Przed renowacją parapet musi zostać odpowiednio oczyszczony. Należy pozbyć się kurzu, zanieczyszczeń z roślin i podwórka oraz poprzednich powłok. Jeśli na parapecie wcześniej znajdowała się okleina, trzeba usunąć także klej.
Wyrównanie powierzchni
Beton może być nierówny, dlatego przed pokryciem go farbą należy wyrównać powierzchnię. W tym celu dobrze sprawdzi się specjalny papier ścierny lub szlifierka. Szlifowanie betonu jest trudniejsze niż drewna, jednak warto o tym pamiętać. Po zakończeniu tej czynności należy ponownie usunąć kurz.
Wybór farby
Kolejnym krokiem jest wybranie farby do betonu. Pozwala ona szybko odmienić wygląd parapetu. Na rynku obecnie znaleźć można szeroki wybór takich preparatów.
– Dobra farba do parapetu betonowego powinna cechować się odpowiednią przyczepnością i odpornością na działanie promieniowania UV oraz wilgoci. Warto, by nie ulegała ona szybkiemu ścieraniu. Dobrym pomysłem jest postawienie na preparaty, które nie żółkną z biegiem czasu – mówi specjalista z firmy Polifarb-Łódź.
Gruntowanie powierzchni
Niektóre preparaty wymagają uprzedniego zastosowania specjalnego gruntu. Pozwala on na zwiększenie przyczepności farby. Po całkowitym wyschnięciu gruntu można rozpocząć końcowe malowanie. Obecnie na rynku znaleźć można również preparaty 2w1, łączące kolor i środek gruntujący.
Malowanie powierzchni
Malowanie powierzchni powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta. Czasami konieczne jest pokrycie parapetu co najmniej dwoma warstwami. Pomiędzy kolejnymi aplikacjami należy poczekać do wyschnięcia preparatu. Podczas malowania warto wykorzystać wałek i precyzyjny pędzelek, pozwalający na domalowanie trudno dostępnych przestrzeni bezpośrednio przy ramie okiennej.
Inne sposoby na renowację parapetu betonowego
Odnowiony parapet to dodatkowa powierzchnia do wykorzystania pod dekoracje, ksiączy czy świeże kwiaty. Warto zastosować sprawdzone środki, dopasowane do materiału, z którego wykonano parapet.
Renowacja parapetu betonowego jest możliwa również z wykorzystaniem specjalnych nakładek z PCV. Muszą być one jednak odpowiednio wymierzone, by idealnie pasowały do danego otworu okiennego. Nakładka może imitować drewno, zupełnie odmieniając wygląd parapetu.
Oprócz nakładek powszechnie stosuje się również specjalną okleinę. Wystarczy nakleić ją na odtłuszczoną i oczyszczona powierzchnię. Wówczas konieczne jest docięcie materiału tak, by idealnie pasował do wielkości parapetu.
Obudowę można wykonać także samodzielnie, np. z drewna. To świetne rozwiązanie dla majsterkowiczów i miłośników naturalnych materiałów.