Wiele osób interesuje się filozofią zero waste, według niej zaczyna żyć, a także urządzać swoje mieszkanie. Warto podkreślić, że w takim mieszkaniu nie znajdzie się nic nowego. Stare meble zyskają nowe życie, a stare kanapy nowe tapicerki, czy łóżka materace, w końcu mimo wszystko higiena musi być zachowana. Zaopatrzenie lodówki można znaleźć dosłownie na ulicy, w końcu marnuje się bardzo wiele żywności. Ale zamiast wybierać jedzenie ze śmietników polecamy robić racjonalne zakupy, tak by zawsze wykorzystywać wszystko, co ma się w lodówce. Jak urządzić mieszkanie w myśl filozofii no waste?
Po pierwsze: wykończenie ścian w materiałach biodegradowalnych
Warto zacząć od wykończenia ścian. Zamiast stosowania farb, po których zostają też puszki z resztką chemikaliów, lepiej wybrać materiał ekologiczny, jakim jest płyta korkowa. Jest ona wykonana z kory drzewnej wykończonej woskiem. Jest to więc materiał naturalny, zapewniający zdrowy mikroklimat w domu. Warto podkreślić, że jest bardziej ekologiczny nawet od drewna, wszak kora pozyskiwana jest z drzew, które dalej rosną i żyją albo korków wina. W jednym przypadku jest to zatem wykorzystanie natury bez jej degradacji, a w drugiej dobry recykling. Zatem bez wątpienia takie wykończenie ścian wpisuje się w stylistykę no waste. Jest trwałe i niezawodne i posłuży co najmniej na dwie dekady przy odpowiedniej pielęgnacji.
Po drugie: zamiast nowych mebli wypoczynkowych nowa tapicerka i wypełnienie
W myśl filozofii no waste jedne meble powinny nam posłużyć na całe życie. Zatem nie bez znaczenia jest chociażby wybór mebli wypoczynkowych. Nie trzeba kupować nowych, można wykorzystać te z odzysku i jedynie zmienić ich tapicerkę. Taki zabieg nie jest bardzo drogi, a dzięki temu stary mebel zyskuje zupełnie nowe życie. Można również zamiast na nową tapicerkę zdecydować się na narzutę na sofę, taką która pokrywa ją w całości. Takie rozwiązania stosuje wiele osób, które zdecydowały się na białe lub bardzo jasne sofy czy narożniki, aby przedłużyć ich trwałość. Ponadto także osoby, które w swoim domu mają meble skórzane korzystają z okryć, aby zachować skórę od uszkodzeń. Może się zdarzyć, że zapadnięta jest sprężyna, ale również to jest do naprawienia. Można także zdecydować się na nowe wypełnienie, a w przypadku łóżka konieczny będzie nowy materac, wszak akurat w tym gromadzi się najwięcej bakterii, roztoczy i grzybów.
Po trzecie: Regały na całej ścianie i podobnie stworzona garderoba, czyli zero marnotrawstwa przestrzeni
Kolejną kwestią są meblościanki. Zamiast kupować komody i szafy, lepiej postawić na garderobę stworzoną z półek. Doskonale się sprawdzi, a do jej wykonania można wykorzystać stare deski i poddać je lekkiej obróbce, wyszlifować, a następnie pokryć lakierobejcą do drewna. Przyda się również szlifierka do wyrównania krawędzi. Poza tym istotne będą już tylko wsporniki, na których owe półki zawisną. Taka garderoba doskonale się sprawdzi. W myśl filozofii no waste znajdą się w niej ubrania i buty zebrane w ciągu wielu lat, a nowe będą kupowane dopiero po sprzedaży czy też oddaniu innych. Taka garderoba także wpisuje się w tę filozofię. Istotne znaczenie ma również to, by wybierać te wykonane z naturalnych materiałów oznaczone jako „eko made”.
Po czwarte: Wykorzystanie zużytego plastiku w dekoracjach i ograniczenie jego zakupu do minimum
Warto zwrócić uwagę także na dekoracje. Tu również warto skorzystać z tego, co znajduje się w domu. Jeśli masz jakieś plastikowe pojemniki, to możesz stworzyć z nich szkatułki na biżuterię, a także doniczki. Do ozdobienia takich elementów sprawdzi się trwały klej do plastiku. Z butelek po detergentach albo wodzie można stworzyć właśnie doniczki. Oczywiście obcięte butelki posłużą także jako pojemniki na sadzonki. Z plastikowych butelek możesz stworzyć nawet fotel i tu potrzebna ci będzie nie tylko mocna taśma, ale i klej do plastiku, gdy elementy się zwiążą, można zająć się tapicerką i miękkim wypełnieniem.
Jest wiele powodów, by właśnie stylistykę no waste wybrać do swojego mieszkania. Dzięki temu będzie ponadczasowe, a Ty zaoszczędzisz na remontach.