Technologia LED na dobre zadomowiła się w naszych domach i firmach. Gwarantuje ona bardzo wysokie oszczędności na rachunkach za energię, a przy tym jest na tyle efektywna, że stanowi realną alternatywę dla chociażby świetlówek, żarówek halogenowych czy lamp sodowych. Spośród wielu dostępnych opraw zintegrowanych wykonanych w tej technologii warto zwrócić szczególną uwagę na naświetlacze LED. Jedną z ich zalet jest uniwersalność zastosowania. W naszym artykule wymieniamy przykłady sytuacji, w których na pewno przydadzą się naświetlacze LED.
Przydomowy ogród
Naświetlacze LED znakomicie sprawdzają się w przydomowych ogrodach, umożliwiając efektowne doświetlenie ciemnych sektorów – to zwiększa poczucie bezpieczeństwa i może stanowić element ochrony przed włamaniem.
Ważna jest jednak funkcja dekorowania oświetlonej przestrzeni. Dzięki zastosowaniu naświetlacza LED można wyeksponować architekturę domu jednorodzinnego czy budynku firmowego, zaakcentować najładniejsze elementy elewacji, pewne wyszukane detale itd. Wiele osób wykorzystuje naświetlacze do podświetlenia efektownych roślin ogrodowych, jak drzewa z bujnymi koronami. Dzięki temu prostemu zabiegowi ogród zachwyca nie tylko w ciągu dnia, ale także po zmroku, zyskując przy tym na funkcjonalności.
Plac budowy
Naświetlacze LED coraz częściej stanowią alternatywę dla klasycznych przenośnych lamp halogenowych. Powód jest prosty: znacznie niższe koszty użytkowania oświetlenia przy zachowaniu skuteczności. Lampy halogenowe zużywają ogromne ilości energii, a przy tym bardzo się nagrzewają w trakcie pracy, co już rodzi pewne ryzyko wypadków. Te problemy nie występują w naświetlaczach LED.
Odpowiednio mocne źródło światła LED bez problemu doświetli teren placu budowy, gwarantując wysoki komfort pracy oraz bezpieczeństwo o świcie lub po zmroku.
Prace remontowe
Naświetlacze LED są niezastąpione w sytuacji, gdy prowadzimy jakiekolwiek prace remontowe w pomieszczeniach pozbawionych źródła światła – na przykład kiedy instalacja jest jeszcze nie gotowa lub w niedoświetlonym garażu, piwnicy etc. Wówczas naświetlacz pozwala realizować projekt z dużą precyzją, podnosząc jednocześnie poziom bezpieczeństwa. Co ważne, dzięki naświetlaczom można znacząco wydłużyć dzień roboczy w sezonie jesienno-zimowym, kiedy szybko zapada zmrok.
Rada
Naświetlacz LED idealnie nadaje się do prac malarskich, pozwalając na kontrolowanie poprawności wygładzenia oraz malowania ścian wewnątrz budynków.
Majsterkowanie w warsztacie
Coraz więcej osób wybiera naświetlacze LED jako alternatywę dla tradycyjnych lamp warsztatowych. To dobry pomysł, ponieważ naświetlacz emituje znacznie silniejsze światło, co od razu poprawia komfort pracy. W dodatku naświetlacz można przymocować do ściany lub postawić na ziemi i zachować wolne ręce. Dlatego to rozwiązanie powoli staje się standardem w np. warsztatach samochodowych, zakładach produkcyjnych czy w przydomowych garażach.
Czym się kierować wybierając naświetlacze LED?
Najważniejsza jest oczywiście wysoka jakość wykonania. Zauważmy, że naświetlacze zwykle pracują w bardzo niesprzyjających warunkach środowiskowych – są narażone na podwyższoną wilgotność, pył, skrajnie różne temperatury. Dlatego zawsze należy dobrać naświetlacz w zależności od tego, gdzie planujemy go wykorzystywać.
Przykładowo: jeśli naświetlacz LED ma pracować na zewnątrz budynku, np. w celu podświetlania elewacji czy niektórych elementów małej architektury ogrodowej, to konieczny będzie zakup produktu w obudowie spełniającej normę szczelności IP 65. Zagwarantuje to pełną odporność naświetlacza na deszcz, rosę, ale też kurz.
Kolejnym ważnym kryterium wyboru naświetlacza LED jest strumień światła. Tutaj ponownie kierujemy się zastosowaniem produktu. Zupełnie inny naświetlacz (znacznie mocniejszy) będzie potrzebny ekipie budowlanej, która planuje doświetlić plac budowy, inny gładzącej ściany w domu klienta, a jeszcze inny osobom, które potrzebują naświetlacza tylko do celów dekoracyjnych.
Dlaczego warto postawić na technologię LED?
Głównym powodem jest to, że diody LED gwarantują znacznie niższe zużycie energii w porównaniu z klasycznymi halogenami. Ma to bezpośrednie przełożenie na wysokość rachunków za prąd, na co szczególną uwagę powinny zwrócić osoby planujące intensywne użytkowanie naświetlaczy np. do oświetlania ogrodu w porze nocnej.
Naświetlacze LED charakteryzują się również znacznie większą trwałością. Nawet podstawowe modele mogą zapewnić od 15000 do 50000 godzin świecenia, co jest wynikiem nieosiągalnym dla lamp halogenowych czy sodowych.
Są to najważniejsze argumenty przemawiające za zainwestowaniem w naświetlacze LED i zastąpienia nimi tradycyjnych modeli – droższych w eksploatacji, bardziej zawodnych oraz nieekologicznych.
Naświetlacze LED są wyjątkowo uniwersalnym źródłem światła, tak do użytku profesjonalnego, jak i prywatnego. Szeroki wybór naświetlaczy wysokiej jakości znajdziesz w ofercie firmy Kanlux pod adresem https://www.kanlux.com/pl/produkty/16042/naswietlacze.