inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

drzwi wewnętrze
Dom

Drzwi wewnętrzne – to musisz o nich wiedzieć

Dom to nie tylko wnętrza, ale też prowadzące do nich drzwi. To one stanowią barierę oddzielającą kolejne pomieszczenia i zapewniają prywatność. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając stolarkę i jakich błędów lepiej unikać

Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Choć wiele osób zaczyna wybór skrzydła od koloru, pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest sposób otwierania. Najbardziej tradycyjne są drzwi wewnętrzne uchylne, które w tradycyjnej formie montuje się wewnątrz ościeżnicy. Nowoczesne projekty obejmują jednak skrzydła zwane bezprzylgowymi, które pozbawione są widocznej ramy – jest ona ukryta wewnątrz ściany, przez co skrzydła te mogą być praktycznie niewidoczne. Ważny jest kierunek otwierania drzwi – dobrze jest go dopasować do otoczenia – gniazdek, ścianek działowych, czy mebli. Najważniejsze, by skrzydło otwierało się wygodnie i z niczym nie kolidowało. Jeśli nie dysponujemy zbyt pokaźną ilością miejsca, ciekawym pomysłem są drzwi wewnętrzne przesuwne. Inną opcję stanowią propozycje składane, zwane też harmonijkowymi, które znajdą zastosowanie w miejscach takich jak spiżarnie, czy garderoby.

Wybierając drzwi, warto zastanowić się nad tym, jakie mają pełnić zadania. Tam, gdzie ważna jest dobra akustyka, powinny znaleźć się produkty wypełnione płytami lub drewnem. Choć są dość ciężkie, świetnie tłumią hałasy i wyróżniają się wieloletnią trwałością. Inną opcją, są modele płycinowe. Tu na czele wyróżniają się przede wszystkim walory wizualne – dzięki wypełnieniu ramy różnymi materiałami (drewnem, szkłem, tworzywami sztucznymi), znaleźć można zachwycające, nowocześnie prezentujące się skrzydła, które ozdobią każde wnętrze.

Wybór drzwi wewnętrznych – najczęstsze błędy

Bywa tak, że w momencie, gdy tylko budynek zostanie zamknięty, chcemy wstawić upragnione drzwi wewnętrzne. To duży błąd! Najlepiej jest poczekać do zakończenia wszystkich prac związanych z prowadzeniem instalacji oraz tynkami, a nawet przeczekać malowanie, aby nie zabrudzić skrzydeł. Bywa też tak, że inwestorzy zapominają o konieczności wniesienia przedmiotów wielkogabarytowych, które z trudem mieszczą się w wąskich przestrzeniach. Niestety może to doprowadzić do obić i uszczerbków, dlatego z montażem drzwi naprawę nie ma się co spieszyć.

Jeśli w naszym domu jest już stolarka, meble, czy posadzki – pamiętajmy o nich przy wyborze drzwi. Bo o ile z pełną świadomością nie chcemy stworzyć eklektycznych wnętrz, to lepiej szukać skrzydeł pasujących do stylu i kompozycji pomieszczeń. Jeśli nie chcemy aranżacyjnego miszmaszu, pamiętajmy, że drzwi wewnętrzne mają nie tylko pasować do wnętrz, ale też korytarza oraz… siebie nawzajem. Mieszanie kolorystki, czy stylu skrzydeł nie jest wskazane.

Błędem jest również niedopasowanie wypełnienia do przeznaczenia pomieszczenia. W przypadku łazienek nie zapominajmy o otworach wentylacyjnych, ani o tym, że wypełnienie typu „plaster miodu” nie jest najlepszym pomysłem w przypadku wnętrz wilgotnych. Na koniec nie zapominajmy o tym, że aby drzwi dobrze wyglądały, muszą być właściwie i profesjonalnie zamontowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *