inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

mieszkanie w stanie deweloperskim
Nieruchomości

Jak ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Ubezpieczenie mieszkania, w którym już się mieszka jest oczywiste. Czy można taką samą ochroną objąć mieszkanie w stanie deweloperskim, które będzie dopiero wykańczane? Jak najbardziej. I wcale nie warto z tym czekać. Podczas prac wykończeniowych może się okazać, że mieszkanie zostało np. zalane. W takiej sytuacji ubezpieczyciel pokryje koszty poniesionej szkody.

Kiedy można ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Do momentu odbioru mieszkania przez właściciela i podpisania aktu notarialnego, za ewentualne szkody odpowiada deweloper i to w jego gestii należy ubezpieczenie nieruchomości. Dopiero po dokonaniu tych czynności, oficjalny właściciel mieszkania może bez problemu ubezpieczyć lokal mieszkalny we własnym zakresie. Dlaczego akt notarialny jest tu istotny? Na jego podstawie będzie wyliczana wartość sumy ubezpieczenia.

Trzeba pamiętać, że stan deweloperski może być problemem. Pojęcie to w zasadzie nie jest jednoznaczne. Deweloperzy bardzo różnie go określają, w przeciwieństwie do towarzystw ubezpieczeniowych.

Mieszkanie w stanie deweloperskim bez aktu notarialnego

Jeśli odbiór mieszkania nastąpi dużo wcześniej niż podpisanie aktu notarialnego, a wokół trwają nadal prace remontowe, to również można spodziewać się niewielkich a nawet całkowitych szkód. Zalanie, uszkodzenie ścian, pożar czy wybuch w nieruchomości może przydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Koszty naprawy szkód mogą być ogromnym obciążeniem dla założonego budżetu. Co w takiej sytuacji? Na szczęście ubezpieczenie takiego mieszkania zaraz po odbiorze od dewelopera również jest możliwe.

Ubezpieczenie nieruchomości w budowie

W związku z tym, że mieszkanie w stanie deweloperskim trudno uznać za gotowe i kompletnie urządzone, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najczęściej polisę “ubezpieczenie domu/mieszkania w budowie”. Dzięki temu lokal zostanie zabezpieczony na wypadek kradzieży (np. materiałów budowlanych znajdujących się w mieszkaniu), włamań i wielu zdarzeń losowych. Polisa ta ma pewien niezaprzeczalny plus – bardzo często obejmuje szkody powstałe w czasie remontu, które nie zawsze znajdują się w “zwykłej” podstawowej polisie. Po podpisaniu aktu notarialnego i dokończeniu prac wykończeniowych można takie ubezpieczenie w budowie przekształcić w standardową polisę.

Jak kupić ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Polisę zabezpieczającą mieszkanie w stanie deweloperskim przed zdarzeniami losowymi, które mogą je dotknąć, można nabyć na dwa sposoby:

  • bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego danego towarzystwa (osobiście lub telefonicznie)
  • przy pomocy internetowych kalkulatorów i/lub porównywarek ubezpieczeń. 

Na jaki koszt trzeba się przygotować? Zazwyczaj roczna cena polisy wynosi kilkaset złotych – od 200 zł w górę. Cena zależy m.in. od wartości mieszkania, jego lokalizacji, jak i wybranego zakresu ochrony. Często zdarza się, że u różnych ubezpieczycieli taki sam zakres ochrony generuje różną wysokość składki.

Więcej informacji o ubezpieczeniu mieszkania w stanie deweloperskim możesz znaleźć na stronie: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-mieszkania-w-stanie-deweloperskim.