inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

łączniki ciesielskie
Budownictwo

Jak wykorzystać łączniki ciesielskie w pracy z drewnem?

Realizując prace z drewnem, niezbędne jest wybranie odpowiednich elementów mocujących. To jakie cechy mają łączniki ciesielskie, wpływa bezpośrednio na jakość wykonania konstrukcji. Równocześnie takie produkty muszą pasować do sposobu łączenia drewna.

Gdy planuje się stworzenie konstrukcji z drewnianych materiałów, trzeba ustalić, ile łączników chce się zastosować. Następnie można skupić się na wyborze odpowiedniego rodzaju takiego elementu. Kluczem jest uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości. Oczywiście trzeba zdecydować się, także na takie łączniki, które mają właściwe wymiary. Długość, czy średnica muszą być dopasowane do wymiarów drewnianych elementów, które będą zespalane. Te cechy użytkowe mają kluczowe znaczenie. Jednak dokonując wyboru, można brać pod uwagę również dodatkowe kryteria. Do takich można zaliczyć między innymi kwestie estetyczne. Ma to znaczenie w takich miejscach, gdzie nie chce się, aby łeb elementu łączącego był widoczny, a co za tym idzie negatywnie wpłynął na wygląd drewnianej konstrukcji.

Jak wykonać montaż, wykorzystując łączniki ciesielskie?

Od jakości wykonania połączenia elementów drewnianych zależy trwałość i żywotność konstrukcji. Zatem złącza muszą być odpowiednio wykonane. W ten sposób można odpowiednio połączyć drewniane elementy. Gdy będą ściśle do siebie pasowały, wówczas będą mniej narażone na uszkodzenia. Na jakość wykonania prac montażowych wpływać może między innymi rodzaj i ilość zastosowanych łączników ciesielskich. Uzyskanie odpowiedniej siły docisku, może wymagać zastosowania dłuższych wersji. Często konieczne jest wykorzystanie większej ilości złączy. Natomiast trzeba uważać, aby nie zastosować ich nadmiernie dużo, gdyż można w ten sposób osłabić drewno w miejscu mocowania. Z tego powodu ważne jest planowanie, która pozwala lepiej ocenić, jakie łączniki ciesielskie warto zastosować.

Jakie typy złącz, można wykorzystać w pracach ciesielskich?

Poszczególne rodzaje łączników ciesielskich stosowane są w różnych sytuacjach.

Do najważniejszych łączników można zaliczyć:

  • kątowe,
  • wieszak belki,
  • kotwiące.

Natomiast bez względu na to, które łączniki ciesielskie chce się zastosować, warto zdecydować się na takie, które są w stanie oferować dużą wytrzymałość. W ten sposób można wydłużyć czas, w którym nie będą one ulegały uszkodzeniu. Do najtrwalszych wersji można zaliczyć te ocynkowane ogniowo, czy wykonane z wykorzystaniem stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Takie produkty są w stanie zapewnić dużą żywotność, a także możliwość stworzenia mocnego połączenia elementów drewnianych.