Żywica jest materiałem wszechstronnym i stosowanym w wielu dziedzinach. Często jednak przeznacza się ją na wykonywanie różnego rodzaju posadzek i to temu będzie poświęcony cały wpis. Nawierzchnie te często bywały kojarzone z przemysłem i halami produkcyjnymi.
Owszem, kiedyś tylko tam wykorzystywało się tego typu posadzki. Skoro jednak na przestrzeni lat udało się dojść do momentu, w którym połączono wytrzymałość tego materiału wraz z estetyką, to dlaczego by z tego nie skorzystać? Dzisiaj takie posadzki możemy spotkać w bardzo wielu miejscach, a ich efekt wizualny nadaje uroku i zapewnia unikatowość każdemu z nich.
Rodzaje posadzek z żywicy
Kryterium wyboru w kontekście tych nawierzchni jest spore. Dobierając posadzkę najpierw musimy zastanowić się, jaki rodzaj żywicy nam odpowiada, a dopiero później przechodzimy do określenia grubości warstwy.
Zacznijmy więc od materiałów. Pierwszym z nich jest żywica epoksydowa. Niegdyś bywała często stosowana w różnego rodzaju laboratoriach, a to dlatego, że jest odporna na działanie wszelakich związków chemicznych. Aktualnie, stosuje się ją również w domach i mieszkaniach, a konkretniej do kuchni lub garażu. Następnym rodzajem jest żywica poliuretanowa. Ta jest już dużo bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i to ją należy stosować w miejscach na to narażonych. Ponadto, nawierzchnia ta odporna jest na promieniowanie UV. Prawdę mówiąc, niezależnie od tego, który rodzaj z powyższych wybierzemy dla naszego domu, to i tak nie zrobi to ekstremalnie dużej różnicy w użytku. Ważniejsza może być natomiast grubość warstwy.
Najtańszą opcją są posadzki cienkowarstwowe. Można je wykonać samemu i przy tym nieco więcej zaoszczędzić, jednak są dużo mniej wytrzymałe od wylewek o grubej warstwie. Posadzki grubowarstwowe są lepszym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na długotrwałej ich obecności i nieniszczeniu się.
Cechy posadzek żywicznych
Nie ma co ukrywać, że w bilansie cech pozytywnych i negatywnych, zdecydowanie zwycięża ilość zalet. Pierwszą z nich jest dowolność w dodawaniu domieszek i możliwość uzyskiwania unikatowych kolorów. Ponadto, posadzki żywiczne posiadają jeszcze opcję rodzaju powłoki. Możemy więc śmiało wybrać, czy ma być ona matowa, z połyskiem, szorstka czy gładka.
Sporą zaletą jest również ogromna wytrzymałość danych nawierzchni. Niejednokrotnie bywa tak, że mając płytki w kuchni spadnie nam na podłogę garnek i płytki się lekko rozbijają. W przypadku posadzek jest to zupełnie niemożliwe. Należy dodać jeszcze, że materiały te są korzystne dla alergików oraz łatwe w czyszczeniu, ponieważ nie zawierają pomiędzy sobą wnęk w postaci fug.
Gdzie stosować posadzki z żywicy?
Zostało już wcześniej napisane, że zastosowanie tego typu nawierzchni jest wszechstronne. Możemy wylać posadzki u siebie w domu, w mieszkaniu, garażu czy biurze. Często również właściciele lokali gastronomicznych korzystają z tego rozwiązania po to, aby zabezpieczyć nawierzchnię przed poniszczeniem spowodowanym odsuwaniem i zasuwaniem krzeseł.
Z uwagi na swoją wodoodporność, posadzka ta może być również stosowana w łazienkach i to nie tylko na podłogach, ale również ścianach.