inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Nieruchomości

Kupno mieszkania pod wynajem – o czym trzeba pamiętać, by inwestycja była opłacalna?

Pasywny dochód jest bardzo zachęcającą perspektywą. Nieruchomości pod wynajem od dłuższego czasu uważane są za dobrą inwestycję. Od czego zacząć przygodę z nieruchomościami? Jak wybrać mieszkanie pod wynajem?

Klient jest najważniejszy

Kupno mieszkania pod wynajem nie jest łatwym zadaniem. Trzeba dobrze się przygotować, by inwestycja przyniosła jak największe zyski.

Wybierając mieszkanie do wynajmu należy przede wszystkim określić grupę docelową klientów, z którą chcemy współpracować. Innego mieszkania będzie poszukiwał student, innego rodzina z dziećmi czy pracownik na delegacji.

Kupno mieszkania pod wynajem dla wszystkich tych grup jest niemożliwe. Każdy z klientów ma inne zapotrzebowanie. Inne czynniki mają decydujące znaczenie.

Studenci poszukują mieszkań, które zlokalizowane są w centrum miasta. Liczy się łatwy dostęp do kin, restauracji czy klubów fitness. Na uczelnie student też nie chce długo dojeżdżać. Rodziny z dziećmi często potrzebują spokojniejszego miejsca do życia. Plac zabaw, tereny rekreacyjne, czy kluby fitness są bardziej poszukiwane niż centrum miasta, które oprócz tego, że jest pełne rozrywek jest również głośne i ciasne.

Po ustaleniu grupy najemców, z którą chce pracować inwestor, trzeba bardzo dokładnie zastanowić się, jakie są potrzeby tych klientów. I dopiero znając wymagania najemcy można przystąpić do poszukiwania mieszkania do wynajmu.

Małe czy duże?

Kupno mieszkania pod wynajem to również wybranie metrażu, w który chce zainwestować kupujący.

Mieszkania niewielkie, kawalerki mają wyższą cenę zakupu metra kwadratowego. Jest to spowodowane ich większą popularnością nie tylko wśród inwestorów, ale również wśród osób poszukujących lokum dla siebie.

Inwestując w mieszkanie niewielkie na pewno dużo szybciej znajdziemy chętnych najemców, których skusi niższy koszt utrzymania nieruchomości.

Większe mieszkania mają niższą cenę metra kwadratowego, ale wymagają większych inwestycji. Trzeba również pamiętać, że są to mieszkania, które przynoszą większy dochód miesięczny z najmu, ale po stracie najemcy należy liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na kolejnego klienta, niż w przypadku mniejszego i tańszego lokalu.

Kupno mieszkania pod wynajem, które ma duży metraż można wykorzystać jako mieszkanie studenckie lub przeznaczyć dla pracowników zagranicznych. Jest to szansa na uzyskanie wyższego dochodu, ale jednocześnie rozwiązanie to wiąże się z ciągłą pracą, którą trzeba poświęcić nieruchomości.

Wynajmując mieszkanie na pokoje studentom należy liczyć się z koniecznością poszukiwania kolejnych najemców w czerwców. Dużym problemem może być zwolnienie pokoi w tym samym czasie przez większość najemców. Warto jednak pamiętać, że obecnie wielu studentów pracuje lub odbywa staże i nie wyjeżdża na okres letni do domu.

Kupno mieszkania pod wynajem dla pracowników zagranicznych wiąże się z ustawicznym poszukiwaniem najemców. Konieczne jest zarejestrowanie się na zagranicznych portalach nieruchomości, gdzie można zaoferować swoje mieszkanie. Jest to zadanie dosyć trudne i należy liczyć się z koniecznością częstych zmian najemców.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Kupując mieszkanie pod wynajem należy odpowiedzieć sobie, czy korzystniej jest wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, czy może wtórnego.

Trzeba pamiętać, że zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z koniecznością wykończenie wnętrza, co wiąże się z kolejnymi kosztami oraz czasem, który trzeba poświęcić na remont. Istnieje również możliwość kupna mieszkania z rynku pierwotnego w opcji „pod klucz”.

Oferta mieszkań „pod klucz” przeznaczona jest dla osób, które nie mają czasu ani ochoty samodzielnie zadbać o przygotowanie mieszkania do wynajmu. Deweloper na siebie bierze ciężar wykończenia mieszkania.

Kupno mieszkania pod wynajem z rynku wtórnego może okazać się mniejszą inwestycją. Ceny mieszkań w starszych blokach są niższe niż w nowym budownictwie. Należy jednak liczyć się z koniecznością remontu w takim mieszkaniu, gdyż ich stan często nie jest zadowalający.

Niewątpliwą zaletą mieszkań z rynku wtórnego często jest lokalizacja. Starsze bloki są w centrum miasta lub na osiedlach, które mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę.