inwestycje-deweloperow.pl

portal o budownictwie

Nieruchomości

Co to jest powierzchnia wewnętrzna? Wszystko co musisz o niej wiedzieć

Jeśli marzysz o zakupie własnego lokalu, to musisz poznać najważniejsze słownictwo związane z nieruchomościami. Jednym z takich pojęć jest powierzchnia wewnętrzna. Co kryje się pod tą nazwą? Jakie ma znaczenie dla Ciebie, jako dla przyszłego właściciela nieruchomości?

Całkiem logiczne!

Powierzchnia wewnętrzna to suma powierzchni wszystkich kondygnacji budynku. Mierzy się ją po wewnętrznym obrysie przegród zewnętrznych budynku na poziomie podłogi. Od powierzchni nie odejmuje się przegród wewnętrznych, ale za to dodaje się powierzchnię antresoli. To całkiem logiczny sposób określenia powierzchni lokalu lub budynku. Dokładna definicja jest zawarta w polskiej normie PN-ISO 9836. To właśnie ona reguluje sposób podawania powierzchni nieruchomości.

Najczęściej w ogłoszeniach

Powierzchnia wewnętrzna budynku najczęściej jest umieszczana w ogłoszeniach o ich sprzedaży lub wynajmie. Zazwyczaj podaje się po prostu powierzchnię obrysu podłogi, bo dokładnie taka powierzchnia jest w budynku do zagospodarowania i użytkowania. Jeśli więc widzisz ogłoszenie o mieszkaniu o powierzchni 100 metrów kwadratowych, to jest to równoznaczne z tym, że wewnętrzna powierzchnia lokalu wynosi właśnie 100 metrów kwadratowych, ale wliczone są w nią także przegrody wewnętrzne. Nikt nie wylicza powierzchni, jaką zajmują ścianki działowe i nie odejmuje jej od powierzchni mieszkania. Byłoby to zbyt skomplikowane i czasochłonne.

Jak wyznaczyć powierzchnię wewnętrzną?

Wystarczy zmierzyć na wysokości podłogi każde pomieszczenie i zsumować wyniki. To proste zadanie. Do jego wykonania wystarczy nawet zwykła taśma miernicza lub dalmierz elektroniczny. Znajomość powierzchni poszczególnych pomieszczeń przyda Ci się do tego, by wyznaczyć, ile materiałów będzie potrzebnych do położenia w konkretnym pomieszczeniu podłogi np. paneli, parkietu czy płytek. Powierzchnię wewnętrzną możesz wyznaczyć samodzielnie. Nie potrzebujesz do tego wsparcia specjalistów. To proste zadanie.

Powierzchnia użytkowa

Powierzchnia użytkowa lokalu to taka, na której człowiek może funkcjonować w pozycji wyprostowanej. Oznacza to, że jeśli w budynku znajdują się skosy to powierzchnia użytkowa będzie mniejsza niż powierzchnia całkowita. Powierzchnia użytkowa jest liczona tam, gdzie skos znajduje się na wysokości 150 cm lub wyżej. Poniżej tej wysokości mamy powierzchnię, która właściwie nie nadaje się do normalnego użytkowania. Warto znać to rozróżnienie. Powierzchnia całkowita będzie więc równoznaczna powierzchni wewnętrznej, ale równocześnie nie będzie tożsama z powierzchnią użytkową. Jeśli planujesz kupić nieruchomość ze skosami lub poddaszem to koniecznie upewnij się, którym wariantem powierzchni operuje sprzedawca. Może się bowiem okazać, że mieszkanie jest mniejsze, niż Ci się wydaje – wystarczy że myślisz o powierzchni użytkowej, a sprzedawca podaje powierzchnię całkowitą.

Punkt wyjściowy do porównań

Powierzchnia wewnętrzna jest parametrem, który jest używany bardzo często. W związku z tym doskonale nadaje się jako punkt wyjściowy do różnego typu porównań i analiz. Jeśli chciałbyś znać powierzchnię zewnętrzną lokalu lub nieruchomości, to najprawdopodobniej będziesz musiał sięgnąć do projektu budynku. Powierzchnia zewnętrzna nie ma dużego znaczenia ze względu na koszty nieruchomości. Możesz ją oszacować, dodając do znanej powierzchni wewnętrznej grubość ścian zewnętrznych. Pod uwagę trzeba wziąć grubość cegieł oraz ocieplenia. Im jest ono grubsze, tym grubsze są same ściany. Tutaj warto też zaznaczyć, że wiedza na temat powierzchni zewnętrznej nieruchomości tak właściwie nie będzie Ci do niczego potrzebna. To bardziej ciekawostka, którą warto znać niż potrzebna informacja. W budynkach wielorodzinnych ta informacja jest bez znaczenia. W nieruchomościach indywidualnych możesz ją wykorzystać do tego, by obliczyć jak duży jest ogródek. Od powierzchni całej działki możesz odjąć całkowitą powierzchnię budynku. Wynik odejmowania będzie powierzchnią działki, która jest niezagospodarowana przez sam budynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *