inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

generalne wykonawstwo w zakresie budowy hali
Budownictwo

Czy warto zdecydować się na generalne wykonawstwo w zakresie budowy hali?

Przedsiębiorcy, którzy chcą wybudować nową halę i rozwijać swój biznes, stoją przed ważną decyzją: czy przejść cały proces własnymi siłami, czy jednak zdecydować się na umowę w ramach generalnego wykonawstwa. W poniższym tekście podpowiadamy, dlaczego to drugie rozwiązanie jest korzystniejsze. 

Generalny wykonawca, czyli?

Przez generalnego wykonawcę rozumie się firmę, która zaprojektuje, wyprodukuje i postawi halę stalową, a także zajmie się wszystkimi formalnościami i zorganizuje przebieg prac tak, aby budynek powstał w możliwe najkrótszym czasie. W zależności od ustaleń w umowie generalny wykonawca może również zająć się pracami ziemnymi i przygotowaniem fundamentów. 

Dobór rozwiązań do potrzeb

Innym zadaniem generalnego wykonawcy, które wychodzi poza ramy umowy między podmiotami, to dyskusja na temat realnych potrzeb firmy w zakresie hali stalowej. W ten sposób generalny wykonawca może dowiedzieć się, czego przedsiębiorstwo potrzebuje i jakie rozwiązania techniczne będą odpowiednie oraz, oczywiście, jak wygląda koszt całego przedsięwzięcia. 

Budowa z generalnym wykonawcą – dlaczego warto? 

Podpisanie umowy z wiarygodnym generalnym wykonawcą wiąże się z szeregiem korzyści. Po pierwsze, firma ściąga z własnych barków wszelkie kwestie organizacyjne związane z budową. Dotyczy to nie tylko wymaganych pozwoleń (np. na budowę, na użytkowanie obiektu), ale przede wszystkim kwestii związanych z logistyką całego przedsięwzięcia. Mamy tu na myśli m.in. plan dostaw kolejnych prefabrykowanych elementów konstrukcji i ich montaż, produkcja elementów poza terenem budowy, jak również zgrywanie wszystkich podwykonawców tak, aby cały proces przebiegł bardzo płynnie.

Po drugie, dzięki współpracy z generalnym wykonawcą firma podpisuje tylko jedną umowę, zamiast kilkudziesięciu z mniejszymi firmami. Zapisy w umowie jednocześnie sprawiają, że odpowiedzialność za budowę przejmuje wykonawca. Dla firmy, która zleca budowę, oznacza to zdecydowanie mniejsze obciążenie różnorodnymi obowiązkami, które pojawiają się w trakcie wznoszenia hali. 

Po trzecie, powierzenie budowy wyspecjalizowanej firmie pozwala na znaczące oszczędności, zarówno pod względem czasu budowy, jak i jej finalnych kosztów. Obecność generalnego wykonawcy sprawia, iż to on musi weryfikować postęp prac i reagować na problemy i ewentualne usterki. Jednocześnie generalny wykonawca może uzyskać lepsze warunki współpracy z podwykonawcami, co przekłada się na wybór sprawdzonych fachowców i minimalizację występowania błędów. 

Aby współpraca w ramach ważnej inwestycji była udana, istotny jest wybór właściwej firmy, która będzie generalnym wykonawcą. Pomyłki na tym etapie może spowodować opóźnienia czy nieporozumienia, dlatego warto powierzyć generalne wykonawstwo sprawdzonemu partnerowi – Gaj-Stal. Działamy na rynku od 2003 roku i specjalizujemy się w lekkich halach stalowych w konstrukcji kratowej, które doskonale sprawdzają się w wielu branżach, od produkcyjnej, przemysłowej po logistyczną czy usługową. Jesteśmy doświadczeni w prowadzeniu budowy w roli generalnego wykonawcy.