inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Śruby
Budownictwo

Śruby – jak je dobrać i jakie są rodzaje?

Śruba to jedna z najczęściej używanych części mechanicznych, podobna w wyglądzie i działaniu do wkręta. Pierwsze części tego typu pojawiły się już w starożytnej Grecji, niemal 500 lat przed naszą erą w zapiskach Archytasa z Tarentu, uznawanego za twórcę mechaniki.

Śruby znajdują różnorakie zastosowanie w mechanice i budowie maszyn, najczęściej jako element połączenia śrubowego kilku oddzielnych elementów. Istnieje mnóstwo różnych rodzajów śrub, różniących się od siebie kształtem, długością gwintu, rodzajem gwintu, materiałem i wieloma innymi czynnikami.

Jak poprawnie dobrać śruby i jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Różne rodzaje łbów w śrubach

Jednym z najczęstszych podziałów używanych do rozróżnienia typów śrub jest podział ze względu na kształt łba. Istnieją śruby o łbie walcowym, oczkowym, kulistym, trójkątnym, czworokątnym, sześciokątnym, stożkowym, skrzydełkowym, stożkowym, grzybkowym, młoteczkowym, z uchem lub w ogóle bez łba. 

Najczęściej spotkamy śruby z łbem sześciokątnym – takie śruby są wytrzymałe i bardzo uniwersalne, często stosowane przy dużych naprężeniach. Do obrócenia śruby o łbie sześciokątnym musimy użyć odpowiedniego klucza lub innego podobnego narzędzia. Często również spotyka się łby stożkowy – te najczęściej znaleźć można w mechanizmach drewnianych jak np. meble. Używa się do nich najczęściej śrubokrętu, a ich przewagą jest to, że łeb nie wystaje ponad powierzchnię po przykręceniu.

Czym jeszcze różnią się śruby?

Mimo, że najłatwiej rozróżnić śruby po łbie, różnią się też one często trzpieniem, końcem, gniazdem, gwintem, jak i dodatkowymi elementami. Trzpień śruby może być równy średnicy gwintu, zbliżony do średnicy gwintu lub spasowany. Koniec śruby najczęściej bywa płaski lub soczewkowy, ale może być też ścięty, stożkowy, wgłębiony, lub z czopem płaskim czy walcowym.

Gniazdo śruby nie jest elementem obowiązkowym – niektóre śruby nie posiadają go wcale. Jeżeli już mamy do czynienia z śrubą z gniazdem, jest ono najczęściej sześciokątne lub ma rowek do wkrętaka płaskiego bądź krzyżowego. Dodatkowo, śruby mogą posiadać noski, wieńce, podsadzenia, odsadzenia, a ich gwint może przebiegać na całej długości lub tylko na części śruby.

Profesjonalne śruby od TME 

Jeżeli szukasz porządnych śrub do domu lub pracy, na TME znajdziesz ich całą masę – dostępne w wielu rodzajach i rozmiarach. Poznaj całą ofertę śrub na tme.eu – najlepsze części w najniższych cenach!