Czad nazywany nie bez powodu cichym zabójcą jest niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia. Niewykryty w porę może być przyczyną tragedii. Ryzyko zaczadzenia, pomimo że wydaje się mało realne istnieje wszędzie tam gdzie używane są kominki, piece gazowe czy podgrzewacze wody (bojler). Chcąc zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym wystarczy zaopatrzyć mieszkanie, dom w odpowiednie czujniki, które w razie wykrycia najmniejszych ilości trujących substancji uruchomią alarm. Co warto wiedzieć o czujnikach czadu i jak je wybrać? Zapraszamy do lektury.
Czujniki dymu i czadu – rodzaje?
Czujniki dymu i czadu – jak działają?
Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?
Jaki czujnik czadu wybrać?
Czujniki dymu i czadu – rodzaje?
Chcąc po raz pierwszy zaopatrzyć się w czujniki do mieszkania musimy być przygotowani, że czeka nas wybór spośród wielu dostępnych modeli. Czujniki możemy podzielić według ich zastosowania, budowy, ceny i ilości funkcji. I tak możemy wyróżnić: czujniki czadu, gazu, dymu oraz dymu papierosowego. W zależności od potrzeb w sklepach spotkać możemy też urządzenia typu 2w1, które w ramach jednego modelu potrafią wykryć zarówno czad i jak gaz. Czujnik dymu i czadu mogą występować w wersjach z zasilaniem elektrycznym lub na baterie. To drugie rozwiązanie pozwala na łatwy montaż czujnika bez konieczności doprowadzania dodatkowego przewodu zasilającego. Zasilanie elektryczne dla odmiany zdejmuje z nas konieczność okresowej wymiany baterii. Niektóre modele wyposażone są w sam alarm, inne w alarm i diodę, która migając zwraca dodatkowo naszą uwagę. Bardziej zaawansowane modele posiadają ekran LCD pokazujący m.in. bieżąca jakość powietrza, stan baterii oraz termin ważności czujnika.
Czujniki dymu i czadu – jak działają?
Czujnik czadu to niepozorna skrzyneczka, która jednak kryje w sobie mechanizm pozwalający ostrzec w porę przed niebezpieczeństwem. Składa się na nią kilka elementów. Pierwszym jest w zależności od modelu sensor chemiczny lub elektroniczny. Zawiera on substancje, które reagują z tlenkiem węgla w powietrzu. Następnie mikroprocesor odpowiedzialny jest za badanie stężenia szkodliwych substancji. Jeśli owo stężenie wzrośnie uruchamia się głośnik, trzeci z elementów czujnika, którego rolą jest zaalarmować domowników o niebezpieczeństwie. W żadnym razie nie należy wybierać urządzeń z cichym alarmem. Jeśli mamy problem z usłyszeniem zwykłego budzika powinno to być dla nas cenną wskazówką. O ile w dzień zwykłe ”pikanie” może zwrócić naszą uwagę, o tyle w nocy może nam umknąć, a stąd już tylko o krok do nieszczęścia. Dla zobrazowania problemu warto znać statystyki zatruć czadem. Każdego roku zgłaszanych jest kilka tysięcy przypadków zatruć czasem, z czego ok. 100 osób umiera. Najwięcej przypadków notowanych jest oczywiście w sezonie jesienno-zimowym, gdy uruchamiane są różnego rodzaje piecyki, podgrzewacze.
Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?
Pomimo że na rynku dostępnych jest wiele modeli czujników, istnieją pewne żelazne reguły, których warto przestrzegać, aby czujnik czadu pracował optymalnie. Poza tym należy przeczytać instrukcję obsługi kupowanego czujnika, gdyż bardzo często zawiera ona cenne wskazówki co do montażu tego konkretnego modelu. Przejdźmy zatem do ogólnych zasad umieszczania czujników:
1. Nie montujemy czujnika zbyt blisko pieca, kominka itd. Chwilowe podwyższenie stężenia CO może się bowiem zdarzać. Nie chodzi nam o wszędzie alarmu, gdy tylko zawieje nieco z kominka.
2. Czujnik dymu nie powinien być również montowany, aby zbyt blisko podłogi, ani tuż pod sufitem.
3. Ostatnią kwestią jest brak przeciągów w miejscu pracy czujnika, które mogłyby zaburzać jego pracę.
Powyższe zasady dotyczą wszystkich pomieszczeń, w których planujemy montaż czujnika. W zależności od tego, czy mieszkamy w mieszkaniu, czy dużym domu ilość czujników powinna być dostosowana zarówno do ilości urządzeń: kominek, piec gazowy, kuchenka gazowa, podgrzewacz wody, jak i powierzchni mieszkalnej. Przede wszystkim jednak przed założeniem czujników należy zadbać o prawidłowy stan wentylacji, drożne przewody kominowe i dobry stan techniczny wszystkich posiadanych w domu urządzeń: kuchenki, pieca, podgrzewacza wody. W przeciwnym razie możemy spodziewać się częstych alarmów, które wywoływać mogą czujniki, a tego z pewnością każdy woli uniknąć.
Jaki czujnik czadu wybrać?
Odpowiedź na to pytanie tylko z pozoru wydaję się prosta. Wszystko za sprawą bardzo dużego wyboru czujników na rynku. Jedno nie ulega wątpliwości. Czujniki dymu muszą mieć stosowny atest. W końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo, a nawet życie. Dobra wiadomość jest taka, iż różnice w cenach pomiędzy urządzeniami z atestem i bez wcale nie są duże. Markowe czujniki czadu dostępne są od 60 do 70 zł co biorąc pod uwagę ich rolę oraz fakt, iż działają zazwyczaj bez problemu kilka lat jest wartością bardzo umiarkowaną.
Podsumowując czujniki czadu i dymu powinny znaleźć się w każdym mieszkaniu. To bez wątpienia jedna z najtańszych metod ochrony swojego zdrowia i życia. Jak wspomnieliśmy wcześniej urządzenie za kilkadziesiąt złotych sprawi, że będziemy mogli spać spokojnie przez kilka lat, do czasu wymiany go na nowsze.