inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

spawanie
Budownictwo

Jakich akcesoriów spawalniczych potrzebujesz na start?

Dzięki nowoczesnym spawarkom inwertorowym spawanie stało się bardziej dostępne i zdecydowanie łatwiejsze, zwłaszcza dla osób, które decydują się na technikę MMA – spawanie z wykorzystaniem elektrod otulonych, bez konieczności stosowania dodatkowych butli z gazem osłonowym. Choć technika spawalnicza MMA jest stosunkowo łatwa, to jednak wciąż wiąże się z ryzykiem poparzeń. Dlatego zaczynając przygodę z łączeniem metali, należy zainwestować w ochronne akcesoria spawalnicze oraz uchwyty elektrodowe.

Ubrania, rękawice, okulary i maski spawalnicze

Pewnym minimum w przypadku osób rozpoczynających swoją przygodę ze spawaniem jest zakup profesjonalnych rękawic z długimi mankietami oraz maski, ewentualnie pełnej przyłbicy, która zabezpieczy wzrok przed porażeniem od intensywnego światła, a przy okazji ochroni twarz przed iskrami i rozgrzanymi do czerwoności odpryskami, które mogą spowodować nieprzyjemne oparzenia. Jeśli zależy Ci na pełnym zabezpieczeniu odzieży wierzchniej, przydatnymi akcesoriami spawalniczymi są także profesjonalne kombinezony spawalnicze, ewentualnie kurtki i kaptury, a także fartuchy i rękawy, które chronią całą rękę, od dłoni po ramię, przed odpryskami i ryzykiem poparzenia. Za ochronne akcesoria spawalnicze uznać można również okulary i gogle z przyciemnianymi soczewkami lub drugą parą podnoszonych soczewek zabezpieczonych przed porysowaniem.

Uchwyty elektrodowe

Jeśli decydujesz się na spawanie metodą MMA, niezbędnym elementem twojego wyposażenia, prócz spawarki inwertorowej, będą również uchwyty elektrodowe. To podstawowe akcesoria spawalnicze dedykowane spawaniu z wykorzystaniem elektrod otulonych. Właściwie dobrany uchwyt gwarantuje duży komfort pracy, zapewniając możliwość operowania elektrodą pod różnymi kątami, jednocześnie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, skutecznie izolując od prądu i wysokiej temperatury. Wśród akcesoriów spawalniczych znaleźć można wiele rodzajów uchwytów elektrodowych. Najtańsze z nich kosztują zaledwie kilkanaście złotych. Sprzęt lepszej jakości, trwalszy i bardziej funkcjonalny jest droższy i może kosztować około 100-200 zł.

Poza akcesoriami ochronnymi i uchwytem elektrodowym warto zaopatrzyć się również w inne rodzaje akcesoriów do spawania. Niezbędnym sprzętem na początku przygody ze spawaniem będą zaciski masowe (trzeba je dokupić, jeśli nie były oferowane wraz ze spawarką), różnego rodzaju szczotki, młotki czy szczypce spawalnicze. Szeroki wybór tego typu wyposażenia znaleźć można w wielu sklepach budowlanych specjalizujących się w sprzedaży sprzętu dla spawaczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *