inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

gruntowanie ścian
Budownictwo

Prawidłowe gruntowanie ścian i sufitów

Aby farby odpowiednio pokrywały ściany oraz sufity, mocno do nich przylegały, a w przyszłości nie łuszczyły się oraz nie odrywały, trzeba przed pomalowaniem stosownie przygotować podłoże, czyli zagruntować powierzchnię. Gruntowanie ścian ma na celu poprawę jakości podłoża.

Po co gruntowanie ścian?

Nałożenie nowej warstwy farby na starą, bez wcześniejszego użycia podkładów gruntujących może przynosić negatywne konsekwencje dla ściany. Jeśli ściana nie zostanie wcześniej odpowiednio zagruntowana to już po raptem kilku godzinach od malowania, prawdopodobnie zostaniemy niemiło zaskoczeni. Farby najczęściej zaczynają „odchodzić”, a włożony trud oraz czas idzie na marne. Dzieje się tak, ponieważ podkład pod farbę był niespójny, a także nie posiadał jednolitej powłoki. Dlatego właśnie używa się chemii budowlanej, a ściślej ujmując – preparatów gruntujących.

Zobacz także: IZOLACJA PRZECIWWILGOCIOWA – JAK DZIAŁA?

gruntowanie ścian

Co to jest grunt?

Grunt jest to preparat z grupy chemii budowlanej, którego zadaniem jest odpowiednia stabilizacja oraz zmniejszenie chłonności w podłożu, a także powiększenie przyczepności danej powierzchni. W zależności od wymogów technicznych w projekcie, konieczne będzie właściwe dobranie rodzaju środka gruntującego.

Sprawdź: JAKIE ROLETY ZEWNĘTRZNE WYBRAĆ?

Do czego służy grunt i jakie przynosi korzyści?

Preparaty gruntujące ograniczają znacząco nasiąkliwość, a także stabilizują całe powierzchnie robocze. Grunt głęboko wnika w pory podłoża, jednocześnie wypierając przy tym wodę. Stabilizowanie podłoża oznaczać będzie wyrównanie parametrów technicznych na całych gruntowanych powierzchniach. Dzięki temu otrzymujemy optymalne warunki do dalszej pracy. Właściwie przeprowadzony proces gruntowania zmniejsza zużycie farb czy klejów oraz jednocześnie zwiększa ich przyczepność do ściany. Specjalistyczny grunt pozwala również na dodatkową ochronę podłoża przed różnymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

gruntowanie ścian

Gruntowanie ścian – konieczność?

Jeśli pominiemy proces gruntowania, najczęściej będą czekać na nas duże problemy. W jednym miejscu wystarczy jednokrotne nałożenie, a w innym nie wystarczy nawet potrójna warstwa do dokładnego pokrycia, co znacząco zwiększa zużycie farb. W takowych miejscach praktycznie zawsze widzieć będziemy charakterystyczne smugi, które powstają w wyniku różnego nasycenia ścian pigmentem. Warto też wspomnieć, że na farbie często powstają trudne do usunięcie tzw. bąbelki, a po procesie schnięcia, emulsja zaczyna się niestety łuszczyć, a potem odchodzić od ścian. Problem pojawia się także przy tapetowaniu ścian. W kilku miejscach klej może słabo trzymać tapetę, co przynosi skutek samoczynnego odklejania. Najgorszą sytuacją jest natomiast odspajanie się tynku od elewacji budynku. Przyczyną takiego zjawiska jest najczęściej złe dobranie preparatu lub całkowity brak nałożenia gruntu. Niezabezpieczona odpowiednio elewacja często wchłania w siebie wodę, która podczas ujemnych temperatur zaczyna powiększać swoją objętość, co często powoduje mikro pęknięcia, a w konsekwencji przynosi odpadanie warstw wykończeniowych.

Zobacz: SZPACHLOWANIE ŚCIAN I SUFITÓW

Jakie powierzchnie trzeba gruntować?

Gruntowanie jest to proces, w którym możemy w dużym stopniu poprawić właściwości techniczne malowanej powierzchni. Trudno będzie przesadzić z gruntowaniem, a sam jego koszt jest przeważnie na tyle niski, że całą nadgorliwość nie przyniesie dużych kosztów. Gruntowanie jest obowiązkowe jeśli mowa o:

  • przygotowaniu surowej powierzchni
  • przygotowaniu ścian przed malowaniem, zakładaniem tapet bądź kafelkowaniem
  • przeprowadzeniu remontu bądź renowacji budynku
  • przygotowaniu elewacji przed czynnością tynkowania lub malowania specjalnymi farbami
  • nałożeniu powłoki hydrofobowej
  • dokonywaniu miejscowych napraw lub poprawek ściany

Gruntowanie nie będzie konieczne – choć nadal jest bardzo wskazane – w przypadku naniesienia nowej farby na starą. Trzeba natomiast upewnić się, czy powłoka marska będzie się mocno trzymać ściany, a także czy nie będzie odchodzić samoczynnie.

Proces gruntowania

Samo gruntowanie ścian nie jest skomplikowanym procesem i poradzić sobie może z nim każdy z nas. Trzeba natomiast przed jego rozpoczęciem pamiętać i kilku bardzo ważnych sprawach. Powierzchnia robocza musi być gładka, czysta i sucha. Wszelaki nierówności trzeba delikatnie zrównać. Dobrze też będzie umyć ścianę wodą z dodatkiem mydła malarskiego. Następnie trzeba równomiernie nakładać preparat gruntujący. Do tego celu możemy użyć wałka lub szerokiego pędzla. Warto też spojrzeć na informacji zawarte na opakowaniu środka gruntującego.