inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

okna
Dom

Okna aluminiowe do domu typu stodoła

Przed współczesnym budownictwem jednorodzinnym stawiane są trzy cele: oszczędny design, funkcjonalność oraz ekologiczność. Dom w stylu stodoły – ze swoją prostą bryłą, energooszczędnymi rozwiązaniami oraz czytelnym podziałem przestrzeni wewnątrz – jest jednym z najlepszych przykładów spełniających te wymagania. Na co zwrócić uwagę projektując taki budynek?

Nowoczesna stodoła – charakterystyka bryły

Nowoczesne domy inspirowane konstrukcją stodoły to absolutny hit ostatnich lat. Ich charakterystyczną cechą jest osadzenie bryły na prostokącie, rzadziej na podłożu w kształcie litery L, oraz pokrycie jej prostym, dwuspadowym dachem bezokapowym. W takim projekcie nie znajdziemy wykuszy, balkonów czy lukarn, a wszystko po to, by pozbawić bryłę elementów architektonicznych, które mogą stać się prostą drogą do ucieczki ciepła z wnętrza domu – w końcu energooszczędność to jej drugie „stodoły”. Co ważne, tak zaprojektowany budynek jest nie tylko tani w utrzymaniu, ale i budowie. Aby jednak spełniał te wymagania, do jego postawienia trzeba wykorzystać odpowiednie materiały, spełniające najwyższe standardy termoizolacyjności. Mowa nie tylko o budulcu ścian i konstrukcji dachu, ale także – a może przede wszystkim – o stolarce otworowej, której kluczowym elementem jest niewątpliwie okno ekologiczne w formie fix, rozwieranej albo niezwykle popularnej suwanki.

Podział przestrzeni w domu – stodole

Wśród projektów domów typu stodoła przeważają konstrukcje parterowe z antresolą, dzięki której można w praktyczny sposób zagospodarować poddasze. Przestrzeń na parterze daje domownikom możliwość zaaranżowania otwartej i komfortowej strefy dziennej, podczas gdy na antresoli lokuje się zwykle sypialnię. Decydując się na taką formę domu-stodoły musimy pamiętać o niezwykle ważnym elemencie, jakim są schody – w tym projekcie pełnić będą nie tylko rolę funkcjonalną, ale i estetyczną. Dlatego powinny być dobrane szczególnie uważnie, by dobrze wpisywały się w charakter wnętrza.

Ale „stodoły” równie dobrze sprawdzą jako „studio”. Nawet stosunkowo niewielki metraż pozwoli wygodnie się urządzić, ponieważ przestrzeń jest wyjątkowo ustawna. W wersji jednokondygnacyjnej możemy zrezygnować z tradycyjnego podziału powierzchni na pomieszczenia i zachować otwarty układ wnętrza, ze ściankami działowymi wykonanymi ze szkła. Industrialny charakter dodatkowo podkreślą pozostawione na widoku elementy konstrukcyjne dachu oraz ścian, takie jak drewno czy beton, dlatego już na etapie budowy warto zadbać o wysoką estetykę prac.

Suwanka OknoPlus w domu ekologicznym

Okno ekologiczne to podstawa!

Duszę domu stodoły stanowią niewątpliwie przeszklenia. Nowoczesne w stylistyce oraz wielkie w formacie przyciągają uwagę i decydują o jej wyjątkowym charakterze. Niewątpliwie najbardziej efektownym rozwiązaniem jest wypełnienie szkłem całej szczytowej, skierowanej na południe ściany. Taki patent sprawia, że ta dość ciężka konstrukcja zyskuje wyjątkową lekkość, a sam dom szczelnie wypełnia się naturalnym światłem, które nie tylko ogrzewa, ale i doskonale doświetla wnętrze. W takim przypadku na parterze wykorzystuje się otwierane systemy tarasowe – może być to suwanka albo okna rozwierane, wprost odnoszących się do wrót stodoły. Z kolei na górze stosuje się okno ekologiczne fix o dowolnie wybranych kształtach. Wybierając przeszklenia do „stodoły” warto przyjrzeć się ofercie producenta okien aluminiowych OknoPlus.  

Rozpocznijmy od okien suwanych, a konkretnie od najnowszej propozycji krakowskiego producenta, jaką jest suwanka Reveal Slide. To smukła, subtelna rama, która w pakiecie z szybą Eclaz – nie tylko spełni surowe wymogi termoizolacyjności, ale zagwarantuje doskonały efekt wizualny. Wąskie profile (szerokość ruchomego słupka wynosi zaledwie 73 mm) i imponujące wielkością szyby o współczynniku przenikania promieni słonecznych 77% sprawią, że dom wewnątrz zostanie maksymalnie doświetlone, a to dla projektu domu-stodoły jest jedną z kluczowych wytycznych. Warto wiedzieć, że wydajność energetyczna zastosowanej szyby jest o 20% wyższa, niż w najlepszych oknach dostępnych w ofercie rynkowej. Wartość przenikania ciepła w oknach przesuwnych Reveal Slide wynosi Ug = 0,5 W/m2K, a współczynnik przepuszczalności energii oscyluje w granicach 60%. To wyjątkowe parametry, które doskonale wpiszą się w wymagania projektowe tej energooszczędnej konstrukcji.

Okno ekologiczne OknoPlus w domu typu stodoła

Inną opcją nowoczesnych okien aluminiowych dla domu typu stodoła jest wysokie okno ekologiczne Genesis. Idealnie wpisuje się tak w stylistykę, jak i techniczne wymagania projektowe, będąc eleganckim i funkcjonalnym rozwiązaniem sprawdzającym się w roli otwieranego okna lub przeszklenia ściany. Wspomniany System Genesis pozwala realizować śmiałe wizje architektów, zarówno jeśli chodzi wielkość przeszkleń, ich kształt oraz kolorystykę (od naturalnych szarości, przez dowolną barwę z palety RAL po lakiery drewnopodobne). Wzrok przyciąga wąski, aluminiowy profil, a na uwagę zasługują wysokie parametry termoizolacyjne (współczynnik przenikania ciepła dla szyby w oknie Genesis wynosi Ug = 0,5 W/m2K).

Myślicie o budowie funkcjonalnego, pięknie doświetlonego i taniego w utrzymaniu domu? Projekt „stodoły” jest czymś, co może zaspokoić Wasze oczekiwania.