Należy mieć świadomość, że księga wieczysta jest w stanie rozwiać praktycznie wszystkie wątpliwości dotyczące tego, kto dokładnie jest prawnym właścicielem danej nieruchomości. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że zawiera również najbardziej istotne informacje dotyczące obciążeń mieszkania, działki czy domu. Ile kosztuje założenie księgi wieczystej? Jak wygląda jej założenie?
Założenie księgi wieczystej przez notariusza
Osoby zainteresowane zleceniem założenia księgi wieczystej notariuszowi muszą dostarczyć osobie wykonującej ten zawód odpowiednie dokumenty. Następnie notariusz po dokładnym zweryfikowaniu i zbadaniu dokumentów sporządzi wniosek KW-ZAL, a także przekaże go do sądu.
Zobacz: https://inwestycje-deweloperow.pl/kto-moze-kupic-dzialke-rolna-jakie-sa-ograniczenia/
Wszystkie maksymalne stawki opłat za czynności notarialne uwzględnia rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. Można zdecydować się na samodzielne założenie księgi wieczystej lub zlecić czynność notariuszowi.
Ile kosztuje założenie księgi wieczystej?
Należy mieć świadomość, że stała opłata, która jest wymagana w przypadku składania wniosku KW-ZAL wynosi 60 złotych. Rekomenduje się jednak poza wspomnianą kwotą przygotować się również na inne wydatki. Wpis w omawianej księdze wieczystej dotyczący użytkowania wieczystego lub prawa własności nieruchomości kosztuje 200 złotych. Identyczną kwotę trzeba będzie zapłacić za wpis hipoteki do rejestru. Nie można zapomnieć, że podatek ot tej czynności będzie wynosił 19 złotych.
Zobacz: https://inwestycje-deweloperow.pl/co-to-jest-powierzchnia-calkowita-i-wewnetrzna/.
Dlaczego założenie księgi wieczystej jest takie istotne?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że księga wieczysta jest dokumentem, który będzie gwarantował bezpieczeństwo nie tylko właścicielowi danej nieruchomości. Tyczy się to również potencjalnego nabywcy. Omawiana księga zawiera bowiem praktycznie wszystkie najbardziej istotne dokumenty dotyczące określonej nieruchomości, a także ewentualnych obciążeniach działki, domu czy mieszkania. Godny uwagi jest fakt, że posiadanie tej księgi będzie ułatwiało mnóstwo czynności prawnych związanych z nieruchomością.
Brak księgi wieczystej oraz brak dokumentu nabycia nieruchomości
Należy mieć świadomość, że w przypadku, gdy dana nieruchomość nie będzie miała założonej omawianej księgi wieczystej. Z kolei dokument jej nabycia uległ zniszczeniu lub zniknął, można bez żadnego problemu powołać się na zupełnie inne dokumenty, które będą potwierdzały nabycie tej nieruchomości. Godny uwagi jest fakt, że obowiązek dołączenia dokumentów stwierdzających nabycie własności nieruchomości nie będzie dotyczył osób, których prawa zostały ujawnione w zbiorze dokumentów.
Zobacz: https://inwestycje-deweloperow.pl/agent-nieruchomosci-zarobki-ile-dokladnie-wynosza/.