inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Wiertarko-wkrętarka
Budownictwo

Wiertarko-wkrętarka sieciowa czy akumulatorowa?

Rosnąca wydajność i trwałość baterii oraz ich postępująca miniaturyzacja ma przełożenie nie tylko na rynek elektroniki, ale i elektronarzędzi. Jeszcze kilkanaście lat temu akumulatorowe elektronarzędzia należały do rzadkości, a wygoda ich użytkowania była niska. Współcześnie są one nie tylko coraz popularniejsze, ale i tańsze. Doskonałym przykładem takiego sprzętu są wiertarko-wkrętarki, które w zdecydowanej większości przypadków są dziś urządzeniami akumulatorowymi, a nie sieciowymi.

Zalety wkrętarek akumulatorowych

Podstawową zaletą wszystkich elektronarzędzi akumulatorowych, zresztą podobnie jak w przypadku elektroniki użytkowej, jest znaczący wzrost ich mobilności. Taki sprzęt nie wymaga stałego podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania (gniazdka elektrycznego), dzięki czemu można używać go w dowolnym miejscu, zupełnie nie przejmując się kablami i koniecznością stosowania przedłużaczy. Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe zapewniają tym samym znacznie większą swobodę działania, pozwalając pracować pod różnymi kątami, również w miejscach trudno dostępnych i w terenie, gdzie prąd z sieci jest zawsze kwestią niezwykle problematyczną. Oprócz mobilności niewątpliwą zaletą wiertarko-wkrętarek akumulatorowych jest ich dobre wyważenie. Wszystko za sprawą baterii zwykle mocowanej do rękojeści. Akumulator równoważy ciężar silnika i uchwytu mocującego umiejscowionego w korpusie urządzenia, dzięki czemu taki sprzęt lepiej leży w dłoni i jest stabilniejszy.

Charakterystyka wkrętarek sieciowych

Współcześnie coraz rzadziej spotykane, klasyczne wkrętarki sieciowe wyraźnie przegrywają rywalizację z urządzeniami akumulatorowymi. Czy jednak pod każdym względem są sprzętem gorszym? Niekoniecznie. Największą zaletą wiertarko-wkrętarek sieciowych jest korzystny stosunek ceny do mocy oraz możliwość ciągłej pracy bez konieczności wymiany lub ładowania akumulatora. Brak baterii oznacza również zdecydowanie niższą wagę. Wadą jest plączący się kabel, konieczność podłączenia do gniazdka elektrycznego oraz słabsze wyważenie. To oczywiście sprzęt mniej mobilny niż wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, ale wciąż przydatny, zwłaszcza w pracach warsztatowych, powszechnie stosowany m.in. w warsztatach stolarskich.

Jeśli poszukujesz uniwersalnego narzędzia o dużej mobilności, przeznaczonego do realizacji prostych prac montażowych, inwestycja w akumulatorową wiertarko-wkrętarkę wydaje się najlepszą opcją. Jeżeli natomiast potrzebujesz taniego, ale wydajnego sprzętu do warsztatu, wciąż warto rozważyć możliwość zakupu klasycznej wkrętarki sieciowej.