inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

mieszkanie w Warszawie w 2023
Nieruchomości

Wybieramy mieszkanie w Warszawie w 2023

Moment, w którym nareszcie podejmujesz decyzję o zakupie własnego mieszkania, jest ekscytujący, a zarazem niepokojący. Jak się nie pomylić, szczególnie gdy rynek pierwotny Warszawy jest tak różnorodny?

Przedstawiamy krótki poradnik dla tych, którzy planują kupno własnego lokum w stolicy w 2023-2024.

Mieszkanie od dewelopera czy z drugiej ręki 

Jest to pierwsze pytanie, na które musisz udzielić odpowiedzi – wolisz zamieszkać w nowym budownictwie czy postawisz na mieszkanie używane? Oto kluczowe różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym:

  1. Na mieszkanie od dewelopera trzeba poczekać. Średni czas oczekiwania obecnie wynosi od roku do dwóch lat. Lokum z rynku wtórnego jest dostępne od ręki.
  2. Wykończenie, remont czy przebudowa starego mieszkania mogą słono kosztować, a w większości przypadków są konieczne.
  3. Infrastruktura towarzysząca jest znacznie lepsza i nowocześniejsza w mieszkaniach z rynku pierwotnego. Deweloperzy Warszawy przywiązują dużo wagi udogodnieniom, gdyż to jest ich karta przetargowa w wyścigu z konkurencją.
  4. Ceny za metr kwadratowy na rynku wtórnym często są wyższe, niż na pierwotnym.
  5. Przy zakupie lokum z rynku wtórnego musimy zapłacić podatek PCC (od czynności cywilnoprawnych, a to dodatkowy koszt w wysokości 2% od wartości transakcji.

Gdzie jest najtaniej

Rozpiętość cen nowych inwestycji w Warszawie jest dość duża, a to daje pewne pole do manewru. O cenie zazwyczaj decyduje przede wszystkim lokalizacja, i już w drugiej kolejności standard. Tak, jeśli Twoim celem nie są luksusy, raczej omiń takie dzielnice, jak Śródmieście, Żoliborz, Mokotów czy Wola.

A oto dzielnice stolicy, w których kupisz mieszkanie najtaniej:

  • Białołęka – rozległa, kameralna, zielona, ciągle się modernizuje i uzupełnia w nowe inwestycje mieszkaniowe, zarówno wielo-, jak i jednorodzinne.
  • Rembertów – leży we wschodniej części miasta, ma wiele terenów zielonych i może poszczycić się dobrą komunikacją (zwłaszcza w postaci bezpośrednich połączeń SKM z centrum).
  • Wawer – oferuje niskie ceny mieszkań i domów, wyróżnia się kameralnym charakterem, jest dobrze połączony z pozostałymi częściami miasta.
  • Ursus –  znajduje się w zachodniej części miasta, ma wyraźny charakter mieszkaniowy. Jest lubiany przez deweloperów i nabywców poszukujących przystępnych mieszkań.

Co nowego w tych dzielnicach? Oto kilka przykładów inwestycji, które zostaną oddane do użytku w 2023-2024 roku.

  1. Osiedle Ceramiczna – zlokalizowane na Tarchominie, dzielnica Białołęka. Kompleks składa się z nowoczesnych bloków oraz wielofunkcyjnego przynależnego terenu; do dyspozycji lokatorów są klub mieszkańca, strefy rekreacyjne, udogodnienia dla rowerzystów.
  2. Park Leśny Rembertów – osiedle jest położone w pobliżu lasu Rembertowskiego i wyposażone we wszelkie niezbędne udogodnienia. Oferuje mieszkania o optymalnej powierzchni – od 23 do 88 m2.
  3. Przystanek Międzylesie – realizacja ogólnopolskiej firmy Dom Development, znajduje się w obrębie osiedla Międzylesie należącego do dzielnicy Wawer. Wyróżnia się kameralną zabudową, ma na swoim terenie zaplecze usługowe i rekreacyjne.