Dom stylizowany na nowoczesną stodołę to bardzo ciekawe rozwiązanie. Można wyremontować stary dom lub wykorzystać projekt, by postawić nowoczesny budynek. Jak wybrać projekt domu stodoła, by był funkcjonalny i jednocześnie elegancki?
Dom stodoła – charakterystyczne cechy
Projekt domu stodoła opiera się na tradycyjnych wiejskich budynkach, które od lat można spotkać na wsiach. Jego charakterystycznym elementem jest konstrukcja na planie prostokąta, dwuspadowy dach oraz prosta bryła. Jest to budynek, który pozbawiony jest dekoracyjnych elementów takich jak lukarny bądź balkony. Prosta konstrukcja umożliwia zastosowanie dużych przeszkleń, które często są największą ozdobą budynku. Duże, panoramiczne okna, przeszklone ściany oraz duże drzwi tarasowe ułatwiają dostęp do ogrodu i podwórza, które staje się integralną częścią domu. Widok z okna jest największą zaletą domu.
Sprawdź: STAN DEWELOPERSKI CZY MIESZKANIE POD KLUCZ?
Ważnym elementem domu stodoły jest elewacja, która często wykonana jest z cegły. Często wykorzystuje się również elementy drewniane. Warto pamiętać, że prosta konstrukcja sprawia, że utrzymanie takiego budynku nie jest drogie. Warto na początku zainwestować w odnawialne źródła energii, by z czasem odczuć znaczny spadek kosztów utrzymania. Panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła sprawia, że dom będzie ekonomiczny i ekologiczny.
Zalety i wady domu stodoły
Dom stodoła jest bardzo specyficzny, a to znaczy, że nie każdemu się spodoba. Dla wielu osób ma on jednak dużo uroku. Idealnie wpisuje się w klimat tradycyjnych, wiejskich budynków. Otoczony wiejskim ogrodem, w którym znajdziemy malwy i słoneczniki będzie wyglądał czarująco. Nie są to jedyne zalety domu stodoły.
Duża zaletą domu stodoły jest prosta konstrukcja. Jest to dom tani w budowie. Warto również pamiętać, że prostota wpływa na czas wykonania, który ulega znacznemu skróceniu. Minimalizuje się również ryzyko popełnienia błędów w trakcie prac. Wybierając projekt domu stodoły należy zwrócić uwagę na możliwość zastosowania okien panoramicznych, które gwarantują nie tylko piękne widoki, ale również zapewniają lepsze doświetlenie domu.
Jaki jest dom stodoła?
Decydując się na dom stodołę można zbudować minimalistyczny i bardzo funkcjonalny dom, który będzie wpisywał się w nowoczesny styl. Warto również pamiętać, że prosty dom ogranicza możliwość powstania mostków termicznych, które powodują utratę ciepła. Koniecznie trzeba pamiętać, że koszt utrzymania domu będzie już zawsze obciążał domowy budżet.
Dom stodoła, jak każdy inny, ma również swoje wady. Nie do każdego miejsca dom w takim stylu będzie pasował. Sprawdzi się on na terenach wiejskich, ale na osiedlu nowoczesnych domków jednorodzinnych nie będzie wyglądał dobrze. Stosując przeszklenia należy dokładnie zastanowić się, co będziemy mieli za oknem. Jeżeli jest to widok na las, jezioro czy łąki to każdy poranek będzie cudowny. Inne będą wrażenia, gdy będziemy widzieli dom sąsiadów, a oni nas.
Sprawdź: PRAWO BUDOWLANE 2021 – ISTOTNE ZMIANY
Jak wybrać idealny projekt domu stodoła?
Projekt domu stodoła często kojarzy się z ogromnym budynkiem, który przeznaczony jest dla dużej rodziny. Nie musi tak być! Projekt domu stodoła może być również wykonany dla mniejszego budynku. Warto w takiej sytuacji zastanowić się nad budynkiem, w którym parter stanowi otwartą przestrzeń, a pokoje domowników zlokalizowane są na antresoli.
Salon z antresolą wypełnia się wtedy światłem. Wydaje się być przestronny i pełen słońca. Bardzo ważnym elementem antresoli są schody, które można wykonać z drewna lub metalu. Bardzo interesujące są schody betonowe, które idealnie wpisują się w surowe wnętrze minimalistyczne. Drewniane schody oraz barierki antresoli wprowadzą ciepły i przytulny klimat do domu. Metalowe elementy wykończeniowe zwiastują styl industrialny.
Projekt domu stodoła – wnętrza
Antresola, na której zostaną umieszczone pokoje może być wykorzystana dla rodziny z dziećmi, która potrzebuje więcej przestrzeni. Niewielką antresolę można wykorzystać jako przestrzeń wypoczynkową. Jest to idealne miejsce, by zrobić kącik zabaw dla dzieci czy bibliotekę wraz z kącikiem do czytania. Projekt domu stodoła można kupić za cena około 3 000 złotych. Cenę uzależnia się od metrażu domu. Trzeba również pamiętać, że każdy projekt musi zostać przystosowany do indywidualnych warunków panujących na działce.
Warto pamiętać, że można również zamówić indywidualny projekt domu stodoły. Warto jednak wiedzieć, że sporządzenie projektu może zająć architektowi nawet pół roku. Na gotowy projekt czeka się około miesiąca. Dom stodoła to nieruchomość, która świetnie wpisze się w okolice wiejskie, gdzie dzika przyroda nadal jest na wyciągnięcie ręki. Nie jest to projekt, który będzie wyglądał interesująco w środku miasta.