inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Wybór i montaż baterii kuchennych
Dom

Wybór i montaż baterii kuchennych – co warto wiedzieć?

Wybór armatury kuchennej może wydawać się mało istotny, jednak to właśnie ona wpływa na wygląd i funkcjonalność całego pomieszczenia. Z baterii kuchennej korzystamy codziennie, dlatego ważne jest, by była jak najlepiej dopasowana do rodzaju i kształtu zlewozmywaka, a jej kolor i kształt wpisywały się w nasze upodobania estetyczne.

Jak wybrać baterię kuchenną?

Wybierając baterię kuchenną, trzeba wziąć pod uwagę aspekty takie jak sposób montażu, wygląd, liczba uchwytów, wykończenie oraz funkcje i akcesoria dodatkowe. Odpowiednia bateria powinna gwarantować przede wszystkim wygodę użytkowania. Warto sięgnąć po model, którego instalacja nie jest trudna, a powierzchnię łatwo będzie utrzymać w czystości.

Rodzaje wylewek baterii kuchennych

Jeśli często zmywamy naczynia ręcznie, najważniejszymi parametrami będą kształt, długość oraz zakres obrotu wylewki. To, jaki model wybierzemy, będzie zależeć od wielkości i głębokości zlewu. Im większa będzie odległość pomiędzy dnem zlewozmywaka a wylewką, tym łatwiej nalejemy wodę do wysokich garnków. Popularne wylewki o wysokim korpusie mają kształt litery „U” lub „F” i mogą być mocowane przy płytkich zlewach. Modele klasyczne bez podwyższenia nadają się do głębokich komór.

Jednym z najbardziej przydatnych elementów nowoczesnych baterii kuchennych jest wylewka, którą można wyciągać z korpusu dzięki długiemu i elastycznemu wężowi. Takie rozwiązanie pozwala wygodnie napełnić wodą garnki, miski czy wysokie wiadra, bez konieczności umieszczania ich w zlewie. W przypadku baterii, które nie mają takiego udogodnienia, najważniejszy będzie zakres obrotu wylewki. Obrotowy element idealnie sprawdzi się przede wszystkim przy zlewozmywaku dwukomorowym i zapewni możliwość kierowania strumienia wody w konkretne miejsce, w zależności od potrzeby.

Dwupokrętłowe i jednouchwytowe baterie kuchenne

Baterie kuchenne z dwoma pokrętłami wyglądają bardzo elegancko, jednak dziś mało kto się na nie decyduje. Powodem jest konieczność regulowania dwóch uchwytów równocześnie – osobnego do zimnej i do ciepłej wody, aż do uzyskania odpowiedniej temperatury. Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na designie, mamy do wyboru wiele baterii, które będą prezentować się znakomicie we wnętrzach urządzonych w stylu retro.

Zdecydowanie bardziej funkcjonalne i ekonomiczne są baterie jednouchwytowe. Modele te wyposażane są w uchwyt mieszakowy, co pozwala na równoczesną regulację temperatury i intensywności strumienia wody. Można obsługiwać go jedną ręką, dzięki czemu wygodnie nalejemy wodę do dużego garnka czy szybko opłuczemy produkty spożywcze bez konieczności odkładania ich.

Wykończenie i dodatkowe funkcje baterii kuchennych

Rodzaj powłoki baterii decyduje o jej wyglądzie i trwałości. Najpowszechniejsze są baterie o chromowym wykończeniu. To klasyczne rozwiązanie nadaje elementowi estetyczny efekt wysokiego połysku. Modele granitowe cechuje wysoka odporność na zarysowania. Elementy te pasują przede wszystkim do zlewów wykonanych z tego samego materiału. Baterie ceramiczne i dekoracyjne (np. mosiężne) są droższe, ale trwalsze.

Funkcje nowoczesnych baterii kuchennych nie ograniczają się tylko do regulowania przepływu i temperatury wody. Współczesne modele mogą być wyposażone w szereg praktycznych udogodnień, takich jak filtr wody pitnej, termostat czy dozownik na detergenty. Popularne stają się również baterie bezdotykowe. Należy mieć na uwadze, że za baterie z dodatkowymi funkcjami zawsze zapłacimy nieco więcej. Sprawdzą się w nowoczesnych kuchniach i będą najlepszym wyborem, jeśli cenimy wygodę.

Stojąca czy ścienna bateria kuchenna? Która będzie lepsza?

Jeszcze do niedawna w kuchniach można było spotkać przede wszystkim baterie montowane na ścianie. Dziś chętniej wybierane są modele stojące, nazywane inaczej sztorcowymi. Co decyduje o ich popularności? Przede wszystkim łatwość montażu.

Decyzję o zakupie baterii ściennej musimy podjąć już na etapie projektowania domu lub planowania remontu kuchni. Ten typ wymaga ingerencji w strukturę budynku i przeprowadzenia instalacji w ścianie nad zlewem. Jego zaletą może okazać się jednak brak konieczności wykonywania otworu w powierzchni zlewozmywaka. Bateria stojąca montowana jest z kolei w blacie lub otworze zlewu. Podłącza się ją do instalacji znajdującej się pod zlewozmywakiem, co sprawia, że montaż przebiega szybko i w razie potrzeby element łatwo jest wymienić na nowy. 

Aby cieszyć się z w pełni funkcjonalnej strefy zmywania, należy zadbać też o wyposażenie jej w niezbędne dodatki, które ułatwią codzienną pracę. Bogaty wybór eleganckich akcesoriów dostępny jest w ofercie Kuchinox. O najnowszych modelach można dowiedzieć się z artykułu Szeroka gama akcesoriów kuchennych.