Kupno mieszkania to poważna decyzja. To może być bardzo kuszące, aby po prostu wskoczyć i kupić pierwszy, który widzisz, ale to nie zawsze jest najlepszy pomysł. Zakup domu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz w swoim życiu, więc opłaca się zrobić kilka badań przed zakupem czegoś na własne oczy. Poniżej zamieszczam kilka wskazówek, jak wybrać nowe mieszkanie, które pomogą Ci uchronić się przed popełnieniem kosztownych błędów!
Rynek wtórny czy pierwotny?
Istnieją zalety i wady kupowania zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego domu. Kiedy kupujesz z rynku pierwotnego, będziesz miał większą kontrolę nad tym, jakie cechy ma Twój nowy dom – takie jak przestrzeń w szafie lub liczba sypialni. Jednak w przypadku rynku wtórnego nie ma gwarancji, że jest on w dobrym stanie (może potrzebować dodatkowych kosztów).
Lokalizacja
Lokalizacja jest istotnym czynnikiem na rynku nieruchomości. Zastanów się, jak będziesz dojeżdżał do pracy i czy nie jest to blisko Twojego dojazdu do pracy. Jeśli kierujemy się panoramicznym widokiem z okna, może się okazać, że w niedalekiej przyszłości będziemy zaglądać do kuchni sąsiada, bo powstanie kolejny blok.
Cena
Cena jest jednym z najbardziej znaczących czynników przy zakupie nowego domu. Cena będzie określać, ile kosztuje utrzymanie i naprawy nieruchomości w czasie, zbyt!
Standard
Zastanów się, jaki będzie Twój standard życia, kiedy kupisz nowy dom. Czy będzie on spełniał wszystkie Twoje potrzeby, czy może za kilka lat będziesz musiał go zmodernizować?
Jakość budynku i koszty utrzymania
Ważnym czynnikiem jest na przykład to, czy budynek ma dobrą izolację. Jeśli nie, to rachunki za ogrzewanie mogą być wyższe niż się spodziewasz – więc jeśli to możliwe, wybierz nieruchomość energooszczędną! Ma to również wpływ na ceny wynajmu: lokatorzy, którzy mieszkają w słabo izolowanych nieruchomościach, są często skłonni płacić wyższy czynsz, ponieważ nie mają innego wyboru, jak tylko pozostać w cieple. To samo dotyczy zaopatrzenia w wodę: niektóre domy polegają na studniach, które z czasem mogą się wyczerpać – to również wpływa na ceny wynajmu ze względu na wysokie koszty eksploatacji.