inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Nieruchomości

Nieruchomości za granicą – czy warto kupić dom w cieplejszych krajach?

Coraz więcej Polaków chce kupić dom poza granicami naszego kraju. Mnóstwo osób szuka miejsca – azylu, do którego można pojechać w ciepłe miesiące na wakacje oraz na wolny, długi weekend. Nieruchomości za granicą są dość drogie, dlatego też bardzo dobrze trzeba przygotować się do tego zakupu. Rozeznanie terenu, dowiedzenie się jakie formalności trzeba będzie spełnić, znalezienie zaufanej osoby, która pomoże nam w zakupie – to tylko krótka lista rzeczy, która czeka na poszukiwaczy swojego nowego domu.

Gdzie najlepiej szukać nieruchomości za granicą na sprzedaż?

Osoby, które zdecydują się na taki zakup, najpierw sprawdzają oferty internetowe na stronach krajów, w których chcą kupić swój wymarzony dom. Najczęściej Polacy stawiają na piękną i atrakcyjną Chorwację, która oferuje dość sporo ofert sprzedaży różnorodnych domów. Rzadziej Polacy decydują się na zakup nieruchomości we Włoszech oraz we Francji – choć tam ciekawych ofert również nie brakuje.

Agencje nieruchomości

Gdy zainteresowane osoby zdecydują się na zakup nieruchomości poza granicami naszego kraju – najlepiej jest od razu zacząć przeglądać oferty agencji nieruchomości. W wielu krajach nie ma bowiem zwyczaju sprzedawania domów na własną rękę i umieszczania ofert bezpośrednio od właścicieli. Dlatego też, nikogo nie powinien zdziwić fakt, iż najlepsze domy na sprzedaż zawsze posiadają profesjonalne, fachowe agencje nieruchomości, które bardzo angażują się, gdy znajdą klienta zainteresowanego kupnem domu w danym miejscu. Oczywiście zakup nieruchomości przez agencję wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami nieruchomości, sporą prowizją oraz mnóstwem dodatkowych formalności. Jest to jednak bardzo bezpieczna transakcja, która zazwyczaj zadowala obie strony.

Idealne miejsce

Klienci poszukujący nieruchomości za granicą często wiele godzin spędzają na znalezieniu odpowiedniego miejsca, w którym chcieliby mieć dom. Zazwyczaj są to mniejsze aglomeracje, oddalone od typowo turystycznych i głośnych miejscowości, za to w pobliżu plaży, lasów i terenów rekreacyjnych. Dla osób, które wiążą swoją przyszłość z takim domem ważne jest także, by w pobliżu znajdowały się sklepy, dobry dostęp do komunikacji miejskiej oraz miłe sąsiedztwo. To ważne bowiem, by na miejscu mieć swoich sojuszników, którzy w razie jakichkolwiek problemów – powiadomią nas o tym co się dzieje z naszą nieruchomością podczas naszej nieobecności.

Dobra komunikacja to podstawa

Zakup domu za granicą wiąże się z mnóstwem formalności. Dlatego też, ważne jest by porozumiewać się w języku angielskim w stopniu zaawansowanym, by móc nie tylko poznać lokalnych mieszkańców, ale także, by skorzystać z pomocy prawnika (to on bowiem dokonuje zakupu domu w imieniu klienta), by zatrudnić fachowców do jego wykończenia i remontów oraz by móc robić potrzebne zakupy na miejscu. Jeżeli obce języki nie są naszą mocną stroną, zawsze można skorzystać z pomocy tłumacza, który podczas tych wszystkich zadań będzie nam na bieżąco towarzyszył. Jednak jest to już dodatkowy i dość spory wydatek.

Ceny nieruchomości

Podobnie jak w Polsce ceny nieruchomości są bardzo różne. W zależności od wielkości domu, od lokalizacji, od standardu wykończenia – można znaleźć domy i tańsze i bardzo drogie. Zazwyczaj ceny domów do remontu, średniej wielkości z niewielką działka, z dała od dużych miast wahają się od około 40 000 euro do nawet 90 000 euro. Polacy bardzo często decydują się albo na stare, duże, klimatyczne kamienice, w których jest dość sporo do zrobienia, albo na nowoczesne nieruchomości o niewielkim metrażu, gdzie można od razu „wprowadzić się”. Większość osób i tak organizuje remont oraz kupuje nowe wyposażenie, by stworzyć w tym miejscu idealną przestrzeń do wypoczynku i relaksu dla siebie i swoich bliskich.

Podsumowując, zakup domu za granicą to dość spore przedsięwzięcie, które na pewno kosztuje sporo czasu, stresu i oczywiście pieniędzy. Jednak osoby, które zdecydowały się na taki krok – absolutnie nie żałują. Zyskali nowe, wyjątkowe miejsce na ziemi, gdzie mogą w każdej chwili przyjechać i czuć się wyjątkowo dobrze.