inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Dobry blat kuchenny
Dom

Dobry blat kuchenny – jaki powinien być?

Wybór blatu kuchennego ma niemałe znaczenie – w szczególności dla miłośników gotowania. Blat nie powinien bowiem wyłącznie pięknie wyglądać, ale również być w pełni funkcjonalny. Jak w takim razie spośród tak szerokiej oferty wybrać ten idealny, który doskonale sprawdzi się w naszej kuchni? Przedstawiamy kilka najistotniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie blatu kuchennego.

Blat kuchenny – z jakiego materiału wybrać?

Materiał, z którego został wykonany blat kuchenny, wpływa na walory estetyczne, a także użytkowe pomieszczenia. Jeśli szukasz dobrej jakości blaty kuchenne Warszawa to miasto, w którym znajdziesz produkty wykonane z różnych materiałów. Który z nich będzie najlepszy? Warto wziąć pod uwagę, że kuchnia jest pomieszczeniem, które najszybciej się brudzi. Dodatkowo właśnie w kuchni meble są wystawiane na szereg szkodliwych czynników podczas gotowania. Nietrudno wówczas o powstawanie na ich powierzchni tłustych plam czy nawet o uszkodzenia mechaniczne. Dobry blat kuchenny powinien więc być odporny na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury, a także łatwy w czyszczeniu.

Blaty z kamienia naturalnego

Kamienne blaty kuchenne, choć jedne z najdroższych, są najczęstszym wyborem przy urządzaniu kuchni. Są one bowiem najsolidniejsze. Wykazują się wysoką odpornością na zarysowania, działania środków chemicznych, a także uderzenia. Kamienny blat kuchenny jest ponadczasowy – wykorzystany w kuchni nie prędko będzie wymagał wymiany na nowy.

Jasny czy ciemny blat kuchenny?

Niezależnie od tego, czy wybieramy blat kamienny, czy wykonany z innego materiału, staniemy przed wyborem kolorystyki. W tym przypadku warto kierować się prostą zasadą – im mniejszy metraż, tym jaśniejszy blat kuchenny. Nie zapominajmy przy tym, że powinien on zostać dopasowany do mebli kuchennych. Możemy postawić na spójność w odcieniu, ale również kontrast obu tych elementów.

Blat kuchenny a przestrzeń robocza

W przypadku wielkości blatu kuchennego musimy niestety polegać na dostępnym metrażu. Warto jednak zadbać o to, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń właśnie na blat – szczególnie jeśli jesteśmy miłośnikami gotowania. Wybierając blat do kuchni, należy pamiętać, że powinien on być szerszy od szafek, na których zostanie zamontowany.

 Warto również zadbać o to, aby blat był jednolity – zdecydowanie warto unikać naprzemiennego ustawiania blatu pomiędzy kuchenką i zlewem, przez co otrzymamy nieestetyczne, krótsze i mało praktyczne przestrzenie do pracy.