inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Nieruchomości

Dlaczego warto zdecydować się na dom drewniany parterowy?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się dom drewniany parterowy. Nie wszyscy jednak przekonali się jeszcze do nieruchomości z tego rodzaju materiału. Dlaczego warto zdecydować się na dom z drewna? Jakie są najbardziej istotne atuty tego rozwiązania?

Zdrowy mikroklimat

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że drewno wykazuje się zdolnościami do samoregulacji wilgotności. W ten sposób jest w stanie stworzyć wewnątrz domu niezwykły mikroklimat, który nie jest możliwy do uzyskania w przypadku innych technologii. Praktycznie każda osoba przynajmniej raz w życiu była w drewnianym domu i mogła poczuć bardzo przyjemną atmosferę.

Stosunkowo krótki czas budowy

Warto wiedzieć, że bardzo często wymienianym atutem przemawiającym za domem drewnianym jest zdecydowanie krótszy czas budowy w porównaniu do murowanego. Godny uwagi jest fakt, że może on powstać nawet w ciągu trzech miesięcy. Należy mieć świadomość, że nie ma konieczności stosowania w tym przypadku żadnych przerw technologicznych. Ponadto bardzo istotną zaletą skrócenia czasu budowy jest nie tylko możliwość znacznie szybszego zamieszkania w domu, ale również nie będzie trzeba tak długo się w nią angażować.

Dobra izolacja cieplna

Drewniane domy charakteryzują się świetną izolacją cieplną. W ten prosty sposób w lecie do wnętrza nie będzie przenikało gorące powietrze. Ponadto zimą drewniane domy kumulują ciepło wewnątrz poszczególnych pomieszczeń. Można dzięki temu zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Możliwość prowadzenia budowy przez cały rok

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że poza pracami ziemnymi, które są związane z odpowiednim położeniem fundamentów, drewniane domy można budować praktycznie przez cały rok. Oczywiście obecnie dostępne są technologie, które będą pozwalały na wykonywanie bardzo dużej liczby prac zimą podczas budowy domu murowanego. W zdecydowanej większości przypadków będzie się to wiązało z wykorzystaniem chemii, co może znacznie podnieść koszty.

Łatwość przebudowy

Warto mieć świadomość, że zarówno przebudowa, jak i rozbudowa domu drewnianego jest zdecydowanie mniej kłopotliwa w porównaniu do murowanych budynków. Godny uwagi jest również fakt, że znacznie prostsza będzie rozbudowa czy wymiana wewnętrznych instalacji.

Trwałość konstrukcji

Należy wiedzieć, że wbrew powszechnym opiniom prawidłowo zbudowany dom drewniany jest nie tylko niezwykle trwały, ale również odporny na różnego rodzaju wichury czy burze. Oczywiście drewno, które będzie wykorzystane do jego konstrukcji musi być zarówno właściwie obrobione mechaniczne, jak i odpowiednio zaimpregnowane. W ten sposób będzie elastyczne. Warto także wiedzieć, że najbardziej nowoczesne drewniane domy są ogniotrwałe.

Jakie jeszcze zalety ma dom drewniany parterowy?

Dom drewniany rozplanowany tylko na jednym poziomie ma znacznie większą liczbę atutów niż mogłoby się wydawać. Do zdecydowanie najczęściej wymienianych korzyści należy zaliczyć przede wszystkim bardzo łatwą dostępność do praktycznie wszystkich pomieszczeń. Dom tego rodzaju nie tylko nie posiada schodów, ale również charakteryzuje się bardzo prostą konstrukcją.

Rekomendowane jest również, by rzut domu parterowego nawiązywał do kształtu działki, powinien wręcz się w nią wpisywać. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ma mniejszej posesji posiadającej kształt kwadratu lub prostokąta zdecydowanie najlepiej egzamin zda niewielki drewniany dom parterowy o takim samym kształcie.

Z kolei osoby, które są właścicielami znacznie większych posesji mogą podjąć decyzję o postawieniu ogromnego rozłożystego domu parterowego. Warto wiedzieć, że skomplikowany plan domu może wiązać się z faktem, że bardzo duża powierzchnia zostanie przeznaczona na komunikację między poszczególnymi pomieszczeniami.

Należy mieć świadomość, że właściwie zaprojektowany drewniany dom parterowy powinien być zaprojektowany w taki sposób, by wejście znajdowało się możliwie najbliżej geometrycznego środka budynku. W ten prosty sposób ograniczona zostanie powierzchnia ciągów komunikacyjnych.