Materiały ścierne są przydatne do prowadzenia prac różnego rodzaju. Ich szeroki i zróżnicowany wybór oferuje każdy dobrze zaopatrzony sklep z materiałami ściernymi. Kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego materiału, który pozwoli osiągnąć najlepsze efekty. Materiały ścierne muszą być dostosowane pod względem gradacji oraz występować w odpowiedniej formie, aby praca z nimi była wygodna i przyniosła jak najkorzystniejsze i najszybsze rezultaty. Oto kilka praktycznych rad, które pozwolą wybrać najlepszy materiał ścierny.
Materiały ścierne i ich zróżnicowane gradacje
Papiery ścierne oferowane przez każdy sklep z materiałami ściernymi różnią się między sobą jednym, podstawowym parametrem. Jest nim gradacja, nazywana inaczej ziarnistością. Patrząc na poszczególne materiały ścierne dostępne w sprzedaży już na pierwszy rzut oka dostrzeżemy, że ich ziarna nie są takiej samej wielkości – jest to właśnie gradacja. Papiery ścierne o niskiej gradacji to takie, których ziarna są duże i grube. Są to agresywne i ostro działające materiały ścierne, które najlepiej sprawdzają się do prac wymagających usunięcia wierzchniej warstwy farby, zabrudzeń czy trudnych do oszlifowania nierówności powierzchni.
Materiały ścierne o wysokiej gradacji posiadają natomiast drobne, ledwie dostrzegalne na ich powierzchni ziarna, które działają w delikatny i subtelny sposób. Takie papiery ścierne najlepiej sprawdzają się do wykonywania prac opartych na szlifowaniu i wygładzaniu powierzchni. Aby zrealizować konkretną pracę wymagającą użycia materiałów ściernych, należy kierować się bardzo prostą zasadą – w pierwszej kolejności zawsze sięgamy po papiery ścierne o niższej gradacji, a na końcowym etapie używamy tych o gradacji wysokiej, które pozwolą wyrównać powierzchnię, wygładzić ją i przygotować np. do malowania. W sytuacji, kiedy wybrany materiał ścierny o niskiej gradacji nie radzi sobie z usunięciem wierzchniej warstwy, należy sięgnąć o mocniejszy papier o jeszcze niższej gradacji, który okaże się skuteczniejszy.
Nie tylko papier ścierny, czyli popularne materiały ścierne i ich nośniki
Materiały ścierne występują pod bardzo różnymi postaciami, o czym bardzo łatwo się przekonać odwiedzając sklep z materiałami ściernymi. Oprócz najpopularniejszych i najtańszych zarazem papierów ściernych dostępnych w bardzo zróżnicowanych gradacjach, materiały ścierne kupimy także pod postacią tarcz ściernych przystosowanych do użytkowania w szlifierkach i innych elektronarzędziach, past, kostek, dysków, a nawet szczotek. Niezwykle popularnym nośnikiem materiałów ściernych są także rolki, pasy, siatki ścierne i wiele innych.
Podstawowym budulcem każdego materiału ściernego są ziarna, które mogą mieć zróżnicowane pochodzenia oraz właściwości. Do powierzchni przytwierdza je z kolei spoiwo. Ziarna materiałów ściernych dzielimy na naturalne (m. in. diament, korund, kwarc, szmergiel, krzemień) oraz syntetyczne (np. węglik boru, sztuczny diament, borazon i elektrokorund). W dzisiejszych czasach, z uwagi na dostępność, koszt wytworzenia oraz możliwości produkcyjne, największe możliwości pod tym względem oferują ziarna sztuczne, które najczęściej spotkamy w sprzedaży.