Budowa domków letniskowych bez pozwolenia kusiła dotąd wiele osób. Tak, prawo zezwalało wyłącznie na postawienie niewielkich obiektów, których powierzchnia zabudowy nie przekraczała 35 m2. Powierzchnia użytkowa mogła być jednak znacznie większa, ponieważ w domkach na zgłoszenie można było wybudować antresolę.
Główny problem tkwił jednak w czymś innym. Do tej pory domy do 35m2 bez pozwolenia mogły być jedynie budynkami rekreacyjnymi. Można je było oczywiście ocieplić, ale w świetle prawa nie był to obiekt mieszkalny. Meldunek w takim domku był więc niemożliwy. Jeśli Prezydent RP podpisze ustawę odrzuconą przez Senat, ale ostatecznie przyjętą przez Sejm, na zgłoszenie będzie można budować domy całoroczne.
Czy pozwolenie na budowę domu 35 m2 nadal nie będzie wymagane?
Do tej pory po zgłoszeniu zamiaru budowy domu bez pozwolenia trzeba było czekać na tak zwaną milczącą zgodę urzędową. Oznaczało to, że jeśli w przeciągu 21 dni urząd nie zgłosi zastrzeżeń, można rozpoczynać budowę. Warunki Zabudowy były wymagane przez niektóre urzędy, choć takie postępowanie nie było zgodne z linią orzecznictwa polskich sądów. Jak widać, mimo dobrych założeń, w praktyce zdarzało się, że budowa domku była utrudniona.
Czy po wejściu w życie ustawy wybudujesz dom szybciej? Niekoniecznie. Twoja działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub masz dla niej warunki zabudowy? Zgodnie z komunikatem na rządowej stronie gov.pl będzie można budować się od razu po złożeniu papierów. Nie musisz przy tym zatrudniać kierownika budowy, ani prowadzić dziennika budowy. W tym zakresie nic się nie zmienia.
Jeśli jednak nie dysponujesz MPZP ani WZ, termin będzie zbliżony. Decyzję o warunkach zabudowy urząd ma wydawać w 21 dni. Czyli tyle, ile wcześniej czekało się na milczącą zgodę urzędową. Serwis biznes.interia.pl wskazuje, że każdy dzień zwłoki urzędu będzie dla niego oznaczać 500 zł kary.
Domek letniskowy czy całoroczny dom 35m2?
Domy do 35m2 będzie można budować nie tylko w wersji letniskowej, ale i całorocznej. Na tę zmianę wielu inwestorów czekało bardzo długo. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z tej opcji, trzeba będzie złożyć dodatkowe oświadczenia.
Przede wszystkim trzeba oświadczyć, że dom buduje się w celu spełnienia własnych potrzeb mieszkaniowych. Prócz tego, że przyjmujesz odpowiedzialność za kierowanie budową. To drugie będzie oczywiście konieczne wyłącznie wtedy, gdy nie zatrudnisz kierownika budowy, co nie jest obowiązkowe.
Najważniejsze zmiany? Poddasze i większa powierzchnia.
Kolejna istotna zmiana, jaką wprowadzi ustawa, dotyczy kondygnacji. Dotąd na zgłoszenie można było budować wyłącznie budynki parterowe. Antresola pozwalała zwiększyć powierzchnię użytkową, ale nie stanowiła osobnego piętra. Gdy ustawa wejdzie w życie, będzie można postawić obiekt z poddaszem. Istotne jest jednak, by projekt taki był zgodny z warunkami zabudowy lub MPZP.
Co istotne, łączna powierzchnia użytkowa budynku na zgłoszenie będzie teraz mogła wynosić aż 90 m2. Powierzchnia zabudowy zostanie zaś zwiększona do 70 m2. To oznacza, że bez zbędnych formalności postawisz już niedługo pełnoprawny dom mieszkalny. Do tego zmieścisz w nim wszystko, czego potrzeba Tobie i Twojej rodzinie do życia.
Projekty budowlane domów do 35m2.
Domki zgodne z obecnymi przepisami zwykle nie mają zbyt wiele wspólnego z estetyką. Całe szczęście w Hyta.pl stawiamy na piękno, technologię szkieletową, styl skandynawski i zaproszenie natury do wewnątrz poprzez spore okna. Śledzimy zmiany w przepisach z równym zaangażowaniem, jak Ty. Gdy tylko wejdą w życie, na pewno zaproponujemy Ci coś wyjątkowego. Koniecznie zaglądaj często na naszą stronę.