inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

wykończenie wnętrz
Wnętrza

Wykończenie wnętrza pod klucz – harmonogram prac

Etap wykończenia wnętrza następuje po zakończeniu wszystkich procesów budowy. Dzięki niemu doprowadza się budynek do stanu pod klucz, czyli gotowego do użytkowania. Co wchodzi w zakres prac wykończeniowych?

Harmonogramu prac wykończeniowych

Pierwszym punktem w wykończeniu wnętrza jest zaplanowanie prac w standardowej kolejności: na początku podstawowe instalacje: wodno-kanalizacyjna, elektryczna i wentylacyjna, następnie wykonanie podłóg i tynków, w późniejszym czasie lekka zabudowa i szpachlowanie, a na końcu gruntowanie, malowanie ścian i sufitów oraz różnego rodzaju prace glazurnicze. 

Kolejność wykończenia wnętrz pod klucz jest jednak bardziej szczegółowa ze względu na rodzaje zastosowanych materiałów:

  1. Montaż instalacji
  2. Tynkowanie ścian i sufitów (tzw. mokre tynki)
  3. Montaż parapetów wewnętrznych
  4. Ułożenie płytek ceramicznych i kamiennych
  5. Biały montaż
  6. Układanie paneli i posadzek drewnianych
  7. Montaż ościeżnic drzwi
  8. Gruntowanie ścian
  9. Malowanie sufitów
  10. Malowanie ścian
  11. Ułożenie wykładzin dywanowych
  12. Wykończenie strefy komunikacyjnej
  13. Osadzenie skrzydeł drzwi
  14. Montaż osprzętu elektrycznego, AGD i mebli na wymiar

Dlaczego plan wykończenia wnętrz musi być tak szczegółowy?

Dzięki właściwie rozplanowanym pracom można zminimalizować ryzyko potencjalnych usterek i upewnić się, że o niczym się nie zapomni. Plan wykończenia wnętrza jest ważny również z tego względu, by prace poszczególnych fachowców ze sobą nie kolidowały. Pozwoli to oszczędzić i czas, i pieniądze.

Odpowiednie zaplanowanie robót wykończeniowych zapewnia szybkie i bezproblemowe przeprowadzenie poszczególnych prac monterskich – na początku montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania (które wymagają bruzd w ścianach), a następnie instalacji elektrycznej, która w późniejszym czasie zostaje pokryta tynkiem. 

Dopiero po tych pracach można układać podłogi, montować sprzęt i malować ściany. W standardowym planie wykończenia wnętrz ostatnie prace wykonywane są w tzw. strefie komunikacyjnej, czyli w najczęściej użytkowanych pomieszczeniach podczas remontu – zwykle jest to korytarz. 

Samodzielne wykończenie wnętrza czy z pomocą fachowców?

O ile można samemu wymyślić własne rozwiązania na wykończenie wnętrz pod względem wizualnym, to przeprowadzenie wybranych prac remontowych często wymaga zatrudnienia fachowców:

  • Już na etapie planowania aranżacji można skorzystać z pomocy profesjonalnego architekta. 
  • Niezbędnymi fachowcami w wykończeniu wnętrz okazują się monterzy instalacji.  Samodzielne próby montażu instalacji elektrycznej przez niedoświadczone osoby są nie tylko niebezpieczne, ale mogą również prowadzić do uszkodzenia instalacji po kilku miesiącach lub latach użytkowania.
  • Do układania podłóg (zarówno płytek, jak i paneli) warto zatrudnić odpowiednich ekspertów. Prawidłowy montaż to gwarancja wieloletniego użytkowania i zachowania estetycznego wyglądu podłóg.
  • Wykończenie ścian przez fachowców (gruntowanie, szpachlowanie i malowanie) zapewni równą powierzchnię odporną na uszkodzenia.
  • Montaż urządzeń sanitarnych, mebli na wymiar oraz osprzętu elektrycznego czy elektronicznego przez specjalistów pozwoli uniknąć błędów i utraty gwarancji na produkty wyposażenia wnętrz.