Mimo kryzysu gospodarczego i pandemii, a może dzięki nim, rynek mieszkaniowy bardzo dobrze się rozwija. Dotyczy to zarówno rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Niskie oprocentowanie lokat bankowych sprawia, że sporo osób wycofuje swoje oszczędności i lokuje je w nieruchomościach. Zakup mieszkania zawsze w długiej perspektywie czasu był dobrą inwestycją.
Jak kupić mieszkanie od dewelopera?
Rynek pierwotny dla wielu osób wydaje się być lepszą opcją niż kupno mieszkania na rynku wtórnym. Decydują o tym różne względy. Najważniejszym jest chyba fakt, że jest to mieszkanie nowe, nie wymaga remontu, który może być bardzo kosztowny. W przypadku ukończonej inwestycji można wprowadzić się do mieszkania od razu.
Dla wielu osób, które nie dysponują całą kwotą ważnym aspektem jest, że można inwestycję rozłożyć w czasie i wpłacać transze w określonym terminie.
Mimo wielu zalet mieszkanie od dewelopera pociąga za sobą pewne ryzyko, które już na początku trzeba zminimalizować lub całkowicie wyeliminować. Na każdym etapie rozmów z deweloperem trzeba zachować czujność i dopytywać się o wszystkie szczegóły.
Najbezpieczniejszą opcją kupna mieszkania od dewelopera jest kupno lokalu w budynku, który został już oddany do użytku. Mamy wtedy pewność, że zostały dopełnione wszystkie formalności. W takim przypadku wystarczy oglądnąć mieszkanie, sprawdzić jakość jego wykończenia i podpisać umowę. Przy okazji można liczyć na korzystny rabat, bo deweloperowi zależy na szybkim odzyskaniu zainwestowanych pieniędzy.
Jak kupić mieszkanie od dewelopera, które dopiero powstaje?
W tym przypadku ryzyko jest znacznie większe, choć większość nieuczciwych deweloperów została wyeliminowana z rynku, to jednak na przyszłych właścicieli mieszkania może czekać wiele pułapek. Najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest zatrudnienie biura nieruchomości lub wiedza.
Po znalezieniu oferty w interesującej nas lokalizacji koniecznie trzeba sprawdzić dewelopera. Zacząć należy od jego oficjalnej strony internetowej. Można znaleźć na niej pełną ofertę i przykładowe realizacje. Dobrzy deweloperzy podają także nazwy firm, z którymi współpracują. Następnie warto przeglądnąć fora i znaleźć opinie wcześniejszych klientów. Wiadomo, że zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony, ale jeżeli większość opinii jest pozytywna, to można odwiedzić biuro sprzedaży dewelopera.
Dokumenty, które są ważne
Podczas wizyty w biurze możemy zapytać o szczegóły interesującej nas inwestycji, np. wielkość mieszkań, cenę, garaże, czas realizacji. Na koniec dostaniemy prospekt informacyjny o inwestycji. Należy przeanalizować go bardzo dokładnie. Będą zamieszczone w nim informacje o deweloperze, zabezpieczeniach finansowych inwestycji, uzyskanych pozwoleniach na budowę, statusie prawnym działki oraz plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek.
Drugą część prospektu stanowi dokładny opis stanu wykończenia lokali, zamontowanych instalacjach i częściach wspólnych budynku.
Umowa przedwstępna to pierwszy dokument wiążący podpisywany przez obie strony. Na tym etapie możemy wybrać wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim lub „pod klucz”. Umowa powinna dokładnie opisywać stan mieszkania gotowego do odbioru.
W umowie przedwstępnej deweloper określa także termin podpisania ostatecznej umowy i przeniesienia prawa własności do lokalu. W umowie określone są także:
– cena za lokal,
– terminy wpłaty kolejnych transz,
– termin wpłaty zadatku,
– kary umowne dla obu stron za przekroczenie terminów.
Umowa deweloperska jest umową notarialną, jej koszty pokrywają obie strony po połowie.
Inwestycja przebiegła zgodnie z planem i wszystkie odbiory zostały zakończone. Przyszedł czas na podpisanie ostatecznej umowy. Jednak nim to nastąpi, warto dokładnie obejrzeć stan mieszkania, sprawdzić czy wszystkie ściany i podłogi są równe, czy wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.
Umowa kupna-sprzedaży jest umową notarialną, której koszty pokrywa kupujący. Teraz można odebrać klucze i wystąpić do sądu o założenie odrębnej księgi wieczystej dla mieszkania.