inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej
Budownictwo

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, montując piec na ekogroszek?

Czy planujesz budowę lub remont domu? Czy zależy Ci na tym, aby ocieplić dom? Dlatego zastanawiasz się nad tym, czy przysługuje Ci ulga termomodernizacyjna? Czym jest ulga termomodernizacyjna? Czy możesz skorzystać z niej, jeśli chcesz zamontować, piec na ekogroszek? Sprawdź poniżej.

Co to jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna jest udogodnieniem, które zostało wprowadzone po to, aby wesprzeć inwestorów, którzy decydują się na termomodernizację budynku gospodarczego lub domu. Pozwala na odliczenie podatku związanego z wydatkami na instalowanie materiałów budowlanych oraz nowych urządzeń grzewczych. Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać każdy, kto:

  • Zakończy przedsięwzięcie przed upływem 3 lat od roku kalendarzowego, w którym zostały wydane pierwsze pieniądze na remont nieruchomości;
  • Nie może odliczyć całości poniesionych kosztów, może to zrobić w PIT przez kolejne 6 lat. Dzięki temu inwestor nie traci możliwości skorzystania z ulgi.

Co można odliczyć podczas korzystania z ulgi termomodernizacyjnej?

W zakresie materiałów budowlanych oraz usług można odliczyć:

  • Ocieplenie ścian, podłóg oraz fundamentów;
  • Okna oraz drzwi;
  • Bramy garażowe;
  • Elementy instalacja grzewczej, w tym te do ciepłej wody, jak i do wentylacji z odzyskiem ciepła;
  • Kocioły gazowy, jak i olejowy wraz z elementami instalacji;
  • Piec na ekogroszek;
  • Pompa ciepła;
  • Kolektory słoneczne oraz fotowoltaika;
  • Węzeł cieplny;

Zgodnie z obowiązującą ustawą kosztem termomodernizacji budynku objęte zostały zarówno usługa montażu, jak i usługa demontażu urządzeń. Dzięki temu dodatkowe możliwe jest odliczenie kosztów robocizny, które wykonuje firma zajmująca się ociepleniami oraz  kosztów przygotowania dokumentacji: projektu czy też ekspertyzy ornitologicznej.

Dlaczego warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Dzięki wprowadzonej uldze możliwe jest poprawienie stanu technicznego budynku, a przy tym zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu domu. Pozwala to także na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Decydując się na wymianę instalacji grzewczej, kotłów oraz na ocieplenie budynku, warto zwrócić uwagę na aktualnie obowiązujące przepisy.

Czy warto wymienić, piec na ekogroszek?

Wybierając piec, warto zdecydować się na ten, który umożliwia ogrzewanie domu za pomocą ekogroszku. To paliwo stałe, które jest produkowane na bazie węgla kamiennego albo brunatnego. Zawiera minimalną ilość siarki, natomiast w trakcie spalania wytwarza minimalną ilość popiołu. Dzięki temu oławski ekogroszek jest uważany za produkt ekologiczny. Ogrzewanie domu piecem na ekogroszek jest niezwykle wygodne. Dlatego, że umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu lub w mieszkaniu. Jeśli kocioł zostanie prawidłowo wyregulowany, możliwe jest ogrzewanie domu automatyczne. Szukając taniego ekogroszku, należy sugerować się wartością opałową oraz niską zawartością siarki. Należy zwrócić uwagę także na spiekalność, ponieważ powinna być niższa niż 10. Pellet dostępny jest w workach, warto zakupić jego paletę, dlatego że pozwala to na regularne uzupełnianie go.