inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Budowa domu jednorodzinnego
Budownictwo

Budowa domu jednorodzinnego – jak wybrać idealny projekt?

Bez względu na to, czy będziemy budować na zgłoszenie, czy też na podstawie pozwolenia na budowę – musimy posiadać odpowiednio opracowany projekt. Dokumentacja projektowa jest niezbędna na wszystkich etapach inwestycji, umożliwiając wzniesienie bezpiecznego, funkcjonalnego i zgodnego z prawem obiektu mieszkalnego. Wybór odpowiedniego projektu powinien być podyktowany zarówno osobistymi preferencjami, jak i możliwościami finansowymi. Jak zatem wybrać idealne rozwiązanie?

Dopasujmy powierzchnię i funkcję domu do indywidualnych potrzeb

Jednym z ważniejszych kryteriów, jakim powinniśmy kierować przy wyborze projektu domu jest jego metraż. Powierzchnia domu wpływa na użytkowy komfort jego mieszkańców, jak również warunkuje  koszty budowy i eksploatacji. Aby określić optymalną wielkość domu, przeanalizujmy obecne potrzeby naszej rodziny, jak również plany na przyszłość. Oprócz ogólnodostępnej strefy dziennej, każdy domownik powinien posiadać własny, prywatny pokój. Jeśli rodzina liczy więcej niż trzy osoby, zdecydowanie warto przemyśleć kwestię realizacji dwóch łazienek. W przypadku domów poddaszowych lub piętrowych, dobrym pomysłem będzie rozlokowanie łazienki na każdej z kondygnacji. Takie rozwiązanie pozwoli na rozładowanie porannych i wieczornych łazienkowych “korków”, a dodatkowo – parterowa łazienka może stanowić wc dla gości. Jeśli często zapraszamy znajomych, być może zasadne będzie wygospodarowanie dodatkowej, gościnnej sypialni, która na co dzień zamieni się w gabinet do pracy. Połączenie tych dwóch funkcji to dobry krok w stronę optymalizacji powierzchni. Posiadając samochód, możemy zdecydować się na dom z garażem w bryle, co pozytywnie wpłynie na koszty budowy. Taniej wszak będzie wygospodarować garaż na etapie budowy domu, niż inwestować w nowy budynek garażowy. A może zgromadziliśmy wiele przedmiotów lub pamiątek, które nie mieszczą się w pokojach? W takiej sytuacji godne polecenia będą projekty domów z piwnicą lub strychem, oferujące dużą przestrzeń do przechowywania.

Projekt vs działka

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas zakupu idealnego projektu domu jest jego dopasowanie do działki. Musimy mieć tu na uwadze zarówno jej wielkość i możliwość zachowania wymaganych prawem odległości od granic, jak i zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy. Pamiętajmy, że nie każdy plan architektoniczny będzie pasował do posiadanej przez nas nieruchomości gruntowej. Przyjęło się, że powierzchnia zabudowy nie powinna przekraczać 40% powierzchni działki, aby zagwarantować odpowiedni obszar biologicznie czynny, a jednocześnie – miejsce do relaksu. Zazwyczaj w każdym projekcie gotowym podane są minimalne wymiary działki, na której można posadowić konkretny dom, jednakże warto przewidzieć także teren rekreacyjny np. na altanę grillową lub basen. W sprzedaży znajdziemy także projekty domów dedykowanych do budowy na wąskich działkach, które umożliwią nam realizację inwestycji na nieco bardziej nietypowych posesjach. Co ważne, propozycje domów wąskich wcale nie odbiegają swoją funkcjonalnością czy wyglądem od domów zaprojektowanych na planie kwadratu. Jeśli dysponujemy posesją ze spadkiem terenu, z pomocą przyjdą projekty domów trzykondygnacyjnych, w których suterenę lub piwnicę zajmuje garaż i pomieszczenia gospodarcze, a parter i poddasze pełnią funkcję mieszkalną. 

Pamiętajmy o potrzebach rodziny

Poszukując idealnego projektu domu, nie możemy zapominać o wymaganiach i upodobaniach przyszłych mieszkańców. Domownicy cenią sobie prywatność i spokój? Wybierzmy budynek piętrowy lub z poddaszem, w którym strefa nocna będzie zlokalizowana na wyższej kondygnacji – z dala od głośniejszej części wspólnej. A może zależy nam na zacieśnianiu więzi rodzinnych? W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie budynek parterowy, ułatwiający codzienną komunikację pomiędzy wszystkimi lokatorami. Weźmy pod uwagę również zmieniające się potrzeby rodziny. Być może w przyszłości w naszym domu zamieszkają starsi rodzice bądź dorosłe dzieci ze swoimi drugimi połówkami? Pomocna w realizacji tych planów okaże się możliwość wykończenia wnętrza etapami, rozbudowa obiektu bądź jego podział na dwa osobne mieszkania.

Jeśli dokonamy analizy MPZP lub WZ i dokładnie sprecyzujemy nasze potrzeby, to wybór właściwego projektu domu może się okazać banalnie prosty. Korzystając z wyszukiwarki zaawansowanej możemy określić podstawowe parametry naszego wymarzonego domu i spośród wielu tysięcy projektów wybrać te, najbardziej odpowiednie. Jeśli mamy już ofertę domów o konkretnej bryle i wymiarach, to w kolejnym etapie przeanalizujmy układ wnętrza i usytuowanie tarasu względem stron świata. Tak wyselekcjonowana baza zawęzi wyniki wyszukiwania do minimum, co pozwoli na szybkie i trafne podjęcie decyzji. Pamiętajmy o skonsultowaniu naszego wyboru z członkami rodziny, aby każdy mieszkaniec nowego domu czuł się w nim naprawdę komfortowo.

Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl