inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Nieruchomości

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Dom czy mieszkanie – to pytanie zadaje sobie większość osób, które zdecydowały się na zmianę miejsca zamieszkania. Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każda rodzina ma inne wymagania i inaczej widzi swoje życie. Jak wybrać najkorzystniejszą opcję?

Dom – zalety i wady

Mieszkanie we własnym domu jest marzeniem wielu osób. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę ze wszystkich obciążeń, jakie w tej sytuacji się pojawią.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór: dom czy mieszkanie jest odległość od centrum miasta. Bardzo często domy powstają w dzielnicach ościennych od miasta lub za miastem. Wydaje się nie być to większym problemem, ale gdy dokładnie się nad tym zastanowimy, może okazać się, że w samochodzie spędzamy większą część dnia.

W sytuacji, gdy dzieci trzeba dowozić do szkoły na zajęcia sportowe czy fakultatywne jedno z małżonków może bardzo poważnie odczuć ten problem. Dla dorosłych członków rodziny takim wyzwaniem mogą okazać się dojazdy do pracy.

Niezaprzeczalną zaletą domu jest dużo większa swoboda, jaką można uzyskać. Własny ogród to azyl, w którym można przyjemnie spędzać czas w letnie popołudnia. Trzeba jednak pamiętać, że o dom i ogród trzeba samodzielnie zadbać.

Koszenie trawnika, sadzenie oraz podlewanie roślin czy drobne prace, które trzeba wykonać w garażu czy wokół domu będą zawsze. Dom jest alternatywą dla osób, które lubią majsterkować, a jednocześnie znają się na drobnych pracach przydomowych.

Nie można również zapomnieć o konieczności odśnieżania posesji oraz terenu obok posesji, która jest obowiązkiem właściciela. Zaniechanie tego może w konsekwencji grozić mandatem.

Mieszkanie – zalety oraz wady

Stawiając sobie pytanie dom czy mieszkanie na pewno trzeba zwrócić uwagę na większą wygodę. Mieszkanie jest opcją dla osób zapracowanych, zabieganych, które nie mają czasu troszczyć się o obejście.

Mieszkanie w bloku zdejmuje z właściciela mieszkania obowiązek dbania o naprawy czy przeglądy, które są niezbędne, gdy mieszkamy w domu. Wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek zatrudnić administratora nieruchomości i to jego zadaniem jest dbanie o utrzymanie porządku, naprawy awarii w budynku, czy wykonanie niezbędnych przeglądów, które narzucają przepisy.

Kolejnym argumentem, który przemawia na korzyść mieszkania są większe możliwości w wybraniu idealnej lokalizacji.

Kupując mieszkanie, można wybierać między rynkiem pierwotnym i wtórnym. Mieszkania z rynku wtórnego bardzo często znajdują się w centrum miasta, gdzie znajdują się wszystkie udogodnienie. Restauracje, kina, szkoły czy zajęcia dla dzieci są na wyciągnięcie ręki. Jest to duże ułatwienie, gdyż organizując sobie życie prywatne w wiele miejsc można udać się spacerkiem i znaleźć się tam w krótkim czasie.

Mieszkania z rynku pierwotnego częściej budowane są w pewnym oddaleniu od śródmieścia, ale osiedla są dobrze skomunikowane i mają rozwiniętą infrastrukturę. Ich atutem jest także większa ilość terenów rekreacyjnych.

Zastanawiając się dom czy mieszkanie nie można zapomnieć o intymności, którą daje dom. Niestety mieszkanie zawsze będzie wiązało się z koniecznością życia w większej społeczności. W mniejszych blokach, które często są ogrodzone, będziemy mieli mniej sąsiadów, ale jednak nadal będziemy musieli liczyć się z koniecznością częstszych kontaktów sąsiedzkich. Dom daje dużo większą swobodę oraz intymność.

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, co wybrać: dom czy mieszkanie? Osoby, które cenią sobie intymność oraz chcą żyć bliżej natury zdecydują się na dom. Rodziny, które żyją bardzo intensywnie i korzystają z uroków miasta będą wolały mieszkanie w bloku.

Bardzo ważne jest, by przed wyborem nieruchomości do kupna uświadomić sobie wszystkie wady i zalety każdego z tych rozwiązań i porozmawiać z wszystkimi członkami rodziny, co uważają za lepsze rozwiązanie.

Z wiekiem również zmieniają się nasze preferencje. Młodzi ludzie, którzy cenią życie miejskie z czasem zaczynają marzyć o spokoju i swobodzie, jaką daje dom. Starsze osoby przestają radzić sobie z obowiązkami jakimi obarczony jest dom i chcą wrócić do miasta.