Możliwość stosowania taśm LED otworzyła przed projektantami wnętrz szereg nowych możliwości aranżacyjnych. Dzięki taśmom można dekorować światłem nie tylko wybrane pomieszczenia mieszkalne, ale także meble czy elementy infrastruktury domu, na przykład schody. Aby dekoracyjnego oświetlenia nie szpecił widok odsłoniętych instalacji, stosuje się różnego rodzaju profile. Ciekawym rozwiązaniem jest również zasilacz LED do puszki, który można zainstalować w puszcze elektrycznej, w ścianie.
Czy potrzeba zasilacza?
W odróżnieniu od tradycyjnych źródeł światła, takich jak tradycyjne żarówki żarowe, świetlówki kompaktowe czy nawet żarówki ledowe, prąd zasilający taśmy ledowe składające się z dziesiątek niewielkich diod wymaga odpowiedniego przetworzenia. Wykorzystuje się do tego celu specjalne zasilacze LED puszkowe lub zwykłe. Te pierwsze można instalować w puszcze elektrycznej, tym samym zupełnie je maskując. Tradycyjny zasilacz trzeba po prostu gdzieś ukryć, na przykład za meblami lub pod schodami. Znacznie wygodniejszym i bardziej estetycznym rozwiązaniem jest zasilacz LED do puszki. Wybór takiego sprzętu jest polecany zwłaszcza na etapie urządzania domu lub przy okazji większych remontów, gdy wykonuje się różnego rodzaju prace instalacyjne i bez większego problemu można nieco zmodyfikować już istniejącą instalację elektryczną domu.
Jak wybrać właściwy zasilacz?
Zanim zdecydujemy się na zakup określonego sprzętu, najpierw trzeba określić moc i natężenie prądu potrzebne do obsługi wybranej taśmy LED. Kupując taśmę możemy poprosić sprzedawcę o wskazanie odpowiedniego modelu ledowego zasilacza puszkowego lub tradycyjnego, ewentualnie samodzielnie sprawdzić w specyfikacji technicznej taśmy, jaki zasilacz potrzeby jest do jej prawidłowego działania. Parametrami, jakie powinny interesować nas w szczególności, gdy wybieramy nowy zasilacz LED do puszki lub zwykły, jest obsługiwane przez urządzenie napięcie, natężenie prądu oraz moc. W zależności od przeznaczenia, w sprzedaży znaleźć możemy zasilacze przystosowane do montażu wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, w różnych klasach odporności na wilgoć.
Nawet nie mając dużego doświadczenia, sięgając po taśmy ledowe, profile i takie akcesoria elektryczne jak zasilacze ledowe do puszek, samodzielne stworzenie dyskretnego oświetlenie dekoracyjnego domu jest jak najbardziej możliwe. Oczywiście znacznie łatwiej zlecić tego typu pracę elektrykowi lub innej znającej się na elektryce osobie, która odpowiada za całościowy remont domu. Fachowe wykonanie to gwarancja estetyki, funkcjonalności i trwałości oświetlenia LED na lata.