inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Nieruchomości

Dom w zabudowie bliźniaczej – wady i zalety

Każdy inwestor doskonale wie, że budowanie domu jest ogromnym wyzwaniem finansowym. Budżet udźwignąć musi nie tylko koszt materiałów, pracowników, czy też podłączenie mediów, lecz również wyposażenia domu w potrzebne do życia sprzęty. Nic więc dziwnego, że każdy stara się na tym oszczędzać, jak tylko się da. Jednym z najpopularniejszych sposobów na oszczędzanie przy takiej budowie, jest decydowanie się na dom w zabudowie bliźniaczej. Czym jest takie rozwiązanie, a także jakie płyną z tego zalety oraz jakie im towarzyszą rzecz jasna wady?

Czym jest dom w zabudowie bliźniaczej?

Żeby móc poprawnie określić pełną charakterystykę bliźniaków, czyli odnieść się do ich zalet, lecz również tego, jakimi obarczone są wadami, najpierw trzeba zdać sobie sprawę, czym bliźniaki w ogóle są.
Bliźniak to dwa budynki, które posiadają oddzielne drzwi wejściowe, w pełni oddzielne pomieszczenia, a także zupełnie osobne wejścia na działkę. To, co je łączy, to jedna ze ścian, którą do siebie przylegają. W zdecydowanej większości domy te wybudowane są w odbiciu lustrzanym, choć nie jest to regułą. Bliźniaki stanowią połączenie cech domu jednorodzinnego i szeregowego. Jakie jednak konkretnie są wady i zalety takiego rozwiązania i czy warto się na niego zdecydować?

Jakie są zalety bliźniaków?

Z jakiego konkretnie powodu inwestorzy decydują się na takie rozwiązanie? Co tak właściwie niesie ze sobą budowanie w taki sposób domu, czyli innymi słowy, jakie są tego zalety?
Nie da się ukryć, że bliźniaki mają prawdopodobnie najważniejszą zaletę, jaka tylko może być na rynku nieruchomości, a mianowicie są po prostu znacznie tańsze w budowie. Mniejsze koszta płyną właściwie z każdego kierunku. Przede wszystkim sama budowa jest tańsza, ponieważ zachodzi tu efekt skali. Budując jednocześnie tak naprawdę dwa budynki, kupuje się więcej materiałów budowlanych, czym można zaoszczędzić na ich zamawianiu. Podobnie zaoszczędzić można na wynajęciu ekipy budowlanej, która zrealizuje jednocześnie budowę dwóch budynków w ramach jednego zlecenia. Rozkładają się na dwa koszty dokumentów, biurokracji i pozwoleń.

Kolejną olbrzymią zaletą jest w tym wypadku mniejszy koszt ogrzewania. Z racji tego, że budynki posiadają jedną, bardzo dużą wspólną ścianę, w obu domach znacznie maleją koszty ogrzewania, ponieważ bliźniaki wykazują się o wiele lepszymi warunki termicznymi niż domy jednorodzinne.
Ostatnią, bardzo często niedocenianą zaletą jest w tym wypadku bliskie sąsiedztwo. Wiele osób odbiera to jako wadę, lecz pamiętać trzeba, że tak blisko mieszkająca nas osoba, znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa o swój majątek np. podczas naszego wyjazdu na wakacje.

Jakie są wady domów w zabudowie bliźniaczej?

Choć dom bliźniak jawi się po powyższych zaletach jako idealna inwestycja, na którą koniecznie trzeba się zdecydować, to jednak pamiętać trzeba również o tym, że domy te mają pewne wady, które także trzeba wziąć pod uwagę, wybierając formę realizowanej inwestycji. O czym zatem konkretnie mowa?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą wadą jest wspomniany wcześniej plus bliźniaków, czyli bliskie sąsiedztwo. Wiele tu zależy oczywiście od osób, z którymi dzielić będziemy ścianę naszego domu, lecz nawet jeśli relacje sąsiedzkie będą na wzorowym poziomie, w dalszym ciągu kuleje nieco intymność życia w takim domu, czemu towarzyszy jednocześnie poczucie zależności od kogoś w pewnych aspektach życia.

Bliźniaki to również kilka wad czysto użytkowych. Przykładowo sporym problemem dla wielu osób okazuje się łącząca oba budynki ściana. Oczywiste bowiem jest, że nie będzie na niej obecnych żadnych okien, a to sprawia, że pewne miejsca w domu będą niedoświetlone w dostatecznie dużym stopniu naturalnym, dziennym światłem.
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia regulacji prawnych takich budynków, które najzwyczajniej w świecie są nieprecyzyjne i mogą stanowić źródło wielu kłopotów.

Podsumowanie

Pomimo jednak pewnych wad i niedogodności mieszkania w takim domu, nie da się ukryć, że jego zalety znacznie je przewyższają. Z tego też powodu dom w zabudowie bliźniaczej nadal stanowi bardzo dużą część realizowanych w Polsce inwestycji budowlanych.