Sprzedaż mieszkania to zawsze ogromne wyzwanie. Chciałoby się przecież zarobić jak najwięcej i jak najszybciej. Wiele osób chce też, by ich nieruchomość trafiła w dobre ręce kogoś, kto o mieszkanie będzie też odpowiednio dbał. Jak zabrać się za sprzedaż mieszkania? Na co zwracać uwagę? O czym pamiętać? Jak wygląda sprzedaż mieszkania – dokumenty i działanie krok po kroku?
Krok pierwszy – wyceń swoje mieszkanie
Być może zdziwisz się, ale to najtrudniejszy element sprzedaży mieszkania. Jego wycena jest jednak pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć, by móc szukać kupców. Na początek sprawdź portale z ogłoszeniami. Zobacz, ile kosztują mieszkania w Twojej okolicy. Porównuj ich powierzchnię, wiek i stan wykończenia. Zastanów się, czy nie powinieneś przeprowadzić remontu lub odświeżyć mieszkania po to, by móc zażądać za nie lepszej kwoty. Takie inwestycje często się zwracają i są bardzo dobrym pomysłem. Jeśli jednak nie masz czasu i sił na odnowienie mieszkania to licz się z tym że jego wartość będzie niższa.
Krok drugi – wystaw ogłoszenie
Wystaw ogłoszenie o sprzedaży mieszkania na tak wielu portalach na ilu tylko dasz radę. Zadbaj o dobre zdjęcia. Niech będą wysokiej jakości i pokazują wszystko, co w Twoim mieszkaniu zasługuje na szczególną uwagę. Jeśli nie wiesz jak je wykonać to poczytaj rady profesjonalnych fotografów i home stagerów. W ogłoszeniu zawrzyj wszystkie najważniejsze informacje o mieszkaniu. Umieść w nim także cenę, jakiej oczekujesz w zamian za lokal oraz zostaw dane kontaktowe do siebie.
Krok trzeci – umów się na oględziny
Osoby zainteresowane kupnem Twojego mieszkania z całą pewnością będą się do Ciebie odzywały. Będą zadawały dodatkowe pytania, ale zazwyczaj chodzi im o to, by umówić się na obejrzenie mieszkania. Nikt przecież nie kupi nieruchomości, nie widząc jej wcześniej. Przygotuj mieszkanie na wizytę potencjalnych klientów. Musi ono być posprzątane i schludne. Schowaj swoje rzeczy osobiste. Możesz też zadbać o dodatkowe ozdoby, które sprawią, że mieszkanie będzie wydawało się bardziej przytulne. Zadbaj też o zapach. Możesz użyć odświeżaczy powietrza albo tuż przed przyjściem potencjalnych klientów wstawić do piekarnika aromatyczne ciasto.
Sprawdź: https://inwestycje-deweloperow.pl/co-nalezy-zrobic-gdy-najemca-nie-placi-czynszu/
Krok czwarty – sprzedaż mieszkania dokumenty
Do sprzedaży musisz uszykować wszystkie dokumenty, które mają związek z mieszkaniem i z tym, że jesteś jego właścicielem. Potrzebny będzie tytuł prawny do lokalu np. postanowienie sądu lub akt notarialny. Przyda się też zaświadczenie o liczbie zameldowanych lokatorów lub też o ich braku. Dzięki niemu Twój klient wie, że nie kupuje mieszkania z lokatorami. Wszystkie te dokumenty będą potrzebne do przedstawienia notariuszowi.
Krok piąty – umowa
Umowę kupna-sprzedaży mieszkania zawiera się w obecności notariusza. Ma ona charakter aktu notarialnego. Do sporządzenia umowy notariusz potrzebuje dane obu stron umowy – konieczne jest posiadanie dowodu osobistego. Potrzebny będzie numer pesel, numer dowodu osobistego oraz data jego ważności, informacja o aktualnym miejscu zamieszkania, a także imiona rodziców. W umowie muszą się też znaleźć informacje na temat samego mieszkania. Musi się w nich znaleźć informacja o sposobie i terminie zapłaty za mieszkanie, jego cena oraz informacja o sposobie i terminie przekazania lokalu kupującemu. W umowie powinien znaleźć się szczegółowy opis mieszkania. Warto też pamiętać o tym, że umowa może być zawarta także wtedy, gdy sprzedawane mieszkanie ma obciążoną hipotekę. W takim wypadku kupujący część pieniędzy przekazuje do banku sprzedającego a część samemu sprzedającemu. Wszystko to musi zostać potwierdzone podpisami obu zainteresowanych stron oraz samego notariusza.
Sprawdź: https://inwestycje-deweloperow.pl/najem-okazjonalny-o-czym-warto-wiedziec/
Krok szósty – odprowadzenie podatku
Sprzedający musi także odprowadzić podatek od sprzedaży mieszkania, o ile od jego zakupu do momentu sprzedaży nie minęło pięć lat. Należny podatek oblicza się na podstawie stawki podatkowej wynoszącej 19%, którą należy pomnożyć przez kwotę dochodu (czyli różnicę między ceną nabycia a zbycia lokalu). W niektórych przypadkach można liczyć na uzyskanie ulgi podatkowej.