Pobieranie wody do celów domowych zawsze wymaga jej magazynowania. W innym przypadku pompa musiałaby pracować niemal przez cały czas. Do magazynowania wody wykorzystuje się zbiornik hydroforowy. Na rynku dostępne są różne zestawy hydroforowe. Wymienić można tu choćby zbiornik przeponowy i zbiornik ocynkowany. Różne są także pojemności zbiorników hydroforowych. Istotne jest zatem, aby wiedzieć, jaką dokładnie pojemność zbiornika dobrać.
Wydajność pompy i źródła – dlaczego jest tak ważna?
Niebranie pod uwagę kwestii pojemności zbiornika hydroforowego na etapie projektowania to duży błąd. Jeśli się o tym zapomni, to pompa może się uruchamiać zbyt często, a tym samym wykorzystywać będzie za dużo energii. Dlatego w pierwszej kolejności istotne jest właściwe dobranie pompy do źródła. Wydajność pompy nie może być większa niż wydajność studni. Jeśli w obu przypadkach wydajność ta nie jest zbyt wysoka, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie wybór większego zbiornika hydroforowego. Dzięki temu zawsze będzie się mieć w zapasie odpowiednią ilość wody. Istotne jest również to, aby nie zapomnieć, że studnia może się zachowywać różnie w zależności od pory roku. Oznacza to, że pojemność zbiornika hydroforowego musi być wyliczana z pewnym zapasem.
Pojemność zbiornika hydroforowego – jak ją dobrać?
Jak dobrać odpowiednią pojemność zbiornika hydroforowego? Dobierając pojemność zbiornika hydroforowego, koniecznie pod uwagę wziąć należy liczbę domowników. Jeśli dom zamieszkuje 3- lub 4-osobowa rodzina, to w zupełności wystarczyć powinien zbiornik o pojemności 150 litrów. Jeśli jednak liczba domowników jest większa, to i pojemność zbiornika musi być większa. Przyjąć można, że na każdą dodatkową osobę przypadać powinno 50 litrów. Pod uwagę wziąć jednak trzeba zużycie wody w domu. Konkretnie mowa jest tu o liczbie punktów czerpalnych, czyli o miejscach bieżącego poboru wody. Im punktów tych jest więcej, im większa ich liczba wykorzystywana jest jednocześnie, tym większy powinien być zbiornik.
Czym są zestawy hydroforowe?
Hydrofor jest urządzeniem służącym do stabilizacji ciśnienia w instalacji wodociągowej. Dodatkowo ogranicza pracę pompy. Za hydrofor uznaje się całe zestawy hydroforowe. W ich skład wchodzą takie elementy, jak pompa, presostat lub nanometr, wyłącznik ciśnieniowy oraz zawory. Dobór odpowiedniego hydroforu jest niezwykle ważny. Odpowiada on za wydajność całej instalacji. Co ważne, zestaw hydroforowy zawsze musi być dopasowany do pojemności zbiornika. Dlatego właśnie wcześniejsze określenie pojemności zbiornika jest tak ważne. Zobacz więcej na https://ogrody24.pl/.