inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Profesjonalna infrastruktura sieci
Budownictwo

Profesjonalna infrastruktura sieci w strefach ekonomicznych

Specjalne Strefy Ekonomiczne wpisały się już na dobre w krajobraz polskiej gospodarki. Zapewniają firmom liczne korzyści finansowe (np. zwolnienia z podatku), uproszczone procedury, a także dostęp do rozwiniętej infrastruktury. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach technologicznych, które umożliwiają firmom funkcjonowanie w SSE i przyspieszają rozwój gospodarki.

Co to są Specjalne Strefy Ekonomiczne?

Specjalne Strefy Ekonomiczne to wyodrębnione administracyjnie obszary, w których można prowadzić działalność gospodarczą na szczególnych, preferencyjnych warunkach. Zasady obowiązujące w SSE dotyczą tylko tych podmiotów gospodarczych, które mają swoje siedziby na należącym do niej terenie. Przedsiębiorcy mogą jednak ubiegać się również o rozszerzenie Strefy i jej ustalenie np. na obszarze, na którym działa już pewna firma.

Celem tworzenia Specjalnych Stref Ekonomicznych jest przede wszystkim rozwój gospodarczy. Nie da się zaprzeczyć, że wpływają one na przyspieszenie gospodarki i przyciągają inwestorów. Od 1995 roku, czyli od momentu, gdy w Polsce powstało pierwsze tego typu terytorium, Specjalne Strefy Ekonomiczne pozwalają przyciągnąć inwestorów do rozmaitych części kraju, zapewniając zatrudnienie i rozwój. Obecnie w Polsce działa 14 SSE.

Specjalna Strefa Ekonomiczna i jej atuty

Każda Specjalna Strefa Ekonomiczna jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Firmy są zachęcone przede wszystkim zwolnieniami z podatków – np. podatku dochodowego. Dzięki temu mogą prężniej się rozwijać, budując swój kapitał i pozycję na rynku. Oznacza to zwykle również lepsze warunki pracy. Zwolnienie z podatku jest przyznawane po wypracowaniu odpowiednio wysokiego dochodu, co dodatkowo stymuluje do rozwoju. 

Nawet jednak bez ulg podatkowych Specjalna Strefa Ekonomiczna jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu. Charakteryzuje się bowiem dużym uproszczeniem procedur oraz dostępnością do wykwalifikowanej siły roboczej. Dużą siłą SSE jest też infrastruktura. Wszystkie obszary tego typu zostały zaprojektowane i przygotowane tak, aby zapewnić inwestorom dostęp do niezbędnych rozwiązań technicznych, komunikacji, a także przestrzeni biurowej, terenów mieszkalnych czy najważniejszych usług. Większość Stref powstała więc na bardzo atrakcyjnych inwestycyjnie terenach.

Nowoczesna fabryka – Specjalna Strefa Ekonomiczna

Specjalne Strefy Ekonomiczne to wysoka koncentracja dużych odbiorców energii na ograniczonym terenie. Dlatego właściwa infrastruktura energetyczna jest niezbędna. Stabilność i niezawodność sieci oraz opłaty poniżej cen rynkowych służą również jako czynniki przyciągające inwestorów.

Infrastruktura sieci w Specjalnych strefach Ekonomicznych

Niezawodna i stabilna sieć elektroenergetyczna to podstawowy wymóg infrastrukturalny w zasadzie dla każdego typu biznesu. Wiele firm należy do dużych odbiorców energii, dlatego w przypadku ich koncentracji na jednym, wyznaczonym obszarze niejednokrotnie konieczne są modernizacje sieci. Znajdujące się w Strefach i ich pobliżu stacje energetyczne muszą być dostosowane do dużej mocy przesyłu i przede wszystkim bezpieczne. Wszelkie problemy z działaniem sieci mogą bowiem generować olbrzymie straty w przedsiębiorstwach działających w SSE, a w konsekwencji prowadzić do wycofywania się inwestorów i znacznego obniżenia atrakcyjności danego obszaru w kontekście inwestycji. Modernizacje wpływają również korzystnie na zasilanie w całym regionie i zapewniają dodatkowe korzyści odbiorcom energii w okolicy. Dlatego też Specjalne Strefy Ekonomiczne z całą pewnością można uznać za korzystne dla danych terytoriów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *