inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Badanie PT
Budownictwo

Badanie PT – czym się cechuje?

Badania PT są jednymi z najstarszych metod badań NDT, jakie stosuje się do badań konstrukcji metalowych oraz niemetalowych. Okazuje się, że taka opcja nie jest wykorzystywana jedynie do badań porowatych materiałów. Czym cechują się badania penetracyjne? Jakie mają zalety? Gdzie najczęściej są stosowane? Czym wyróżniają się na tle innych rozwiązań? O czym warto wiedzieć?

Badanie penetracyjne PT

Warto zauważyć, że takie badanie jest zazwyczaj wykonywane po uprzednim przeprowadzeniu badań wizualnych złączy oraz usunięciu z ich powierzchni niezgodności spawalniczych, jakie nie mogą mieć miejsca. Pierwszy etap wymaga zadbania o to, aby powierzchnia badana nie miała zanieczyszczeń typu smary, rdza, oleje itp. Kolejny krok to nanoszenie penetrantu i pozostawienie go na dany czas, co jest zależne od konkretnego produktu, badanego złączy i temperatury, w jakiej jest przeprowadzana ta czynność. To popularna metoda badań NDT, jaka jest stosowana w wielu miejscach. Warto poznać zalety, jakie niesie za sobą takie badanie.

Badania PT – najważniejsze zalety i etapy

Najważniejszą zaletą badań PT jest to, że sprzęt jest łatwy w zastosowaniu i lekki. Ponadto, użytkownik zyskuje łatwość w pozyskaniu oceny wskazań, co przekłada się na zadowolenie. W trakcie interpretacji uzyskanych wyników, nie zapominajmy o temperaturze komponentu badanego. Nie może ona być zbyt wysoka. Nie bez znaczenia są także zniszczenia, jakie powstały na powierzchni. Czynniki tego rodzaju mogą bowiem wpłynąć negatywnie na analizę uzyskanych wyników. Badanie PT musi zostać przeprowadzone przed badaniami ultradźwiękowymi i magnetyczno-proszkowymi, co zniweluje ryzyko powstania w nieciągłościach zużycia materiału. 

Jeśli chodzi o etapy badania penetracyjnego, wyróżnić można:

  • Przygotowanie złącza do badania, czyli jego wyczyszczenie.
  • Naniesienie penetrantu i wniknięcie w szczelinę.
  • Usunięcie nadmiaru penetrantu z danej powierzchni.
  • Naniesienie wywoływacza oraz ujawnienie wszelkich niezgodności

Badania penetracyjne – zastosowanie

Niezwykle istotne jest to, że padania PT wykorzystują zjawisko kapilarności. Polega ono na przenikaniu cieczy do wąskiej i wymagającej przestrzeni, jak też wypełnieniu jej, nawet mimo siły ciężkości. W tym wypadku stosuje się penetranty na całej długości spoiny – mają one za  zadanie wniknąć w powierzchniowe otwory. Kolejna kwestia to upływ wymaganego czasu penetracji. Po tym czasie trzeba usunąć niepotrzebny penetrant z powierzchni, zostawiając go tylko w otworach. Dzięki zastosowaniu wywoływaczy i dodatków fluorescencyjnych w penetrantach, możemy wykryć umiejscowienie wad zewnętrznych, jakie wnikają w głąb elementu poddanego badaniu. Pomocne jest także dalsze wskazanie w świetle ultrafioletowym. Jeżeli chodzi o czas wywoływania i czas penetracji, są one zależne od tych samych czynników.

Badania PT są stosowane w konstrukcjach metalowych i niemetalowych. Korzysta z nich wiele firm, którym zależy na nowoczesnych technologiach i sprawnym wykonaniu zadań. Sprzęt jest lekki i bardzo łatwy w użyciu.