inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

hala magazynowa na wynajem
Nieruchomości

O czym pamiętać, szukając hali magazynowej na wynajem?

Rozwój biznesu często wiąże się z koniecznością powiększenia powierzchni dedykowanej produkcji lub procesom magazynowo-logistycznym. Gdy inwestycja we własny obiekt wydaje się nieopłacalna lub niemożliwa do zrealizowania w krótkim czasie, jedną z najlepszych opcji jest hala magazynowa na wynajem. Ze względu na dużą liczbę nowoczesnych parków magazynowych, z najmem potrzebnej powierzchni w interesującej przedsiębiorcę lokalizacji teoretycznie nie powinno być problemów. Czy jednak zawsze tak jest?

Dostępność nowoczesnych magazynów

Od kilkunastu lat mamy do czynienia z nieustannym wzrostem dostępności nowoczesnych powierzchni magazynowych. Zdecydowana większość dużych inwestycji skupia się jednak tylko na kilku rynkach. Są to przede wszystkim Śląsk, Warszawa, Wrocław, Polska Centralna, Kraków, Trójmiasto i Poznań. Nowoczesne hale magazynowe do wynajęcia w mniejszych miastach to wciąż rzadkość, choć trzeba podkreślić, że nowe obiekty zaczynają powstawać także w pobliżu dawnych miast wojewódzkich, w tym na wschodzie kraju. Jeśli przedsiębiorcę interesuje nowa hala magazynowa na wynajem w okolicach miasta poniżej 100 tys. mieszkańców, ze znalezieniem odpowiedniego obiektu wciąż może być spory problem. Dlatego do poszukiwania obiektu o określonych parametrach, w konkretnej lokalizacji, warto zatrudniać specjalistów doskonale znających polski rynek nieruchomości magazynowo-przemysłowych, którzy wiedzą, jakie obiekty są już dostępne, a jakie są na etapie budowy lub projektowania.

Negocjacja umowy najmu

Czynnikiem decydującym o wysokości czynszu w hali magazynowej na wynajem jest nie tylko lokalizacja obiektu i jego standard, ale także deklarowany czas najmu. Decydując się na podpisanie dłuższej, kilkuletniej umowy, niemal zawsze można liczyć na korzystniejszą stawkę. W takiej sytuacji tańsze jest również zabezpieczenie inwestycji. Poza tym przy długoterminowej umowie hala magazynowa na wynajem może zostać częściowo zmodyfikowana, by dostosować ją do wymogów najemcy. Oczywiście chodzi o kwestie związane ze specyfikacją obiektu, budową zaplecza socjalnego, przystosowaniem do przechowywania specyficznych towarów czy aranżacją pomieszczeń biurowych.

Przy poszukiwaniu hali magazynowej na wynajem w każdym przypadku warto posiłkować się doświadczeniem wyspecjalizowanej firmy doradczej, która pomoże w znalezieniu obiektu w oczekiwanym przez przedsiębiorcę standardzie, a także w wynegocjowaniu atrakcyjnej umowy. Dzięki profesjonalnemu doradztwu łatwiej jest podjąć decyzję optymalną z punktu widzenia przyszłego rozwoju firmy i opłacalności prowadzonego biznesu.