inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

ile kosztuje założenie księgi wieczystej
Nieruchomości

Jak powinno wyglądać ubezpieczenie wynajmowanego lokalu użytkowego?

Obecnie, rynek nieruchomości zapełniony jest doszczętnie lokalami przeznaczonymi na wynajem. Jest to szczególnie powszechne zjawisko w dużych miastach, gdzie koszty takiego wynajmu znacznie przewyższają standardowe ceny najmu. Oczywiście, w nieco mniejszych miejscowościach, również zdarzają się takowe lokale, jednak jest to zdecydowanie rzadsze zjawisko. Wynajmujący chwalą sobie tego typu interesy, porównując kwotę comiesięcznego czynszu płaconego przez najemcę do dodatkowej wypłaty.

Ubezpieczenie wynajmowanego lokalu użytkowego

Z pewnością, decydując się na wynajem mieszkania, niewiele z najemców zastanawia się nad kupnem ubezpieczenia na takowy lokal. Szczególnie rzadkie jest to wśród studentów czy obcokrajowców, którzy z reguły decydują się na wynajem poszczególnym mieszkań na okres dwunastu czy dwudziestu czterech miesięcy.
Zdecydowanie częściej jest to spotykane podczas wynajmu hali, czy innego lokalu użytkowego, w którym mamy zamiar prowadzić biznes.

Dla wynajmującego

Decydując się na wynajmowanie mieszkania, warto pomyśleć o dobrym ubezpieczenie. Coraz częściej, słyszy się o szkodach jakie potrafią wyrządzić najemcy i braku konsekwencji z tego skutku.

Przede wszystkim, najważniejszymi celami ubezpieczenia jest oczywiście ochrona przed zalaniem czy pożarem. Zdarza się, iż ochrona ta nie obejmuje elementów stałych lokalu – takich jak wykładzina, podłoga czy sufity. To elementy, które podczas losowych zdarzeń także ucierpią, dlatego warto zadbać także o ich ochronę.

Kolejnym, bardzo ważnym aspektem są tak zwane ruchomości. Tutaj, wszystko zależy od tego, czy właściciel wynajął mieszkanie wyposażone we własne przedmioty. Jeśli tak, takowe roszczenie również powinno znaleźć się w naszym ubezpieczeniu. Uchroni ono nie tylko przed zalaniem czy spłonięciem danych rzeczy, ale również przed kradzieżą.

Zabezpieczenie przed powodzią – nie jest jednoznaczne z ubezpieczeniem podstawowym, zawierającym w sobie odszkodowanie po zalaniu. W tej klasycznej wersji, mowa oczywiście o zalaniu przez sąsiednie lokale, położone na wyższej wysokości czy z boku. Natomiast, ubezpieczenie na wypadek powodzi nie jest kwestią konieczną. Szczególnie powinni się o nie zatroszczyć właściciele lokali, znajdujących się w bliskim pobliżu zbiorników wodnych.

Natomiast, jeśli lokal znajduje się w dość szemranej uliczce, bądź boimy się zniszczenia go przez potencjalnych najemców – warto zdecydować się na zawarcie roszczenia przed wandalizmem czy dewastacją. Zazwyczaj, zawierają one w sobie także odszkodowanie w przypadku umieszczenia na ścianach lokalu – graffiti.

Dla najemcy

A zatem, jak wygląda kwestia ubezpieczenia od strony najemcy? W tym przypadku, najlepiej sprawdzi się polisa, zawierająca ochronę wyposażenia lokum od zdarzeń losowych. Zamieszkując dany lokal, lub posiadając w nim cenne rzeczy – warto zdecydować się na takową opcję. Uchroni ona nasz budżet, w przypadku kradzieży, spalenia, zniszczenia, zalania czy zdewastowania przedmiotów znajdujących się w wynajmowanym lokalu użytkowym.

Najemcy, często decydują się również, na zakup OC w życiu prywatnym. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. W przypadku zalania sąsiadów z dołu, uchroni ono najemcę, przed uiszczaniem kosztów remontu. Jeśli posiadamy małe dzieci czy zwierzęta, również warto zainwestować w takowe OC. Dzięki niemu, to ubezpieczyciel poniesie koszty zepsutego mienia czy to właściciela wynajmowanego lokalu, czy innego z sąsiadów. Co więcej, sprawdzi się ona również w przypadku, jeśli amatorsko zajmujemy się pewnym sportem. Wówczas, jeśli zdarzy nam się wyrządzenie szkody spowodowanej właśnie takową aktywnością – ubezpieczyciel zapłaci za zniszczone przedmioty.

Ciekawą kwestią jest również tak zwane domowe assistance. Chroni ono samego najemcę, jak i całe mienie ruchome, znajdujące się w lokalu. Przykładowo, w przypadku zniszczenia zamieszkiwanego lokalu – ubezpieczyciel powinien zapewnić lokal zastępczy, czy opłacić tymczasowy pobyt w hotelu – wraz z transportem do niego. Takowe ubezpieczenie, może nawet obejmować opiekę nad zwierzęciem, podczas nieobecności z powodów zdrowotnym właściciela.