inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

mieszkanie pod klucz
Dom

Mieszkanie pod klucz

Kupując mieszkanie od dewelopera, można liczyć na dwa standardy wykończenia. Pierwszym i najczęściej spotykanym jest stan deweloperski. Oznacza, że lokal otrzymuje się do samodzielnego wykończenia – znajduje się w nim jedynie betonowa wylewka, tynki na ścianie i drzwi wejściowe Drugim typem jest wykończenie pod klucz. Jak rozumieć ten termin?

Mieszkania od dewelopera w Gdańsku

Statystyki wskazują, że co drugie mieszkanie kupione w Polsce w 2019 roku pochodzi z rynku pierwotnego. Sprawia to, że pod tym względem znajdujemy się w europejskiej czołówce. Popularność rynku pierwotnego widać po częstotliwości wpisywania w wyszukiwarkę frazy deweloper Gdańsk. Zajmuje ona wysoką pozycję, co przekłada się też na dużą popularność mieszkań w stanie deweloperskim w stolicy województwa pomorskiego.  W Gdańsku mieszkań deweloperskich poszukują zarówno osoby wiążące swoje życie z Trójmiastem, jak i inwestorzy czy osoby szukające pomysłu na lokatę kapitału. Trójmiejskie firmy deweloperskie proponują im najczęściej mieszkania w stanie do samodzielnego wykończenia, nie brakuje jednak inwestycji z mieszkaniami wykończonymi pod klucz.

Czym jest mieszkanie pod klucz?

Pod pojęciem mieszkanie pod klucz kryje się całkowicie wykończony lokal mieszkaniowy. Warto tu zaznaczyć, że firmy deweloperskie proponują mieszkania pod klucz aż w trzech wersjach wykończenia: podstawowej, rozszerzonej i premium. Proponowane standardy najczęściej różnią się jakością zastosowanych materiałów – im ona jest wyższa, tym wyższy jest standard. Bez względu jednak na wersję deweloper kupującemu oddaje mieszkanie, z pomalowanymi ścianami, położonymi podłogami, zamontowaną stolarką drzwiową i okienną, sanitariatami, kuchnią pi pozostałymi elementami niezbędnymi do codziennego życia. Rzadziej zdarza się, aby mieszkania pod klucz były wyposażone w meble, choć i takie opcje niekiedy można odnaleźć na gdańskim rynku nieruchomości. Standardem jest jednak to, że przed wprowadzeniem się, wyposaża się lokal w meble i swoje rzeczy osobiste.

Ile kosztuje mieszkanie pod klucz?

W dużych miastach Polski stawka za podstawowy standard wykończenia zaczyna się od 500 zł za metr2 i idzie w górę. Ostateczne koszty zawsze jednak szacuje deweloper na podstawie wybranego standardu wykończenia. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów oznacza, że cena od razu idzie w górę. Ta jednak dla wielu kupujących nie jest problemem, doceniają oni bowiem, że w przypadku zakupu mieszkania pod klucz nie muszą poświęcać czasu na zakup materiałów budowlanych, negocjować i pilnować ekipy w czasie prac. Plusem jest też to, że często wykończenie przez dewelopera jest tańsze niż to samodzielne. Wynika to z tego, że duże firmy zazwyczaj mają wynegocjowane lepsze ceny materiałów, których nie osiągnie się przy samodzielnych zakupach.

Gdzie szukać mieszkania pod klucz w Gdańsku?

Mieszkania pod klucz w Gdańsku odnaleźć można w nowych inwestycjach, które powstają głównie w południowej części miasta. Należy jednak pamiętać, że na gdańskim rynku nieruchomości przeważają lokale w stanie deweloperskim, niż te pod klucz. Szacuje się, że tymi drugimi zainteresowanych jest tylko ok. 15% nabywców nowych mieszkań. Liczba ta pokazuje, jak polscy kupujący różnią się od innych krajów europejskich, gdzie mieszkanie pod klucz jest standardem.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *