inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Jak układać mozaikę w łazience?
Dom

Jak układać mozaikę w łazience?

Mozaika jest pięknym i wdzięcznym sposobem na wykończenie łazienki. Można ją użyć zarówno na niewielkim obszarze, jak i na większej powierzchni. Świetnie sprawdza się w nietypowych miejscach, gdzie położenie tradycyjnych kafli wymagałoby wiele docinania i dopasowywania. Jak jednak ją ułożyć?

Rodzaje mozaik

Na tradycyjną mozaikę składają się niewielkie, kwadratowe, ceramiczne kafelki, zazwyczaj o boku pomiędzy 1 a 3 cm. Jednak żeby ułatwić jej układanie, obecnie zazwyczaj łączy się ją jednak w większe arkusze za pomocą specjalnej siatki. Oprócz typowych modeli można znaleźć produkty, które wykonane są z innego materiału lub wyróżniają się niestandardowym kształtem. Do wyboru są mozaiki szklane, kamienne, a nawet drewniane i metalowe lub imitujące inne surowce. W wielu sklepach znaleźć można także modele o kształtach innych niż kwadrat, takich jak choćby sześciokąt czy pochylony równoległobok. Dla osób, które w prosty sposób chcą stworzyć efekt mozaiki, idealne będą specjalne kafle o większym formacie, podzielone na kwadratowe, wielokolorowe fragmenty oraz elementy przypominające fugę. Interesujące modele można znaleźc choćby tutaj: https://domar.pl/kategorie/lazienka-wellness/.

Planowanie

Przed położeniem mozaiki należy zastanowić się, jaką funkcję będzie ona pełnić w pomieszczeniu. Równie dobrze sprawdza się ona jako płytki bazowe, czyli do pokrycia całych ścian, jak i jako dekoracyjny dodatek. Warto zastosować ją do wydzielenia części pomieszczenia o innym przeznaczeniu. Za jej pomocą można także stworzyć efektowny obraz. Tak jak w przypadku kafli o większym formacie, dobrze jest zakupić odpowiednią ilość z pewnym zapasem. Układanie mozaiki, choć nie jest trudne, wymaga dokładności, dlatego dobrze jest mieć margines na wypadek błędu. Przed położeniem należy zaplanować zarówno położenie, jak i samą kompozycję. Trzeba także odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono zwarte i nośne. Wszelkie luźne elementy trzeba usunąć, a powierzchnię – zamieść i odkurzyć. Pozwoli to uzyskać wysoką trwałość wykonania.

Niezbędne materiały i narzędzia

Aby ułożyć mozaikę, konieczne są oczywiście odpowiednie narzędzia. Pierwszą z nich jest paca o niewielkich zębach, która służyć będzie do nanoszenia kleju na ścianę. Pomocne będą również krzyżyki dystansowe. To, czy poszczególne elementy zostały ułożone równo, sprawdza się poziomicą. Do dociskania przyda się gumowa paca, a do przetarcia – sucha gąbka. Oprócz samych płytek konieczne będą także inne materiały, takie jak szpachla do spoinowania, z której pomocą wykonuje się fugi. Należy pamiętać, że do łazienki zawsze musi być ona wodoodporna. Przydatny będzie również grunt, za pomocą którego można przygotować powierzchnię do układania płytek. Warto też przygotować ostre nożyczki bądź nożyk – będą one w przypadku konieczności rozdzielenia arkusza. Jednak odpowiednie zaplanowanie ułożenia mozaiki może pomóc uniknąć takich zabiegów.

Układanie mozaiki

Samo układanie mozaiki jest proste, choć wymaga dokładności. Należy nałożyć równą i nie za grubą warstwę kleju na fragment podłoża. Ważne jest, by nie był to zbyt duży obszar, gdyż preparat zacznie wysychać, a to uniemożliwi równe ułożenie poszczególnych fragmentów. Z kolei zbyt gruba warstwa spowoduje, że środek będzie wpływał pomiędzy elementy, a sama mozaika będzie się zapadać. Każdy arkusz należy umieścić z zachowaniem odpowiednich odległości na fugę – przydatne będą w tym krzyżyki dystansowe. Po ułożeniu każdego fragmentu dobrze jest sprawdzić pion i poziom przy pomocy poziomicy. Mozaikę warto docisnąć gumową pacą. Po ułożeniu kafelków i wykonaniu fugi z powierzchni należy usunąć wszelkie resztki przy pomocy suchej gąbki. Po przeschnięciu dobrze jest także całość umyć na mokro, by pozbyć się wszelkich pozostałości po pracy.