inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

styropian eps 100
Budownictwo

Co to jest styropian eps 100?

Wybór styropianu może nie być łatwym zadaniem. Na rynku dostępnych jest wiele produktów z tej kategorii, które znacząco różnią się parametrami. Różnorodne oznaczenia i liczby przy produktach bywają mylące dla osób niezaznajomionych z tematem. Do najczęściej spotykanych należy styropian EPS, oznaczony zawsze również jakąś liczbą – na przykład 100. Czym jest ten produkt? Jak rozumieć oznaczenie literowe i cyfrowe? Wyjaśniamy!

Styropian EPS 100 – polistyren ekspandowany

Zanim wyjaśnimy, czym jest styropian EPS 100, odnosząc się do liczby, wytłumaczymy, co to w ogóle jest styropian EPS. Otóż mianem styropianu określa się właśnie EPS oraz styrodur. W rzeczywistości ten pierwszy jest styropianem właściwym, jednak ze względu na powszechność stosowania tej nazwy również wobec styroduru, stosuje się oznaczenie EPS.

Styropian EPS to polistyren ekspandowany. Mowa o tworzywie sztucznym, które powstaje z posiadających w składzie porofor, granulek polistyrenu. W celu uzyskania EPS przeprowadza się spienianie granulek, zwykle poprzez ich podgrzewanie. W efekcie powstaje zwarta konstrukcja, w której jednak można dostrzec pojedyncze granulki. Mogą występować pomiędzy nimi wolne przestrzenie wypełnione powietrzem, jednak są one nieliczne i niewielkie. W przypadku styropianów o największej grubości w ogóle nie występują.

EPS 100 – co oznacza ta liczba?

Jak już wspomnieliśmy, styropian występuje w wielu formach, a poszczególne rodzaje różnią się parametrami. Natomiast wybór produktu o odpowiednich parametrach jest kluczowy dla powodzenia realizacji projektu. Stąd też producenci mają obowiązek informowania o wartości najważniejszych parametrów. Jeden z nich musi się nawet pojawić w nazwie produktu. Mowa tutaj o wytrzymałości na rozciąganie prostopadłe, oznaczane skrótem TR i wyrażane w kPa.

Tym samym styropian EPS 100 to polistyren ekspandowany o wytrzymałości na rozciąganie prostopadłe równe minimum 100 kPa. Warto podkreślić, że wskazana liczba określa minimalną wartość parametru. Jednak co oznacza ona w praktyce?

Otóż wspomniany parametr jest kluczowy dla styropianu elewacyjnego i ociepleniowego wykorzystywanego w warunkach dużych obciążeń. Mury stale pracują, ze względu na wzajemnie oddziałujące na siebie siły wewnętrzne oraz na siły zewnętrzne. Styropian wykorzystywany jako ocieplenie staje się częścią elewacji, również podlegając wpływowi wspomnianych sił. W efekcie może dojść do jego rozciągnięcia. Konsekwencją tego jest pogorszenie właściwości materiału lub całkowita degradacja ocieplenia. Właśnie dlatego tak ważna jest wytrzymałość na rozciąganie.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że TR równe 100 kPa to wartość wysoka. Dlatego styropian EPS 100 doskonale sprawdza się jako ocieplenie elewacji. Co więcej, można go stosować również do ocieplania piwnic, a czasami nawet fundamentów, czyli tam, gdzie obciążenia są wyjątkowo duże. Niemniej każdorazowo przed wybraniem konkretnego styropianu zalecamy skonsultować tę kwestię ze specjalistą. Oczywiście wybór należy też uzależnić od indywidualnych potrzeb, a więc wymagań i specyfiki danego projektu.

Styropian eps 100 znajdziesz na: https://styro24.pl/styropian-podlogowy-c-3/styropian-swisspor-eps-100-036-dach-podloga-p-18

Materiał partnera