inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

dom na skarpie
Dom

O czym pamiętać budując dom na skarpie?

Dom na skarpie wygląda bardzo malowniczo. Jest to jednak bardzo trudny do zaprojektowania i wykonania budynek. Specyficzne warunki powodują, że projekt budynku należy wybrać bardzo starannie. Jaki dom na skarpie będzie wyglądał pięknie i dodatkowo będzie funkcjonalny?

Specyficzne miejsce, czyli dom na skarpie

Dom na skarpie najczęściej kojarzy się z malowniczymi, górskimi krajobrazami. Piękny widok z okien domu to niepodważalna zaleta lokalizacji nieruchomości.

Najczęściej są to domy o dwuspadowym dachu. Bardzo często kojarzymy je z górską chatką, ale to wcale nie musi być prawda. Dom na skarpie może być niewielki lub wprost przeciwnie, przeznaczony dla dużej, wielopokoleniowej rodziny. Może mieć architekturę klasyczną, ale równie interesująco będzie wyglądał jako budynek o nowoczesnej, surowej bryle.

Warto zwrócić uwagę, by dom na skarpie posiadał panoramiczne okna, które pozwolą obserwować rozciągające się przed domem krajobrazy. Najczęściej są to domy, które nie są wysokie, gdyż zachowanie środka ciężkości nie jest łatwe w takim budynku.

Dom na skarpie jest bardzo ciekawy z racji swojej lokalizacji. Warto zadbać o ograniczenie ilości elementów dekoracyjnych do minimum. Dzięki temu dom będzie prosty, surowy i elegancki.

Sprawdź: PRAWO BUDOWLANE 2021 – ISTOTNE ZMIANY

dom na skarpie

Rzetelna ocena sytuacji

Wzniesienie konstrukcji na skarpie nie jest niemożliwe, ale na pewno sprawia dodatkowe problemy. Przed rozpoczęciem budowy należy sporządzić rzetelną dokumentację geotechniczną, która dokładnie zaznajomi inwestora z warunkami jakie panują na działce.

Bardzo ważna jest nośność gruntu, która pozwala na dobranie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych. Trzeba wiedzieć, że im bardziej nachylone jest zbocze, tym droższa będzie budowa domu. Ma to związek z wyższymi ścianami fundamentowymi, które są konieczne przy większym nachyleniu.

Na koszt budowy domu duży wpływ mają fundamenty. Tradycyjne fundamenty nie zdają egzaminu, gdy dom jest budowany na zboczu. Należy wykonać fundamenty schodkowe. Tego typu ława wraz ze zbrojeniem przypomina schody, dzięki temu nie powstają pęknięcia, a budynek osiada równomiernie.

Zobacz: PROJEKT DOMU STODOŁA – JAKI WYBRAĆ?

Drenaż – niezbędne zabezpieczenie dla domu na skarpie

Budując dom na skarpie należy zabezpieczyć się przed wodą opadową, która będzie spływała ze zbocza. Woda, która będzie zatrzymywała się na fundamentach i ścianach zagłębionych w murze może uszkodzić budynek, dlatego niezbędne jest wykonanie drenażu, który będzie go zabezpieczał.

Dom na skarpie powinien mieć wykonany drenaż opaskowy, który inaczej nazywany jest zewnętrznym, gdyż przebiega dookoła budynku. Najczęściej stosowana jest geowłóknina, która jest materiałem syntetycznym przepuszczającym wodę, ale zatrzymującym piasek oraz muł. Dzięki temu chroni rury drenarskie przed zapychaniem się.

Budując dom na skarpie warto wykorzystać naturalny układ terenu i wybrać projekt domu z podpiwniczeniem. Jest to propozycja, która pozwala wykorzystać naturalne walory terenu. Podpiwniczenie na całej długości domu można wykorzystać, by stworzyć spiżarnię czy inne, niezbędne pomieszczenia gospodarcze. W pomieszczeniach, które znajdą się pod ziemią, czyli nie będą miały dostępu do światła dziennego warto zrobić spiżarnię, która będzie chłodna i ciemna, co ułatwi przechowywanie artykułów żywnościowych.

dom na skarpie

Roślinność jako zabezpieczenie – dom na skarpie

Ważnym elementem domu na skarpie jest roślinność, która jest dopasowana do terenu. Idealnie wyglądają rośliny, które sprawdzają się na skalniakach. Byliny, które sprawdzą się na skarpie to rojniki, rozchodnice, skalnice, tymianek, żurawka ogrodowa czy smagliczka górka. Płożące jałowce, kosodrzewina czy wrzosowiska, które najpiękniej wyglądają jesienią będą idealne na trudny teren zbocza, gdzie trawy mogą schnąć.

Na skarpie sprawdzą się również rośliny liściaste. Rumianka japońska, berberysy czy barwinek pospolity sprawią, że zbocze będzie bardzo ciekawie wyglądało kolorystycznie.

Wybierając drzewa na stok, koniecznie trzeba pomyśleć o gatunkach, które nie rosną wysokie. Najlepiej sprawdzi się sosna górska oraz karłowe odmiany świerków.

Sprawdź: STAN DEWELOPERSKI CZY MIESZKANIE POD KLUCZ?

Dom na skarpie z ogrodem

Projektując ogród na skarpie warto wykorzystać do jego wykończenia kamienie, z których można ułożyć murki oraz schody, które pomogą w poruszaniu się po działce oraz będą dodatkowym zabezpieczeniem przed osuwaniem się gruntu. Bardzo ciekawym elementem wykończenia klasycznego ogrodu są również elementy drewniane. Bale czy krążki pomogą w budowie dróżek oraz konstrukcji.

Dom na skarpie wraz z terenem, który zostanie zaprojektowany tak, by uwzględnić i wykorzystać naturalne walory może być niezwykle interesujący. Poranki, w czasie których można podziwiać piękne widoki z okna to prawdziwa przyjemność.