inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

stan deweloperski
Nieruchomości

Stan deweloperski czy mieszkanie pod klucz?

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego trzeba podjąć bardzo wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest odpowiedź na pytanie, czy korzystniejszy jest zakup mieszkania w stanie deweloperskim czy wykończonego pod klucz. Co znaczą te pojęcia i czego możemy się spodziewać po zakupie mieszkania? Stan deweloperski – czym jest?

Stan deweloperski – co to znaczy?

Pojęcie „stan deweloperski” słyszał każdy inwestor, który interesuje się nabyciem mieszkania z rynku pierwotnego. Jest to stan wykończenia mieszkania w momencie odbioru. Nie wszyscy jednak wiedzą czego mogą spodziewać się w takim mieszkaniu.

„Stan deweloperski” jest w dużej mierze pojęciem umownym. Nie ma przepisów, które dokładnie określałyby zakres prac, które musi wykonać deweloper. Dlatego tak ważna jest umowa, która zostaje podpisana między deweloperem a inwestorem. To właśnie w umowie określa się, jakie prace trzeba wykonać w mieszkaniu. Bardzo ważne jest, by umowa między deweloperem a inwestorem została podpisana w formie aktu notarialnego.

Standardowo zakłada się, że w „stan deweloperski” powinny wchodzić prace związane z ociepleniem budynku, przyłączeniem mediów (instalacje: wodno-kanalizacyjne, elektryczne i grzewcze) oraz wykonanie tynków i posadzek. Powinny zostać osadzone drzwi zewnętrzne, grzejniki oraz parapety. Często również osadza się drzwi wewnętrzne, ale nie jest to standardem.

Sprawdź: O CZYM PAMIĘTAĆ BUDUJĄC DOM NA SKARPIE?

stan deweloperski

Podpisując umowę z deweloperem dotyczącą wykończenia mieszkania należy opisać nie tylko co powinno zostać wykonane. Ważne, aby określić również rodzaj materiałów. Warto pamiętać, że im dokładniejsza jest umowa, tym mniej będzie punktów spornych w momencie odbioru mieszkania.

Zalety i wady stanu deweloperskiego

Mieszkanie kupione w „stanie deweloperskim” jest tańsze od wykończonego. Warto pamiętać, że daje dużą swobodę w aranżacji wnętrza. Bardzo często istnieje możliwość zmian w układzie mieszkania poprzez usuniecie lub dobudowanie ścianek działowych. Jest to bardzo ważne, gdy kupując mieszkanie nie mieliśmy sprecyzowanych wyobrażeń, jak dokładnie ma wyglądać nasze wymarzone M.

Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości wprowadzenia się do mieszkania od razu po zakupie. Samodzielne wykończenie mieszkania wiąże się również z koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu na znalezienie ekip remontowych, zakup materiałów oraz dopilnowanie prac. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Warto pamiętać, że nie każdy ma doświadczenie w remontowaniu mieszkań. Bardzo łatwo w takiej sytuacji popełnić błędy, które będą trudne do skorygowania lub wręcz niemożliwe. Taka sytuacja prowadzi również do wzrostu kosztów wykończenia lokalu.

Sprawdź: PRAWO BUDOWLANE 2021 – ISTOTNE ZMIANY

Mieszkanie wykończone „pod klucz” – co to znaczy?

Kolejnym hasłem, które spotyka inwestor pragnący nabyć mieszkanie z rynku pierwotnego jest mieszkanie wykończone „pod klucz”.

Wykończenie „pod klucz” oznacza, że mieszkanie będzie gotowe do zamieszkania. Nie tylko położone będą podłogi, glazura oraz terakota w kuchni oraz łazience, ale również wstawione będą drzwi wewnętrzne. Dla wielu inwestorów najważniejsze jest wykończenie kuchni oraz łazienki. Są to pomieszczenia, które trudno zaaranżować niedoświadczonej osobie. Deweloper, który ma wyspecjalizowane ekipy remontowe zrobi to bez większych trudności.

stan deweloperski

Bardzo często wykończenie „pod klucz” obejmuje również zabudowę kuchni. Nie jest to jednak standardem. Decydując się na ten wariant zakupu nieruchomości należy dokładnie w umowie opisać jakie są oczekiwania klienta względem dewelopera. Należy opisać zakres prac, jaki i materiały, które się wykorzysta. Zakup mieszkania wykończonego „pod klucz” jest droższy od mieszkania w „stanie deweloperskim” . Może się jednak okazać, że jest to ciekawa propozycja dla inwestora, który nie ma doświadczenia ani czasu, by samodzielnie zadbać o wykończenie wnętrza.

Warto również pamiętać, że deweloper, dokonując hurtowych zakupów, nabędzie materiały wykończeniowe w cenie niższej niż nabywca detaliczny, co będzie miało wpływ na ostateczne rozliczenie. Dlatego pierwotnie wyższa cena zakupu może okazać się korzystniejsza, gdy inwestor bliżej przyjrzy się cenom jednostkowym.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady, jak i zalety. Stan deweloperski jest idealny dla osób, które mają wyczucie i chcą samodzielnie zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół wykończenia własnego M. Dzięki czemu powstanie mieszkanie niebanalne i jedyne w swoim rodzaju. Wykończenie „pod klucz” to idealna propozycja dla osób, które nie mają czasu, wiedzy ani ochoty, by samodzielnie doglądać wykończenia mieszkania. W końcu jest to zajęcie bardzo czasochłonne i absorbujące.

Zobacz: PROJEKT DOMU STODOŁA – JAKI WYBRAĆ?