Nadchodzi w życiu taki czas, kiedy decydujemy się na kupno własnego mieszkania lub domu. Nie wszystkich stać na to, aby przekroczyć próg nowego lokum od razu gotowego do przeprowadzki. Nierzadko wybieramy lokale, które wymagają kapitalnego remontu. Są tańsze, niekiedy mają ciekawszy układ lub ich główną zaletą jest lokalizacja w atrakcyjnej dla nas dzielnicy. Generalny remont mieszkania może spędzać sen z powiek. Jak się do niego przygotować?
Dobry plan podstawą udanego remontu
Aby remont przebiegał bez większych niespodzianek (choć i na takie warto się przygotować), nie machajmy ręką i nie stwierdzajmy: „Jakoś to będzie”. To najgorszy błąd, jaki można popełnić przy tego typu przedsięwzięciach. W końcu chodzi o nasze przyszłe cztery kąty, azyl, w którym przyjdzie nam mieszkać przez najbliższe lata, a może i nawet przez całe życie?
Po pierwsze, ustalmy ile mamy oszczędności. To pomoże nam we wstępnych kalkulacjach. Zwykłą kartkę z zeszytu podzielmy na trzy kolumny. W pierwszej wpiszmy sumę pieniędzy, jaką dysponujemy, w drugiej wypunktujmy wszystkie rzeczy, które trzeba wymienić lub odświeżyć. Następnie dokonajmy pomiary ścian, podłóg, sufitu, aby przekonać się, ile materiału będziemy potrzebować oraz ile będzie nas to kosztować. W tym celu możemy posiłkować się internetem lub udać się do najbliższego sklepu budowlanego i zasięgnąć opinii pracownika. Po wstępnym ustaleniu kosztów możemy wpisać je do trzeciej kolumny na kartce.
Nie ufaj całkowicie internetowi!
Generalny remont mieszkania to poważny krok w życiu każdego z nas. Zaleca się więc odwiedzanie jak największej ilości sklepów oraz marketów, które pomogą w wyborze odpowiednich płytek, farb, paneli oraz elementów wykończeniowych. Wtedy na własne oczy widzimy proponowane nam rozwiązania, możemy więc łatwiej wyobrazić sobie, czy będą one pasować do naszego mieszkania.
Wyszukiwanie materiałów budowlanych w internecie oczywiście może ułatwić życie i skrócić np. sam proces transakcji. Nie powinien natomiast całkowicie zastępować wizyty w sklepie. Kolory, czy struktura elementów ozdobnych pokazywany na stronach internetowych mogą znacznie różnić się od tych rzeczywistych.
Fachowcy pod ręką, czyli ekipa remontowa
Aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, powinniśmy wynająć ludzi wykwalifikowanych w remontach i wykańczaniu mieszkań. Samodzielne próby kładzenia płytek lub co gorsza, posiłkowanie się w tym celu instruktażami znalezionymi w internecie może przynieść więcej szkód niż pożytku, a finalnie i tak zakończyć się wezwaniem na pomoc ekipy remontowej. Lepiej zatem postawić na nią od razu.
Grupa fachowców może dokonać oględzin mieszkania i dysponując z góry ustalonymi cenami za konkretne usługi, podać przybliżoną sumę pieniędzy, jaka będzie potrzebna, aby w pełni wykończyć nasze „gniazdko”. Ekipa będzie wiedziała, co ma robić, a my uzyskamy wstępne informacje dotyczące kosztów i przewidzianego czasu pracy. Łatwiej w ten sposób zaplanować urlop, czy na przykład opiekę nad dziećmi.
Jak znaleźć specjalistów znających się na rzeczy? Nie jest to łatwe. Pierwszym rozwiązaniem jest wynajem ekipy tzw. pocztą pantoflową. Osoby z polecenia są wiarygodnym źródłem, poza tym nie chcąc palić za sobą mostów, mają dodatkową motywację do tego, aby dobrze wykonać zlecenie. Drugą opcją jest skarbnica wiedzy, czyli internet oraz fora, na których ludzie wystawiają pozytywne opinie firmom remontowym. Warto się targować i negocjować ceny. Przy generalnym remoncie, gdzie do wykonania jest sporo rzeczy, ma to duże znaczenie. Oszczędzenie nawet kilkuset złotych może nas poratować w przypadku niespodziewanej sytuacji np. awarii instalacji hydraulicznej.
Jak widać, renowacja mieszkania nie musi wiązać się z koszmarnymi przeżyciami. Na wstępie wystarczy podjąć odpowiednie kroki, takie jak dobry plan, oszacowanie kosztów, zasięgnięcie opinii ekspertów budowlanych oraz znalezienie dobrej ekipy remontowej. Później powinno być już „z górki”, a nawet jeżeli po drodze napotkamy na przykre niespodzianki, możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów, których będziemy mieli pod ręką.