inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

szpachlowanie
Budownictwo

Szpachlowanie ścian i sufitów

Szpachlowanie jest to wyrównywanie ubytków, które wystąpiły na powierzchni ściany. Aby przeprowadzić samodzielnie szpachlowanie, trzeba posiadać właściwe narzędzia, tj. gładź czy pace do szpachlowania. Kluczowym aspektem jest uwaga oraz dokładność – tylko dzięki temu uda nam się usunąć wszystkie nierówności czy pęknięcia, które pojawiły się na ścianie lub suficie.

Szpachlowanie ścian

Szpachlowanie ścian jest to aplikowanie przy pomocy specjalnej szpachli do gładzi na dane powierzchnie, co ma na celu wyrównanie ściany. Jest to dość prosta czynność, którą możemy śmiało przeprowadzić samemu. Musimy posiadać do tego specjalne narzędzia, czyli szpachle oraz gładź. Szpachlowanie sufitu oraz ścian jest niezbędne, gdy na powierzchniach ścian wystąpią nierówności, pęknięcia lub otwory po wkrętach rozporowych.

Sprawdź: JAKIE ROLETY ZEWNĘTRZNE WYBRAĆ?

Jak poprawnie szpachlować?

Szpachlując ściany trzeba niewątpliwie robić to z dużą dozą dokładności oraz zaangażowania. Kluczowym będzie prawidłowe dobranie oraz przygotowanie masy do szpachlowania, a także narzędzi do zaaplikowania. Masa szpachlowa często dostępna jest w zwykłym proszku bądź jako gotowy produkt. Masę w proszku stosuje się po wymieszaniu jej z wodą. Dzięki temu powstanie zaprawa szpachlowa. Masę gipsową można stosować do wszystkich powierzchni ścian w pomieszczeniach. Gładzie w proszku stosuje się do natomiast do wypełnienia większych ubytków w ścianie lub suficie. Końcowym etapem szpachlowania ścian jest gładzenie oraz szlifowanie ściany. Wykonujemy to po dostatecznym wyschnięciu mazi. Możemy wykorzystać do tego papier ścierny oraz specjalną siatkę do szlifowania.

szpachlowanie

Etapy szpachlowania ścian oraz sufitów

Szpachlowanie ubytków w ścianach najlepiej będzie rozpocząć od wyniesienie z pomieszczenia wszystkich mebli czy przedmiotów, które będą nam przeszkadzać lub mogą zostać zabrudzone. Przedmioty, które ciężko będzie wynieść, najlepiej będzie, jeśli zakryjemy je folią. Z powierzchni ścian oraz sufitów należy zdjąć wszystkie kołki, gwoździe bądź wkręty rozporowe. Kołki możemy zdjąć, lekko wkręcając wkręty, następnie trzeba odpowiednio je złapać kleszczami, a kolejno wyciągnąć.

Kolejną czynnością będzie odkurzenie wszystkich dziur, na które chcemy położyć gładź. Niestety nie możemy pozbyć się całego kurzu z powierzchni, dlatego dobrze będzie nawilżyć ściany szmatką. Następnym etapem jest nałożenie gruntu przed procesem szpachlowania. Należy zrobić to na powierzchni chłonnej. Musimy przy tym zadbać dobrej jakości grunt. Nanieść go trzeba na powierzchnię przy pomocy wałków lub pędzli. Po zrobieniu tej czynności trzeba odczekać minimum dobę, by powierzchnia była sucha.

Zobacz także: IZOLACJA PRZECIWWILGOCIOWA – JAK DZIAŁA?

Szpachlowanie sufitu

Szpachlowanie płyty karton-gips, które znajdują się na sufitach podwieszanych, sprowadzać się będzie jedynie do czynności spoinowania oraz szpachlowania otworów, które pozostały po wkrętach. Niezbędne nam będą do tego: masa, gładź szpachlowa, pędzel i wałki, grunt uniwersalny, wiadro, a także mieszadło i szpachla do szlifowania. Szpachlowanie przy pomocy wałka, jest to dużo wygodniejsza oraz dokładniejsza opcja. Masa po uprzednim gruntowaniu jest niesamowicie gładka oraz gotowa do tapetowania bądź malowania.

szpachlowanie

Szpachlowanie ściany

Szpachlowanie płyty gipsowej na ścianie, odbywa się na wcześniej przygotowanym podłożu. Powierzchnia powinna być sucha, a także wolna od pyłków i kurzu. Należy taką masę zmieszać z wodą, pamiętając przy tym o czasie. Dobrze będzie tutaj zachować rozsądek w rozdrobnieniu ilości masy. Szpachlowania regipsów powinno odbywać się dwukrotnie, z przerwą minimum godziny, która powinna wystarczyć na wyschnięcie danej powierzchni. Jeśli mowa o szpachlowaniu na mokro, to będzie to mieć szczególną zaletę w braku kurzenia się. Po uprzednim zawiązaniu się masy szpachlowej, przeprowadza się wygładzanie przy użyciu stalowej pacy, która będzie wcześniej zwilżona przy użyciu wody. Po tym możemy od razu przejść do tapetowania bądź malowania powierzchni.

Szpachlowanie natryskowe lub agregatem, jest to inna forma określenia szpachlowania maszynowego. Do tego typu celów, stosuje się agregat do szpachlowania. Jeden wąż należy poddać pod wodę z dużym ciśnieniem, a następny na zaprawę, która musi równomiernie rozkładać się na danej powierzchni. Jest to szczególnie opłacalne, ponieważ agregaty dają nam oszczędność nawet do trzydziestu procent, zwłaszcza jeśli porównamy je do tradycyjnych materiałów. Tego typu szpachlowanie zapewni nam sporą dokładność i jest to lżejsza forma takiej czynności.

Zobacz także: IZOLACJA PRZECIWWILGOCIOWA – JAK DZIAŁA?