inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

dom
Budownictwo

Dom w zabudowie szeregowej – jakie wymagania dotyczące bezpieczeństwa trzeba spełnić?

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu i coraz więcej osób wybiera domy w zabudowie szeregowej. Jednocześnie również deweloperzy coraz częściej tworzą osiedla w takiej zabudowie, dzięki temu mogą znacząco obniżyć koszty, a przy tym sporo zarobić. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku zabudowy szeregowej obowiązują konkretne zasady, które warto znać. 

Warunki do zabudowy szeregowej – co trzeba wiedzieć?

Tak naprawdę spełnienie wszystkich warunków w czasie budowy domów szeregowych nie jest może bardzo trudne, wszak nie ma ich wiele, ale może być uciążliwe. Otóż trzeba pamiętać, że działki są już wydzielone i posiadają ścisłe warunki do zabudowy szeregowej, a więc musi być ustalona linia zabudowy od frontu, a także ilość pięter, czy kierunek kalenicy. Ważne jest także samo nachylenie dachu. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma wielu projektów, które spełniają te wymagania. Trzeba zdawać sobie sprawę natomiast, że choć warunki zabudowy nie określają samej długości domu, to jednak określają nieprzekraczalną linię zabudowy, a także maksymalny procent zabudowy działki. I tutaj pojawia się problem, czy można postawić dom o różnych długościach w zabudowie szeregowej? W tym przypadku zastosowanie ma art. dotyczący odległości domu od granicy, który jasno określa, że jeżeli budynek ma stanąć przy samej granicy, to musi przylegać do ściany istniejącego budynku, a to oznacza, że ściana przy granicy nie może być dłuższa niż ściana domu sąsiada. 

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w budownictwie szeregowym

W przypadku budowy szeregowej należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia. Na pewno konieczne jest zastosowanie ściany rei.  Jest to ściana przeciwpożarowa, która wykonana jest z materiałów niepalnych. Trzeba zwrócić uwagę, że wzniesiona jest na danym fundamencie, opartym o konstrukcję nośną. Taką przegrodę trzeba wysunąć na co najmniej 0,3 m poza lico ściany zewnętrznej budynku, a w przypadku ściany zewnętrznej na całej jej wysokości zastosować pionowy pas z materiału niepalnego o szerokości co najmniej 2 m. Ściana rei 120 nie może mięć żadnych przeszkleń ani też drzwi. 

Czujniki przeciwpożarowe są obowiązkowe 

Bezpieczeństwo jest najważniejsze i chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Choć przepisy nie nakazują ściśle stosowania czujników przeciwpożarowych, to jednak każdy inwestor czy deweloper powinien w nie zainwestować, tym bardziej, że ich koszty nie są wcale wysokie. Zagrożenie pożarem czy zatruciem czadu wbrew pozorom nie jest małe, dlatego warto zastosować odpowiednie detektory, które chronią przed tym zjawiskiem. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę wielkość budynku, lokalizację urządzeń, które mogą być źródłem zagrożenia, a także rozkład pomieszczeń. Na pewno doskonale sprawdzi się czujnik temperatury, który powinien być zamontowany na suficie w pomieszczeniach, gdzie istnieje większe ryzyko wystąpienia pożaru, a więc w kuchni czy w salonie z kominkiem oraz oczywiście w kotłowni. Dobrze sprawdza się też czujnik dymu, który oczywiście najlepiej zamontować w kuchni, czy sypialni. Kolejnym funkcjonalnym elementem jest czujnik płomienia, który pełni przede wszystkim funkcję informacyjną, a więc podnosi alarm w przypadku powstania otwartego ognia. Jeżeli w Waszym domu jest instalacja gazowa, to czujnik gazu, który wykrywa mieszankę propanu-butanu czy metanu jest niezbędny. Jednak w przypadku gazów ziemnych, a więc metanu, należy go montować ok. 15 do 30 cm poniżej sufitu, natomiast propan-butan jest cięższy od powietrza, dlatego też detektory powinny być montowane ok. 15 do 30 cm nad podłogą.   

Czujnik czadu – dlaczego jest tak ważny? 

Niezależnie od tego, czym ogrzewacie dom, a więc jakim paliwem, konieczne jest zastosowanie czujnika czadu na wysokości 30 cm poniżej sufitu. Zwróćcie też uwagę na samo miejsce montażu, otóż nie może on znajdować się bezpośrednio przy kominku czy piecu węglowym, a co najmniej od metra do sześciu metrów od potencjalnego źródła zagrożenia. Tutaj pamiętajcie, aby regularnie dokonywać jego przeglądu, a więc sprawdzać baterię. Czujnik tlenku węgla najlepiej zamontować w pokoju dziennym, a także na korytarzu. 

Na samym końcu przypominamy również, że w każdym gospodarstwie domowym powinna znajdować się gaśnica, a zasadniczo dwie gaśnice. Jednak powinna znajdować się w kuchni, a druga w przedpokoju czy we wiatrołapie.