Jeszcze parę lat temu domy pasywne były rzadkością. Obecnie ze względu na stale rosnące ceny energii elektrycznej oraz konieczność ochrony środowiska, stają się coraz popularniejsze. Dzięki nowoczesnym technologiom i uregulowaniom prawnym budownictwo pasywne będzie stałym trendem.
Czym różni się dom energooszczędny od domu pasywnego?
Odpowiedź jest krótka, zapotrzebowaniem na energię. W przypadku domu pasywnego nie może być ono większe niż 15 kWh/m2/rok, w przypadku domu energooszczędnego nie może przekroczyć 50 kWh/m2/rok. Wystarczy to przemnożyć przez powierzchnię domu i różnica w kosztach eksploatacji jest bardzo duża. Dla porównania tradycyjny dom potrzebuje nawet 150 kWh/m2/rok.
Takie rezultaty można osiągnąć dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i maksymalnym wykorzystaniu naturalnych źródeł energii.
Jak wybudować nowoczesne domy pasywne?
Budowę domu pasywnego należy rozpocząć już na etapie kupna działki, ponieważ nie każda do tego się nadaje. Działka musi mieć ekspozycję na stronę południową, która nie może być niczym osłonięta.
Oczywiście projekt domu musi uwzględniać wymagania domu pasywnego, jego kształt, zastosowane materiały oraz sposób ogrzewania.
Bryła domu pasywnego powinna być jak najbardziej zwarta, wszelkie załamania powodują dodatkowe straty ciepła. Najczęściej w domu pasywnym rezygnuje się z podpiwniczenia, balkonów i wszelkiego rodzaju wykuszy. To przy ich wykonaniu najczęściej powstają mostki termiczne.
Pomieszczenia mieszkalne takie jak pokoje, kuchnia, salon lokowane są od strony południowej i mają bardzo dużo przeszkleń. Pozwala to na maksymalne ogrzanie wnętrz przez promienie słoneczne.
Od strony północnej rozmieszczane są pomieszczenia, które nie wymagają doświetlenia, ilość i wielkość okien ograniczona jest do minimum. Po tej stronie domu najlepiej urządzić garderobę, spiżarnię, łazienkę oraz sypialnię.
W przypadku nowoczesnego domu pasywnego bardzo istotna jest termoizolacja. Wykorzystuje się do tego styropian, styropian grafitowy i płyty z poliuretanu. Termoizolacja musi być bardzo dokładnie wykonana, dom pasywny pozbawiony jest mostków termicznych, które powodują przenikania ciepła na zewnątrz. Termoizolacja musi być wykonana na wszystkich przegrodach. Nie ma natomiast żadnych specjalnych wymagań do tyczących materiału, z którego budowane są ściany.
Okna w domu pasywnym
Obok termoizolacji to drugi element mający wpływ na szczelność domu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii obecnie produkowane okna mogą posiadać współczynnik przenikania ciepła poniżej 0,8 W/(m2*K). Trzywarstwowe szyby zespolone i profile wielokomorowe skutecznie zatrzymują ciepło w domu.
Okna do domów pasywnych mają jeszcze jedną właściwość, chłoną ciepło promieni słonecznych i przekazują je do wnętrza budynku. Pozwala to od strony południowej na budowę bardzo dużych okien, a nawet całych ścian.
Warunkiem termoizolacyjności okien jest bardzo dokładny ich montaż, bez mostków termicznych.
Ogrzewanie nowoczesnego domu pasywnego
W domu pasywnym nie montuje się tradycyjnego ogrzewania wykorzystującego grawitację, co przynosi duże straty ciepła. Do ogrzewania domu pasywnego wykorzystuje się instalację wentylacyjno-nawiewną. Powietrze zasysane jest z zewnątrz i przekazywane do gruntowego wymiennika ciepła, gdzie zostaje wstępnie ogrzane. Stąd wędruje do rekuperatora, tu przejmuje ciepło od powietrza wysysanego z pomieszczeń. Dzięki temu straty ciepła można zmniejszyć nawet do 70%.
Do wytwarzania energii elektrycznej i podgrzewania wody najczęściej wykorzystuje się pompy ciepła lub panele fotowoltaiczne. Dzięki temu energia jest za darmo a dodatkowo przyjazna dla środowiska.
Najważniejszym elementem w trakcie budowy domu pasywnego najważniejsza jest jakość wykonywania wszystkich prac, warto więc wybrać ekipę, która posiada już doświadczenie w budowie takich domów.
Budowa domu pasywnego jest droższa od realizacji domu energooszczędnego, ale po kilku latach różnica ta się zwróci, a koszty eksploatacji będą minimalne.