Prowadząc inwestycje, najczęściej budowalne, zwłaszcza na wysokościach bardzo często mamy do czynienia z zapotrzebowaniem na podesty ruchome. Czym one właściwie są i jakie rodzaje podestów występują na rynku?
Czym są podesty ruchome?
Często podesty ruchome określane są innymi terminami, takimi jak: platforma robocza, podest samojezdny, czy też wysięgnik. Jednak opisują one ten sam rodzaj urządzenia. Podest ruchomy to urządzenie, które ma na celu podniesienie jakiegoś elementu. Jak sama nazwa wskazuje, różnią się one od podestów nieruchomych wyposażeniem w napęd, a także faktem, że ich konstrukcja umieszczona jest na pojeździe, gwarantującym im swobodę poruszania się.
Rodzaje podestów ruchomych
Urządzenia tego typu można podzielić na dwa główne rodzaje, a mianowicie: na podesty przejezdne oraz podesty masztowe. Pierwsze z nich – podesty przejezdne cechują się tym, że konstrukcja platformy unoszącej przymocowana jest do podwozia samochodu, co sprawia, iż są bardzo łatwe w transporcie. Najczęściej tego typu podesty wykorzystywane są podczas prac związanych z liniami wysokiego napięcia, a także sieciami trakcyjnymi. Ponadto często stosowane są podczas wycinki gałęzi utrudniających widoczność na drodze, czy też do montowania ozdób świątecznych lub bilbordów.
Z kolei drugi rodzaj podestów – podesty masztowe charakteryzują się mniejszą i bardziej zwartą budową. Posiadają zamontowany maszt, czyli wysięgnik, stąd ich nazwa. Wyróżnić można podesty teleskopowe wysuwane, które posiadają wysuwane teleskopowe ramię, dlatego też, podczas prac na wysokościach, podest musi być umieszczony bezpośrednio pod docelowym miejscem. Ponadto istnieje także drugi rodzaj podestów masztowych, a mianowicie podesty teleskopowe łamane, których cechą charakterystyczną jest posiadanie łamanego, czyli składanego ramienia teleskopu. Dzięki temu urządzenie ma możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc.
Zastosowanie podestów ruchomych
Podesty ruchome mają szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są m.in. w celu renowacji zabytków, montowania orynnowania i podobnych elementów, wykonywania zadań w przestrzeni miejskiej, takich jak montowania scen oraz innych atrakcji, a także przy pracach w terenach zielonych. Najczęściej jednak podesty ruchome wykorzystywane są w trakcie remontów oraz prac budowlanych.
Zalety stosowania podestów ruchomych
Główną zaletą tych urządzeń jest fakt, iż mogą one w zależności od typu podestu, podnieść od 1 do 3 osób nawet do wysokości 20 m. Prace wykonywane przy ich pomocy są bardzo wygodne, ze względu na to, iż można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Ponadto, dzięki zamontowanym solidnym i wytrzymałym barierom ochronnym, podesty te są bardzo bezpieczne i wytrzymałe.
A zatem, przeprowadzając inwestycje różnego typu, warto zaopatrzyć się w podest ruchomy, który w znacznym stopniu ułatwia i przyspiesza pracę nawet na dużych wysokościach. Obecnie na rynku dostępne są nie tylko oferty sprzedaży tych urządzeń, lecz także ich wynajmu, co jest bardzo istotne przy zapotrzebowaniu na mniejsze prace. Więcej informacji znajdziesz na Drial.pl.