inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Kto powinien zainwestować w nawilżacz powietrza
Nieruchomości

Kto powinien zainwestować w nawilżacz powietrza?

Smog, alergeny i suche powietrze to coś, co towarzyszy nam zarówno na zewnątrz, jak i we własnych czterech ścianach. Czynniki te mogą prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza. Kto powinien przemyśleć zakup tego urządzenia?

Kto powinien zainwestować w nawilżacz powietrza?

Rolą nawilżacza powietrza jest dbanie o odpowiedni poziom wilgoci w powietrzu. Dzięki temu przynajmniej w domu możemy pooddychać czystym powietrzem. Niektóre modele, oprócz nawilżania, również oczyszczają powietrze. Jest kilka grup osób, które w pierwszej kolejności powinny rozważyć zakup nawilżacza – i nie są to tylko mieszkańcy mocno zanieczyszczonych miast, gdzie jest wysoki poziom smogu. 

Rodzice małych dzieci oraz kobiety w ciąży

Niemowlaki i małe dzieci nie mają w pełni wykształconego układu oddechowego – częściej oddychają, zatem do ich płuc dostaje się więcej zanieczyszczeń. Dodatkowo suche powietrze jest szczególnie szkodliwe dla ich skóry i zdrowia. W przypadku kobiet w ciąży należy pamiętać, że suche powietrze może wywoływać infekcje dróg oddechowych, co będzie mieć bezpośredni wpływ na rosnące w brzuchu kobiety dziecko. 

Alergicy

Według statystyk około 40% Polaków zmaga się z alergią. Objawia się ona m.in.: łzawieniem oczu, katarem, kaszlem i suchością w gardle. Nawilżacz i oczyszczacz powietrza pomogą złagodzić objawy i sprawić, że leczenie alergii będzie łatwiejsze. 

Palacze

Tutaj chodzi przede wszystkim o osoby palące w domu. O ile samym palaczom dym może nie przeszkadzać, o tyle pozostałym domownikom już tak. Szczególnie nawilżacz z filtrem węglowym skutecznie poradzi sobie z dymem papierosowym i jego szkodliwym oddziaływaniem.

Właściciele zwierząt

Każdy właściciel kota lub psa wie, że posiadanie zwierzaka wiąże się z większą ilością zanieczyszczeń. U niektórych osób mogą również wzmóc się objawy alergii. Warto zatem zainwestować w nawilżacz powietrza, który dodatkowo oczyści powietrze z zanieczyszczeń, w tym z sierści, która unosi się w powietrzu i następnie opada na dywany, podłogi i meble. Dzięki temu łatwiej będzie zadbać o porządek oraz o czyste powietrze w domu lub mieszkaniu.

Co decyduje o jakości nawilżacza powietrza?

Na jakość nawilżacza powietrza składają się: wydajność, moc i filtry do nawilżacza powietrza. W przypadku wydajności trzeba wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia, gdzie zostanie umiejscowiony nawilżacz. Nie wybierajmy najsilniejszego dostępnego w sklepie sprzętu, jeśli umieścimy go w małym pokoju – wysoka wilgoć w powietrzu jest równie zła, co suche powietrze. Wybierzmy nawilżacz powietrza, który będzie w stanie poradzić sobie z wilgocią w naszym mieszkaniu, ale jednocześnie nie “przedobrzy”. 

Jeśli chodzi o moc, nawilżacz powietrza to nie to samo, co oczyszczacz. Możesz spokojnie wybrać model o mniejszej mocy, za to bardziej energooszczędny – poziom wilgotności nie musi wzrosnąć natychmiastowo. 

Z kolei filtry odpowiadają za oczyszczenie powietrza przed jego nawilżeniem. Najlepiej sprawdzą się tutaj filtry węglowe i HEPA.